…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2010-10-24

Postimehe imelik artikkel piimast

Filed under: Terve mõistus — Sander @ 18:40:47

Milk_glass Postimees kirjutas piimast kummalise artikli, autoriks on märgitud Tiina Kolk, kes tundub ajakirjanik olevat. Artikli algallikaid ei ole mainitud, lause “Oleme koos kolleegidega…” võiks viidata sellele, et Tiina Kolk ise on ka algallikas.

Kui artikli esimene pool on suhteliselt asjalik, kirjeldades piima keemilist koostist ja mõju organismile, siis teine pool on täielik pseudoteadus… viisakalt öeldes, valetamine näkku. Tundub, et taas kord ei ole Postimehel üldse teadustoimetajat, kes lauslolli juttu ja jura välja korjaks.

Hakkasin juba kirjutama siia blogisse vastust, kui märkasin et kommentaarides on tuntud bioloog Tõnu Ploompuu (või vähemalt keegi tema nime kasutav) kirjutanud pika kommentaari, mis ütleb ära kõik mida mina soovisin öelda – ja teeb seda märksa paremini kui mina suudaks.

Postitan tema kommentaari osaliselt siia, soovitan kõigil see ise täies ulatuses läbi lugeda E24 lehel.

"Lehmapiim on kõigepealt mõeldud vasikale!"

Muideks, sealiha on mõeldud seale liikumiseks, salatilehed on mõeldud salati kasvamiseks, kartulimugulad kartuli ületalve elamiseks jne. Inimese söömiseks pole ühtegi neist välja mõeldud – isegi metsamarjad on mõeldud lindude meelitamiseks, mitte inimese ahvatlemiseks. "Toitumisspetsialisti", kes alustab oma juttu sellise väitega, võib rahus maha kanda – ei kaota rohkem kui mustlaseide ennustuse kuulamata jätmisel. Seda hinnangut kinnitab ka teine väide: "katkeb piimasuhkru laktoosi lõhustava ensüümi laktaasi nõristus ning see soodustab väärtuslike aminohapete ja energia kokkuhoidu.". Laktaasi ülesanne on muuta kättesaadavaks laktoosi energia, mis on kordades suurem kui laktaasi sünteesile kulutatav.

Piimasuhkur on looduse poolt "välja mõeldud" suureks kasvanud poegade võõrutamise kindlustamiseks. Et suureks saanud lapsuke asuks täie hooga enda elu elama, mitte ei koormaks oma ema (kes võiks järgmist järeltulijat kasvatada – inimese puhul on laktoositalumatuse tekke iga ema sünnitamiseaga võrreldes väga suur – kui sellest lähtuda, võiks ema üles kasvatada maksimaalselt 3 last – inimesel on füsioloogilise tõrjumise asemele asunud käitumuslikud. Aga hiire pesakonna puhul _võiks_ see võõrutamise kontroll olla praeguseni vägagi olulisel kohal.). Laktoos on ühene ema-lapse suhete reguleerija, muud mõtet sel ei ole. Inimese-lehma suhte kohta ei ütle see mitte midagi.

Kas piim on inimkonnale kasulik? (Üksikisikule võib alati mõni aine kahjulik olla, mis enamusele on neutraalne või kasulik.) Kui vaadata karjakasvatusega tegelenud rahvaid, siis neil on reeglina laktoositalumatus üsna ära kadunud. See tähendab, et piima tarvitamine on olnud neil rahvastel oluline abiline ellujäämisel. Neil, kel oli millegipärast laktaasi sünteesi lakkamine kaduma läinud, oli suurem tõenäosus ellu jääda, raskeid aegu üle elada. 300-400 põlvkonna jooksul on väga haruldane geeniviga (laktaasi sünteesi mittelakkamine on ema-lapse suhte primaarsuse sisukohalt just seda) on muutunud omaseks enam kui kolmveerandile inimestest. See on väga kiire levimine, väga oluline positiivse mõju näitaja.

Advertisements

1 kommentaar »

  1. Kommentaarides leidsin veel viite võimalikele algallikatele, “Lugesin seda artiklit eile Postimehe paberversioonist, seal oli selgelt näha, et esimese poole kirjutas Mai Maser, kes on alati piima propageerinud ja teise poole Adik Levin, kes propageerib oma ROLE-värki.”

    Sellest “ROLE-värgist” saab lugeda http://www.skeptik.ee/index.php/2007/04/26/adik-levin-ja-role-programm/

    Kommentaar kirjutas Sander — 2010-10-26 @ 12:21:21 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.