…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2010-11-10

E-raamatud E-Eestis

Filed under: Raamatud — Sander @ 13:41:14

450px-Bouquin_électronique_iLiad_sur_une_pile_de_livre_dehors_au_soleil Olen varemgi kirjutanud e-raamatutest – küll mitte siin blogis, aga igiammu Arvutimaailmas – ja kui mu mälu ei peta, siis ka Praktilises Arvutikasutajas. Nüüdseks on sellest aga aastaid möödas – ja palju on muutunud, veel rohkem aga samaks jäänud.

Maailmas on e-raamatud levimas järjest laiemalt, osalt tänu E Ink tehnoloogiale (mis viimaste uudiste kohaselt saab ka värviline olema) ja osalt tänu muudele e-raamatute lugemist soodustavatele tehnoloogiatele, nagu suure ekraaniga nutitelefonid. Kindlasti on kasuks tulnud Amazon Kindle hinnalangus, amazon.co.uk’st saab Kindle £109 + saatmine, ehk kokku veidi üle kahe tuhande krooni (kuivõrd saatmine on EL-sisene, siis tollimaksu ei ole).

E-raamatute järjest laiem levik on paratamatu – tavaline, treeware raamat muutub vähemalt osaliselt luksuskaubaks. Ära need enesestmõistagi ei kao, lasteraamatud jpm jäävad ilmselt alati paberkandjale.

Eestis on kahjuks e-raamatud ikka veel lapsekingades.

E-lugejatest üritab/üritas värdsõna “e-luger” abil üks online-raamatupood müüa maha COOL-ER’i lugejaid, müües neid Eesti jaoks traditsiooniliselt “tutvumishinnaga”, mis oli ligi 2x kallim kui välismaalt ostes. Loodan et neid keegi ei ostnud. Kusagil (PhotoPoint?) olid müügil ka teised raamatulugejad. Lisaks nutitelefonid, välismaalt tellitud iPadid jne.

E-raamatuid endid on samuti Eestis vähe saada. Igiammu eksisteerib E-raamatukogu.com, mille koopiakaitse oli vähemalt mõne aja eest nii õnnetu, et see lausa kutsus raamatuid kopeerima (seriously, kui te soovite teha HTML+JS põhist koopiakaitset, siis ärge palgake inimest kes esimest korda elus JavaScripti kirjutab. Veel parem, unustage selline lollus üldse, HTML lehte ei ole võimalik mittekopeeritavaks teha). Hiljuti tekkis ka ebooks.ee, mis pakub raamatuid vaid PDF formaadis ja väga kalli hinna eest. Kuuldavasti soovib ka üks raamatupood hakata varsti müüma e-raamatuid, nii ePub kui PDF formaadis – ehk konkurents langetab ka hinda.

Lisaks on keegi hea inimene pannud hulgaliselt eestikeelsete raamatute torrenteid üles ühele teatud piraadilaevaga lehele, kuid kahjuks on need täiesti proofimata PDF’id. Lisaks on (kusagil, ametlikult) olemas päris vanad, autorikaitse alt väljas olevad raamatud, kuid Eesti Project Gutenbergi ei ole tekkinud.

Samuti on e-raamatud endiselt ülikallid võrreldes paberraamatutega (loe “keskmise” paberrraamatu hinna moodustumise kohta Varraku blogist). E-raamatu hind peaks olema vähem kui pool paberraamatu hinnast, arvestades trükkimise, paberi, logistika, laokulu jms äralangemist – samuti, kui müüks otse kirjastaja, siis kaoks ka kaupluse võimas juurdehindlus. Lisaks jäävad e-raamatud müüki igavesti, seega saabub tulu ilma aastaid raamatuid laos hoidmata (loe hiljutist SF2001 meililisti threadi sel teemal).

E-raamatute hind peab langema. Teistmoodi lihtsalt ei saa. Vaadake, millised massid ostavaid raamatuid siis, kui on kirjastuste või kaupluste odavpakkumised – eestlased armastavad endiselt lugeda, kuid 300-kroonine hind “tavaraamatu” eest on ületanud inimeste ostuvõime. Nii pole ime, et ulmeraamatute tiraaž on 300…400 eksemplari – aga kui palju õnnestuks raamatuid müüa, kui nende hind oleks vaid 100 krooni? 1000 raamatut? 2000? Veel rohkem?

