…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2011-01-13

JSONP tugi inglise-eesti sõnastikule – ehk võimalus lisada sõnastikku teistele saitidele

Filed under: Infotehnoloogia,Isiklikud,JavaScript — Sander @ 14:39:07

Mul pole olnud võimalust siiani JSONP’i katsetada – kuid nagu ikka, oma koduleht ja eriti inglise-eesti-inglise sõnastik on ideaalsed võimalused uute ideede ja tehnoloogiate testimiseks.

JSONP (ka JSON-P, ehk JSON with padding) on tehnoloogia, mis võimaldab AJAX-päringut teha teistele saitidele. Kui muidu selline võimalus puudub – turvahuvides – siis erandina on võimalik skript laadida teiselt aadressilt. Seda JSONP kasutabki – dokumendile lisatakse uus <script> tag, mis laeb vajalikult aadressilt skripti ja käivitab väljakutsele &callback= parameetris määratud funktsiooni, mis siis omakorda täidab vajalikud andmed.

Kui see tundub keerukas, siis tunduvalt lihtsam on kasutada mõnda JSONP-toega JS teeki – näiteks jQuery, mida kasutades ei erine JSONP-päringu väljakutsumine oluliselt tavalisest AJAX’ist.

Sõnastiku JSONP’i abil toimivat minimalistlikku testklienti on võimalik näha aadressil http://www.hot.ee/dukelupus/jsonpexample.html. Lihtsuse mõttes on kõik – nii skript kui ka CSS – samal lehel.

Millised on tingimused sõnastiku kasutamiseks oma lehel? Leht ei tohi sisaldada reklaame ega olla kasutajale tasuline – so. oma pisikesele kodulehele võid sõnastiku rahulikult lisada. Tore oleks, kui sa lisaksid ka lingi mu sõnastikule, aga nõutud see kindlasti ei ole.

Kui aga soovid sõnastikku lisada kommertsiaalsele, reklaame näitavale lehele, siis kontakteeru minuga ja vaatame kas õnnestub mingi lahendus leida.

4 kommentaari »

 1. JSONP on universaalne, aga mitte väga turvaline lähenemine Cross Domain Ajaxi tarbeks. Kuna tegelikult ei edastata selle abil mitte andmeid, vaid täis-õigustega skripti, siis peab olema allikas väga kindel kui oma lehele midagi sellist panna.

  Kõik vähegi uuemad brauserid (Ff3.5+, Safari4+, IE8+, Chrome) toetavad juba Cross-Origin Resource Sharing standardit, mis võimaldab teha Ajax päringuid “tavalisel” kombel (server peab selle jaoks seadma vastuse päisesse korrektsed Access-Control kirjed). Kahjuks kuni on veel moraalselt ja reaalselt iganenud brauserite IE6 ja IE7 kasutajaid, seda väga laialdaselt veel kasutusele võtta ei saa :(

  Kommentaar kirjutas andris — 2011-01-13 @ 15:15:36 | Vasta

  • Just. IE6 kasutajate hulk on õnneks juba langenud pea nullini, kuid IE7 peal on veel väga-väga palju inimesi. Ideaalis valiks teek ise, kumba lähenemist kasutada – IE6 & 7 peal JSONP, teistel CORS. Loomulikult eeldab see ka seda, et server toetab mõlemat….

   Lisaks ei toeta CORS’i ka Opera. Või äkki v11 – nii bugine nagu see ka on – juba toetab?

   Kommentaar kirjutas Sander — 2011-01-13 @ 15:27:04 | Vasta

  • IE erinevate versioonidega külastused viimase kuu jooksul (34.5% kõikist külastustest):
   8.0 76.25%
   7.0 19.00%
   6.0 3.69%
   9.0 1.06%

   Opera kasutajaid oli 3.07%.

   Kommentaar kirjutas Sander — 2011-01-13 @ 15:31:35 | Vasta

   • Opera on selles suhtes huvitav brauser, et omab küll väga pühendunud ja lojaalset fännkonda, samas aga suures plaanis erilist mõju ei oma kuna neid kasutajaid on lihtsalt liiga vähe.

    Kommentaar kirjutas andris — 2011-01-13 @ 16:58:24 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.