…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2010-10-08

Kolime ministeeriumid Riigikülla!

Filed under: Eesti,Terve mõistus — Sander @ 11:35:19
Tags:

Hiljuti käisin tööasjus Kaitseministeeriumis ühel igaval ja suhteliselt mõttetul briifingul. Kaitseministeerium asub kesklinnas, Eesti Panga ja Solarise keskuse kõrval – mis tähendas, et parkida pole seal võimalik isegi mitte tasu eest.

Istudes, igavledes ja aknast välja vahtides tekkis mul idee – miks mitte kolida Eesti ministeeriumid ja muud suured riigiasutused kesklinnast välja, selleks spetsiaalselt ehitatud “riigikülla”? Kohta, kuhu oleks võimalik normaalselt ligi pääseda nii ühistranspordiga kui autoga. Kesklinna võiksid jääda vaid valitsus ja Riigikogu. Samuti saaksid sinna ruumid maakonna- ning linnaasutused.

Üheks võimalikuks asukohaks võiks olla näiteks Lauluväljaku kõrval olev paepealne (Google Maps), mis on suurepärane, väljapaistev ja hästi ligipääsetav koht. Loomulikult võib leida ka teisi kohtasid Tallinna lähedal või piirides, kuid paepealsele on võimalik luua arhitektuuriliselt kõrgetasemeline hoonestus, mis oleks suurepäraselt nähtav ka mere poolt. Sidney ooperiteater, anyone?

Kuidas aga seda ülisuurt ettevõtmist rahastada? Lihtne – olemasoleva kinnisvara müügiga. Kujutate ette, kui palju saab raha näiteks sellesama Kaitseministeeriumi hiidsuure südalinnas asuva hoone eest? Selle maja müügist üksi on võimalik ehitada kahele ministeeriumile majad. Ning Välisministeerium sealsamas, Sotsiaalministeerium veidi eemal, osad asutused on Vanalinnas jne. Enam kui piisavalt raha mitte ainult ehitamiseks, vaid ka kolimiseks ja riigieelarve aukude täitmiseks.

Argumente Riigiküla loomise poolt:

 1. Parem ligipääsetavus nii ühistranspordiga kui ka autodega, sh parkimiskohad
 2. Moodsad, kaasaegsetele nõuetele vastavad hooned (turvalisus, keskkonnasõbralikkus, kommunikatsioonid, inimsõbralikkus)
 3. Asutuste vähese vahemaa tõttu on võimalik ruumide ristkasutus (koosolekusaalid ja konverentsisaalid jne)
 4. Asutuste ligiduse tõttu lihtsam koostöö nii ametnikel kui ka vähem jooksmist inimestel
 5. Väheneb Tallinna süda- ja kesklinna autokoormus
 6. Laienemisvõimalused

Vastuargumente:

 1. “Sest alati on nii olnud”
Advertisements

16 kommentaari »

 1. Vastuargumente:
  2. Keegi krt ei hakka seda kinnisvara ostma sest näita mulle tänap. lolli, kellel kinnisvara vaja läheb, eksju.

  Mõttel on iseenesest jumet, aga selline asi on võimalik paraku kas before või after recession, aga mitte praegusel kahtlasel masuajal.

  Kommentaar kirjutas Punane Hanrahan — 2010-10-08 @ 12:11:14 | Vasta

  • Noh, see oleks nagunii selline 10+ aastat plaan. Jõuame masust välja ja uude langusesse juba ilusti.

   Kinnisvara… suure osa ministeeriumihoonetest saab suhteliselt lihtsalt kas büroodeks või kaubanduspinnaks kujundada, kasvõi seesama Kaitsemin oleks ilmselt ideaalne Solarise laiendusena. Seest vaheseinu vähemaks ja lollikaupa täis poed sisse – või siis lihtsalt maja õhku lasta ja uus ehitada, seda (Stalini-aegset?) kobakat taga nutma keegi küll ei jää.

