…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2010-08-17

Veebiteenus postiindeksite otsimiseks

EestiPostLogo Hiljutises postituses riigiregistrite kohta tõin negatiivse näitena Eesti Posti (mis küll ei ole riigiregister), kes pole suutnud aastaid luua avalikku veebiteenust postiindeksi e. sihtnumbri otsinguks. Nii ongi sunnitud kümned, kui mitte sajad leheküljed andma lingi “Otsi postiindeksit Eesti Posti kodulehel”, selle asemel, et pakkuda kasutajale võimalust teha postiindeksi otsing mugavalt samal (tellimis-)lehel.

Ning kuna Eesti Post pole leidnud neid paari tundi arendusressursse, mis sellise teenuse loomist võimaldaksid, siis tegin ise selleks väikese SOAP-teenuse, mis asub siin, WSDL on siin ja pisuke JS-testklient siin. Kui mitte muud, siis ehk raputab see Eesti Posti ärkvele ja nad teevad omapoolse veebiteenuse.

Ei tee see veebiteenus muud, kui saadab otsistringid Eesti Posti lehele ning parsib saadud vastusest info välja. Kuivõrd Eesti Posti kodulehel mingit kasutamise deklaratsiooni ei ole, siis ei saa seda ka lehe ebaõigeks kasutamiseks pidada. Küll aga tähendab see, et veebiteenuse kasutamine on as-is alusel, mingeid garantiisid ma ei saa anda. Eesti Post võib veebiteenust pakkuva serveri blokeerida, teha muudatusi oma veebilehel jne.

Lihtsamaks kasutamiseks on lubatud mitte ainult SOAP vaid ka väline POST ja GET, so otsingut võib läbi viia ka lihtsa GET-päringuna: http://dukelupus.com/services/post.asmx/GetZipCode?Street=Ristiku&Settlement=Tallinn

JavaScriptis kirjutatud minimalistlikku testklienti loomulikult teistele lehtedele otse kopeerida ei saa – cross-site AJAX ei ole vaikimisi lubatud. Küll aga on aga lubatud selle testkliendi koodi igatpidi ära kasutada oma saitide loomisel – samuti on võimalik veebiteenuse enda lähtekoodi vabalt ja tasuta saada ning kasutada, kontakteeru minuga koodi suhtes. Samuti võid muudel selle veebiteenuse teemadel küsimusi esitada.

Post_TestKlient

Advertisements

9 kommentaari »

 1. ee.. nagu kuidas ei ole sellist teenust?? Neil on see olnud esilehel juba aastaid

  http://post.ee/index.php?op=sihtnumbriotsing&tanav=kadri&linn=&x=11&y=5

  Kommentaar kirjutas BC — 2010-08-17 @ 14:23:43 | Vasta

  • See on leht, millelt on võimalik otsida. Tee omale selgeks, misasi on veebiteenus ehk inglise keeli web service. Omaarust ma selgitasin esimeses lõigus juba asja ära…

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-08-17 @ 16:11:34 | Vasta

   • Siin oligi ju põhiprobleem selles, et tegemist ei ole masinloetava ja masinkasutatava asjaga. Isegi inimene peab pusima…

    Kommentaar kirjutas Jaagup Irve — 2010-08-17 @ 18:03:56 | Vasta

    • Just. Veebiteenus on teistele rakendustele lihtsalt kasutatav ja standardeid jälgiv võimalus.

     Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-08-17 @ 19:31:26 | Vasta

 2. Hea ja vajalik veebiteenus. Kahjuks ei julge su poolt pakutavat kasutada, sest nagu sa isegi ütled, Eesti Post võib selle iga kell kinni keerata.

  Kommentaar kirjutas jcd — 2010-08-17 @ 16:31:45 | Vasta

 3. Hea, et sellest kirjutasid. See esimene link ei ole küll veebiteenus, kuid on täiesti masinloetav ja kasutatav.

  Miks Eesti Post ise veebiteenust pole loonud? See teenus on suur kulu ja vähe tulu. Eesti Post võiks pigem e-postkasti teenuse välja arendada. Tasuta teenused nagu mail.ee ja hot.ee surevad mingi aja pärast välja…

  Kommentaar kirjutas andres — 2010-08-17 @ 23:31:22 | Vasta

  • Esimene link on veebiteenuse toimingu kirjeldus, mis on veebist linkimise jaoks praktiliselt sama hea, kui üks aste üleval pool olev teenus ise.

   Ning Eesti Posti jaoks oleks teenuse loomise kulu paar-kolm tundi arendaja aega, ei rohkem. Koosolekud ja testimine samuti kokku ehk kolm tundi. Teisisõnu, aja- ja rahakulu on tühine, teenuse ülevalhoidmine ei maksa samuti praktiliselt mitte midagi – ei soovi see oma serverit ega ei ole ressursikulukas.

   Pigem on probleem huvi puudumises kasulikku teenuse tasuta pakkumise vastu.

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-08-18 @ 09:27:05 | Vasta

 4. Saatsin sinu postituse lingi Eesti Posti ideepanka.

  Kommentaar kirjutas agopre — 2010-08-18 @ 00:33:11 | Vasta

 5. neat

  Kommentaar kirjutas Leks — 2010-08-18 @ 16:50:11 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.