Ma isegi ei osta enam eestikeelset ulmet – tõsi, siin on põhjus ka muus peale hinna, nimelt pooleli jäetud sarjades (vaata mu kunagist postitust selle kohta). Mõtlen riiulis siiani üksinda seisvale Wheel of Time esimesele osale ja lihtsalt ei osta enam.

Ning kahjuks see kõrge hind mõjutab e-raamatute levikut oluliselt, mitte ainult vähema müügi läbi vaid ka e-lugejate kaudu. 2000 krooni Kindle eest on enamikele eestlastele siiski suur summa – aga kui see oleks tasa ainult kümne raamatu ostuga, siis ei tasuks ju pikalt aru pidada. Ning e-lugejad võimaldavad kaasas kanda sadu ja tuhandeid raamatuid, mis jäävad sinuga igavesti. Kui üks e-lugeja sureb, siis saad sa /ideaalses maailmas/ tõsta need järgmisele, või müüja käest uuesti alla laadida.

iPadi ilmumise ja Kindle odavnemisega sai hoogu juurde ka raamatupiraatlus (TorrentFreak, Telegraph). Kui vanasti oli enamik raamatupiraatlusest IRCis, siis nüüd ollakse järjest rohkem torrentite peal, ehkki torrentitehnoloogia ei ole parim nii väikeste failide jaoks. Aga raamatupiraatlus on teema mõneks teiseks korraks.

Tahtsin siia kirjutada ka e-õpiku ideest, kuid jutt sai niigi pikk. Üritan lähiajal teha eraldi postituse sel teemal.

Advertisements

10 kommentaari »

 1. Mainitud amazon.co.uk minuteada siiski Eestisse Kindle’t saata ei soovi, saadab sind amazon.com lehele ostu sooritama.

  Kommentaar kirjutas olle — 2010-11-10 @ 14:18:46 | Vasta

  • Tundub jah. Kahju, loodetavasti see muutub.

   Kommentaar kirjutas Sander — 2010-11-10 @ 14:24:31 | Vasta

 2. Mina tellisin hiljuti Kindle Amazon.com’ist, kuid hind tuli kokkuvõttes sama nagu UK kaudu (veidi üle 2000 krooni) ning pakk tuli kohale 4 päevaga. Lisandus küll deklareerimise tüütus (deklareerisin ise), kuid see ei olnud suur probleem – oleks saanud lasta ka kullerfirmal seda teha, aga siis oleks tulnud juurde maksta. Panin täpsemalt hankimisloo kirja siia: http://andrisreinman.com/post/1460666929/kindle-e-luger

  Kommentaar kirjutas andris — 2010-11-10 @ 16:13:51 | Vasta

 3. “Igavene” tulu tähendab, et sa teed kulutused tõlkimiseks jne nagu tavaraamatule, kuid turu väiksuse tõttu (murdosa eestikeelsest raamatuturust, mida omakorda killustavad tehnoloogilised piirangud) saad need tagasi kah igavesti. Põhimõtteliselt võiks e-raamatute myyk end ära tasuda, kui paberraamatu niikuinii teed (või varem teinud oled), aga siis võistled sa Pirate Bay ja iseendaga, sest keegi ikka koodi murrab või faili kuidagi konverdib ja sinna su paberimyyk kaob.

  Kommentaar kirjutas Oop — 2010-11-11 @ 03:06:57 | Vasta

  • Kui sa teed e-raamatu DRMiga, siis sa oled kaotaja nii või naa. Nagu on piisavalt selgelt nähtud muusika puhul, DRM lihtsalt ei tööta.

   Paberraamatut sa ei müügi – või noh, teed sundeksemplatid ja mõnikümmend raamatupoodidesse jne. E-raamatut müüd piisavalt odavalt ja lihtsalt, et puuduks vajadus piraatlusega tegeleda, mõnusam on su e-readeris vajutada nuppu “Osta”, visata jalad seinale ja hakata lugema.