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-10-08 @ 12:31:33 | Vasta

 2. Ma pean käima Eesti Pangas päris tihti tööasjus, Kentmanni tänavalt paremale jääv ala on 16 eeku tund ja sinna ikka saab parkida. Aga selle avastamiseks kulus päris palju raha kallimates tsoonides parkimiseks. Ja Kaitsemin pole kõige hullem, minu jaoks on kõige hullem olnud Sisemin, mis asub ikka päris vanalinnas ja seal on parkimine kõigele lisaks sigakallis.
  Aga mõte ministeeriumitest normaalses kohas ja normaalse ligipääsuga, see on väga hea mõte ja ma usun, et sa pole originaalne selle mõttega :)

  Kommentaar kirjutas Muidumeez — 2010-10-08 @ 12:19:10 | Vasta

 3. See paepealne ei ole seepärast täis ehitatud (surve on tugev), et seal kasvab miskine lill või asi, mida ei tohi segada :)

  Kommentaar kirjutas Irve — 2010-10-08 @ 12:27:48 | Vasta

  • Mul oli mingi hämar mälestus, kuid ei õnnestunud leida mis seal on. Pirita jõe kaitseala peaks jääma eemale… Keskkonnaregistrist otsimine ei ole just lihtne, aga ehk oli balti sõrmkäpa kasvuala seal? Samas, see lagemaa on suur ja täis miskist Nõukogude militaarlaga, ilmselt leiaks koha.

   In any case, see maa-ala oli lihtsalt üks idee, mis esimesena pähe tuli. Eks kohti leiaks teisigi Tallinna ääremaadel.

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-10-08 @ 12:36:01 | Vasta

 4. Ideel on jumet. Poed on asjast ammu aru saanud ja oma tegevuse viisaka parkimisruumiga kaubanduskeskustesse koondanud, miks ei võiks siis meil ka riigikeskust olla. Ei pea ühe korraga ehitama aga jupikaupa kuhugi ilnna lähedale raudtee äärde põlla pääle saaks väga ilusa teenindusele orienteeritud kompleksi ehitada.

  Kommentaar kirjutas Alexia — 2010-10-08 @ 12:31:47 | Vasta

 5. Kõige suurem vastuargument on turvalisus. Mäletate, mis juhtus Poola riigipea lennukiga kui seal said surma väga palju tähtsaid inimesi koos. Just sellepärast peavad asutused eraldi olema ,et ei oleks võimalik ühe korraga rivist välja lüüa.

  Kommentaar kirjutas sven — 2010-10-08 @ 12:42:19 | Vasta

  • Turvalisus… sellist suurt kompleksi ei löö rivist välja muidu, kui ülivõimsa pommiga, mingi kodus-tehtud-pommivöö ei avalda suurt mõju. Ning kui palju vahet on suurel pommil vanalinnas või suurel pommil riigikülas – kogu riik on halvatud nii või naa. Suurem turvalisus oli üks põhjustest eraldi seisvate luureasutustele Pentagoni ehitamisel.

   Lisaks, tuleta meelde Oklahoma pommi. Praegu ei ole mingeid reaalseid takistusi sõitmaks suure lämmastikväetise ja diiselkütuse segu täis rekkaga Välismini ette ja seda seal lõhata. Kui aga kogu territoorium on piiratud turvataraga ja väravas on võimalus blokeerida kahtlased autod kontrolliks – ning parkla võib ju turvakaalutlustel olla eraldi majas, ka sõiduautos olev pomm lööks rivist välja vaid parkla.

   Ning ärgem olgem nii paranoilised. Üksik hull ei suuda midagi teha, ainus vaenulik riik aga astuks Eestist üle kahe päeva jooksul, koos või ilma NATO-ta.

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-10-08 @ 13:12:08 | Vasta

 6. Vastuargumente:
  kesklinn muutub surnud turistde tsooniks (vt viru tn)
  klientide arv söögikohtades väheneb

  osa ministeeriume võiks tartusse kolida

  Kommentaar kirjutas toivo — 2010-10-08 @ 16:41:07 | Vasta

  • Kesklinn ongi turistidele ja muudele vaba aja veetjatele, kes ei vaja täiendavaid transpordivõimalusi. Neile on ka enamik söögikohti suunatud.

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-10-08 @ 17:17:22 | Vasta

 7. kui sa liigutad ministeeriumid ühest kohast teise, siis sa liigutad lihtsalt ummikud ühest kohast teise

  think big. esiteks, miks sa üldse ministeeriumisse pead füüsiliselt kohale minema. teiseks. miks ministeeriumiametnik peaks iga päev kaheksast viieni ennast büroos töötama.

  minu jaoks on su idee suurim miinus:
  seda saaks teha ainult käsumajanduse korras, eelistada tuleks orgaanilist arengut.

