…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2012-04-11

Itaalia. 17. märts: Firenze

Filed under: Reisid — Sander @ 13:29:00

SS177652SS177661

Sõidul Roomast Firenzesse oli huvitav näha Itaaliat väljaspool linnasid. Kalju otsas olevatest keskaegsetest linnakestest kuni imepisikeste põllulappideni. Väga palju oli tühje, mahajäetud elumajasid – ilmselt ka Itaalias kolivad inimesed järjest rohkem linnadesse.

Kindlasti kuluksid ka Eestis ära taolised kiirteed, vähemalt Tallinn-Pärnu-Riia, Tallinn-Narva ja Tallinn-Tartu suundadel. Ma oleks isegi nõus mõistlikus suurusjärgus teetolli maksma, kui selle eest saan rahus sõita ühesuunalisel mitmerajalisel teel 150 km/h. Korralikust kiirrongiühendusest pole vist mõtet isegi rääkida…

Esimene asi, mida Firenzesse jõudes tegime, oli lõunatamine. See oli ka esimene hea (ja väga hea!) pitsa Itaalias, mida ma sain. Väidetavasti kohalikud ütlevad, et Rooma toit pole suurem asi, kui ei tea kindlaid, hea kvaliteediga söögikohti. Minu kogemuse järgi võib see tõesti nii olla, suvalise Rooma kohviku toit on nõrgem, kui suvalise Eesti kohviku toit.

SS177685Edasi liikusime Firenze toomkiriku juurde. Alustati selle ehitamist juba 1296. aastal, kuid lõpetati alles 1436. Vasest risti ja kera paigaldamisel kupli tippu 1469. aastal osales noor õpipoiss nimega Leonardo da Vinci.

Gooti ja renessansi stiile segav katedraal on seest veelgi majesteetlikum, kui väljast, eriti järgmisel päeval peale Vatikani ülekaunistatud kirikuid. Puhtad ja selged jooned jätavad ruumist avarama ja avatuma mulje, puudub hingemattev detailide üleküllus. Suured sambad lisavad muljed võimsusest.

SS177683Otse toomkiriku ees on kuulus Firenze ristimiskirik oma Ghiberti ustega (vasakul), mida Michelangelo nimetas paradiisiväravateks, ja kõrval mitte vähem kuulus Giotto kellatorn (paremal).

Ristimiskirik on märksa vanem, kui katedraal, olles valminud juba üheteistkümnendal sajandil. Legendi järgi olevat see ehitatud Vana-Rooma Marsile pühendatud templi jäänustele, kuid väljakaevamistel on selgunud, et enne praegust kirikut oli seal hoopiski vanem, neljandal sajandil ehitatud kirik – ja enne seda vaid linnamüür kaitsetorniga.

Edasi liikusime väikeste kõrvalpõigetega Palazzo Vecchio ehk raekoja juurde. “Vecchio” ([ˈvɛkkjo]) tähendab lihtsalt vana, ehk siis “vana palee”. Selle juures asub teadagi Michelangelo “Taavet” – või õigemini, Taaveti koopia, mille ees seisavad sajad ja sajad turistid.

SS177712Tegelikult on kahju, et Taavet kogu tähelepanu omale saab. Kohe kõrval asub ju võimsate kaartega Loggia dei Lanzi, mille kujugaleriis on mitte vähem mõjusaid ja kuulsaid kujusid, näiteks Benvenuto Cellini Perseus Meduusa peaga, mille loomine kunstnikul ligi kümme aastat võttis.

Kohe raekoja kõrvalt algab Uffizi galerii (== offices, kontor), Läänemaailma vanim ja tuntuim kunstimuuseum. Kahjuks seekord sinna sisse ei saanud – ajapuudus ning olin kusagil ka oma jalale vähe viga teinud. Loodetavasti kunagi saan veel Firenzesse, vaadata on ju seal veel palju-palju.

SS177726Uffizi kõrval on Arno jõgi, ja veidi eemal Ponte Vecchio (“vana sild”), mis ehitati praegusel kujul 1345. aastal. Tähelepanuväärne on sild selle poolest, et sillal on veel tänapäevalgi poed – nii nagu see oli kombeks keskajal mitte ainult Itaalias, vaid kogu Euroopas.

SS177745Algselt olid sillal lihunikud ja parkalid, kuid 16. sajandil ei kannatanud linnavalitsejad enam haisu välja ja lubasid sinna vaid kullasseppade poode. Nii on seal juveeliärid ka tänapäeval.

Edasi läksime Santa Croce kiriku juurde. Huvitav oli näha, kuidas kiriku kõrval kitsas tänavas – umbes nii laias kui meie Müürivahe, või isegi veidi kitsamas – sõidab liinibuss. Hea, et Tallinnas pole vanalinna pandud busse käima – niigi halb et seal nõnda palju autosid on.

Edasi läksime väikeste kõrvalepõigetega tagasi hotelli. See oli meeldejääv oma mikroskoopilise dušinurga poolest, kus veel lisaks kraani käepide ära tuli ning dušš hoidikus ei seisnud. Lisaks oli tuba otse tänava ääres, see öö eriti hästi magamine ei õnnestunud.

Advertisements

Lisa kommentaar »

Kommentaare veel pole.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.