   Ning teatud osa inimesi laeb raamatu Pirate Bayst nii või naa – kuid nagu uuring uuringu järel on näidanud, need on kas inimesed kes ostavad meedia nagunii (soovivad vaid varem kätte saada), inimesed, kel pole võimalus meediat teisel moel kätte saada (müüja fail) või need kes nagunii ei ostaks ka paberraamatut. Viimase, suurima grupi puhul tuleb käsitleda piraatlust kui reklaami – saab neil rohkem raha olema (näiteks lõpetavad ülikooli ja asuvad tööle), hakkavad nad ka ostma.

   Hoides e-meediast eemale põhjendusega, et jube piraatlus tekib, tähendab et sa ise põhjustad seda piraatlust, mitte pakkudes võimalust legaalselt su toodet tarbida.

   Kommentaar kirjutas Sander — 2010-11-11 @ 10:17:42 | Vasta

   • Nojaa, aga “odavalt ja lihtsalt” töötab alates teatud suurusega turust. Eesti e-raamatute turgu piiravad kaks kurba tõika: esiteks on Eesti raamatuturg tervikuna nii väike, et ka traditsiooniliste meetoditega ei tasu mõni asi vaeva, ning teiseks on e-turg tehnoloogiliselt killustunud.

    Trykikulude võrra saab muidugi odavamalt, samas tuleb tõlkijale-toimetajale-kyljendajale-kujundajale ikka maksta, autoritasud niisamuti ning lisanduvad tehnikakulud. Ja nende tagasisaamisega läheb ysna, ysna kaua, seega on vaja tavalisest rohkem käibekapitali. (Ses mõttes oleks huvitav kuulda, kas mõni eestikeelne e-raamat ka kasumisse on jõudnud – ja kui, siis kuidas.)

    Muuseas, yks faktor töötab veel Eesti e-kirjastajatele vastu: kardetavasti on nende seas, kes e-lugejaid ostavad, inglise keele oskajaid enam kui elanikkonnas tervikuna. Mis tähendab, et konkurents on märksa tihedam.

    Mitte, et mulle endale e-raamatud ei meeldiks. Vastupidi, olen Fictionwise’i klient juba aastaid. Aga pessimist veelgi kauem.

    Kommentaar kirjutas Oop — 2010-11-11 @ 10:44:18 | Vasta

 4. E-raamatute hinna kujunemisest kirjutas hiljuti oma blogis Michael Hyatt
  http://michaelhyatt.com/why-do-ebooks-cost-so-much.html

  Kommentaar kirjutas KL — 2010-11-11 @ 12:27:35 | Vasta

 5. Eestis vist raamatukogud e-raamatute nn.e-lugereid ei laenuta? Soomes sain ühe sellise 2-nädalaks endale laenutada ja väga lahe asi on! Kindle on aga liiga kallis veel.

  Kommentaar kirjutas jesperjapisi — 2010-11-12 @ 13:32:20 | Vasta

 6. Seni veel ei laenuta, aga plaanis on.

  Kommentaar kirjutas Merike Karolin — 2010-11-24 @ 17:43:23 | Vasta

 7. Olen Kindle omanik juba aastajagu ja sel teemal oma blogiski korduvalt kräunatanud, et eestikeelseid raamatuid pole ega tule. Nüüd olevat tegemisel mingi e-raamatute kirjastus, mis pidavat hakkama kõiki kirjastusi abistama. Esiteks, ei hakka nad Kindle versiooni pakkuma (kardetavasti aitab piraatkonverteerimine). Ja teiseks, ei saa ma aru, mis pagana asi takistab teisi kirjastusi pdf-i ise turustamast nii, nagu Ersen seda juba aastajagu teeb??? Hirm, et paberraamatuid ei osteta. Ei usu, enne läheb veel 10 aastat, kuni e-raamat Eestis paberraamatu võidab. Lisaks kõik teatmeteosed ja pildiraamatud, e-ink on seni veel mustvalge.

  Kommentaar kirjutas thela — 2010-11-24 @ 18:01:47 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.