  Kommentaar kirjutas toivo — 2010-10-09 @ 11:55:23 | Vasta

 8. Vastuargument: Terroristid saavad ühe pommiga terve riigiaparaadi rivist välja lüüa. See on küll niisugune läbi huumoriprisma vastuargument aga ta on siiski olemas.
  Prem lahendus oleks, kui iga kesklinna ministeerium müüks oma kinnisvara maha ja otsiks omale kusagil mujal Eestis asukoha. E-teenused peaksid olema piisavad, et kellelgi poleks vaja isiklikult mingisse ministeeriumisse kohale minna.

  Kommentaar kirjutas Aarne — 2010-10-09 @ 12:51:58 | Vasta

 9. Väga nõus. Sarnaste ministeeriumite – aga tegelikult mitte ainult ministeeriumite, vaid üldse riigiasutuste – linnakute teke ongi ses vallas ainus mõistlik tulevikustsenaarium.

  Näiteks raha- ja majandusministeerium võiksid maksu- ja tolliametiga kokku sobida küll. Samasse kanti võiks mahtuda ka põllumajandusministeerium. Viimase asukoht Tallinna vanalinnas Laial tänaval, Oleviste kiriku, mitme noobli vinoteegi ja Linnateatri vahetus läheduses on mu arvates kõige kurioossem, nii kulude kokkuhoiu kui ligipääsetavuse seisukohast. Tegelikult ei olegi ühtegi põhjust, miks peaks ükskõik milline ministeerium või riigiasutus asuma vanalinnas.

  Üks eelkirjutaja arvab, et riigi kinnisvarapoliitikas tuleks eelistada orgaanilist arengut, aga ilmselt ei ole pääsu selle orgaanilise arengu läbimõeldud suunamisest (üheks hoiatavaks näiteks “orgaanilise arengu” vallast on haridusministeeriumi kunagine kampaania korras Tartusse kolimine). Iga ministeerium eraldi ei pea ega saagi tegeleda pidevalt riigile kuuluva kinnisvara tervikliku planeerimisega. See pole ministeeriumi põhiülesanne. Riigi kinnisvaraga seotu süsteemseks korraldamiseks loodi aastaid tagasi RKAS. Pärast pikka punnimist ja võitlemist omaenda hirmudega on ministeeriumid hakanud lõpuks oma kinnisvara RKASile ka üle andma. See tähendab, et ometi tekib parem võimalus kogu pilti tervikuna vaadates planeerida ja suunata. Riigikülade või -linnakute teke on sellest järgmine loogiline samm.

  Kommentaar kirjutas Keit — 2010-10-09 @ 14:28:52 | Vasta

  • Noh, võiks ju siis selle üheks Reformierakonna valimisplatvormi osaks võtta. Võimalus käituda poliitiku asemel riigimehena. ;)

   Kommentaar kirjutas Sander — 2010-10-11 @ 12:11:58 | Vasta

 10. Ega RKAS ka yksnes mõistuspäraselt tegutse. Kui maja haldajal pole isiklikult otsest huvi, et asukad selles ennast mõnusalt tunneksid, tekib alati jama.

  On riigiasutusi, mis näevad välja nagu haiglad: koridorides laguneb linoleum, kemmerg haiseb, mammid lohistavad tuhvleid lööpsa-lööpsa ja vestlevad poolihääli vene keeles. Aeg-ajalt kolistab sanitar toidukäruga (keegi veab jälle arvuteid või dokumente), kuskil lekivad torud ja katus laseb läbi. Aga see kõik ei tulene töötajate suurest soovist just niisuguse töökeskkonna järele.

  On muidugi ka maju, mida myyakse ja ostetakse tagasi nagu Eesti Raudteed.

  Kommentaar kirjutas Oop — 2010-10-10 @ 09:50:46 | Vasta

 11. ..lähme mõõdame territooriumi ära – teeme juba pooltööd ette ära :)
  Kahekäega poolt!

  Kommentaar kirjutas Mikk — 2010-10-13 @ 10:28:41 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.