…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2010-08-10

Viru Folk 2010

Filed under: Muusika — Sander @ 14:59:54
Tags: , , ,

VFLOGOSININE(2)

Kui eelmine aasta sai Käsmus käidud vaid ühel kontserdil, siis see aasta otsustasin võtta festivali passi ja olla kohal kõik kolm päeva. Nii sai ka tehtud, reede lõunast kohale ja telk üles.

Esimene päev jäi meelde ehk kõige rohkem selle poolest, et K. ei olnud sel päeval tige.

Folgi poolest… avamine tundus kuidagi kummaline, Piccolo Folk kargas peale ja leidis et nemad nüüd mängivad (loe: üritavad mängida) Põhjamaad. Pärast poole loo mängimist tulid Peep, külavanem, maakonnavanem ning kultuuriminister ja rääkisid lühikesed jutud maha – hea, et polnud pikka kõnepidamist, nagu kuuldavasti Viljandi Folgi avamisel oli. Seejärel toimus Põhjamaa ühislaulmine jms. Igav nagu kõikide asjad avamised.

Merelaval kuulasime Tõnu Raadikut ja Henn Rebast. Kui mõned lood olid suhteliselt igavad, siis teised laulud (eriti Henno Käo sõnadele tehtud Raadiku laulud ja Henn Rebase kahe venna laul) meeldisid mulle väga. Kokkuvõtvalt ehk päeva parim kontserdielamus. Raadiku entusiasm muusikat tehes ning hea suhtlemine rahvaga on mulle alati meeldinud, täitsa merekaldal lainete kõrval olev lava ainult lisas feelingule. Kahju ainult, et üsna tugevalt puhunud tuul ka mikrofonis oli.

Kabelis oli viiuliduo Maarja Nuut & Karoliina Kreintaal, mis samuti oli kena kuulata ja vaadata. Jõudsime küll veidi hilja kohale, kabel on siiski üsna pisike – ja nii pidingi selle ukse juures seistes ära kuulama, mis muusikale küll midagi juurde ei andnud. Mõlemad neiud nautisid mängu, võibolla ehk muusikavalik oleks võinud veidi huvitavam olla.

Pealaval Dave Arcari oli vali, igav ja mõttetu. Vähemalt oli aega süüa-juua ning niisama mere ääres istuda ja olemist nautida.

Korpiklaani Päeva peaesineja, Korpiklaani, oli kahjuks üsna nõrk. Poseerimist rohkem kui muusikat, tundub et oma live-puudustest ollakse ka ise teadlikud. Olles Korpiklaani plaate päris palju kuulanud, ootasin märksa rohkemat. Jonne Järvela, Korpiklaani solist, oleks võinud ehk pigem jätkata 90nendate alguses tehtud muusikalist rida, kui ta naisega koos tegi bändi Shamaani Duo – Lapi mõjutustega akustiline muusika (YouTube: 1, 2, 3).

Pärast Korpiklaanit sai korra vaadatud miskit HND Unplugged asja Metsalaval, kuid pärast paari lugu kõmpisime tagasi Merelavale, Kirile Loo’d kuulama. Kirile on ikka tore, kui ta ainult neid ebasid “hingetantse” vähem teeks, siis peaks ka publik vähem häbelikult nihelema. Kahjuks jõudsime teda kuulama siis, kui kontsert juba üle poole oli.

Öösel telgis eriti  magamine ei õnnestunud, Korpiklaani tiinerfännid pidutsesid päris valjusti – ja kõrval olevas telgis leidis tüdruk konna, mis otse loomulikult oli suur katastroof.

Teine päev algas Viljandi Guitar Trioga kabelis. Neljast Vabarna esinemisest Viru Folgil oli see minuarust kõige parem, koosmängu nauditi rohkem ja tehti mõned huvitavad katsetused. Julgeti ära mängida ka Bohemian Rhapsody, kohati veidi konarlikult aga plusspunktid proovimise eest.

Merelaval olid Anu, Triinu ja Tuuli Taul ning sõbrad, mis erilist muljet ei jätnud. Nii saigi poole pealt ujuma ja sööma mindud, kokkuvõttes oli paremini kulutatud aeg.

Gjangsta plaadiesitlus oli algselt pandud Kirjanike Maja hoovi, siis tõsteti see ümber Vinteri aeda (?), mis oli ilmselgelt publiku hulga kohta liiga väike. Oleks võinud seda Metsa- või Merelaval teha, mis mõlemad olid ju vabad. Plaadiesitlus ise oli… unine, vähemalt minu jaoks – kaks korda jäin peaaegu magama. Mingi poolpurjus jobu segas kontserti, kommenteerides, vilistades ja helitehnikule õpetusi karjudes.

Probleeme jagus nii muusikariistade kui ka tehnikaga. Kahtlustan, et pidevast osta-osta-osta-nüüd toppimisest hoolimata, Gjangstal eriti plaate müüa ei õnnestunud.

Järgmine kuulatud kontsert olid Zetod pealaval. Kuivõrd olen juba kahel korral varem Zetode kontserdil käinud, siis ei pakkunud see tõesti mitte midagi uut – tundub et nad on ennast ka muusikaliselt päris ammendanud. Ehk aitab see seletada Vabarna visklemist eri bändide ja stiilide vahel – soov leida midagi uut ja populaarset.

Kahjuks olid Zetod samal ajal kui Bottleneck John, kes kirjelduse kohaselt võinuks päris huvitav olla. Oleksin ehk Zetode asemel teda kuulama läinud, kuid kolmandik seltskonnast fännab Zetosid – küll järjest väheneva entusiasmiga.

garm99-thumb Ning lõpuks tuli festivali peaesineja Garmarna, mu ammune lemmik. Ning nende esinemises ma kindlasti ei pettunud, see oli selleaastase Viru Folgi parim kogemus – ja üks parimaid kontserdielamusi üldse. Nauditi koosmängimist, nauditi huvitava muusika kuuldavaletoomist, nauditi publiku ees olemist.

Garmarna muusikas on märksa rohkem ürgjõudu, kui metalis ja selle variantides. See on… primitiivne, samas komplitseeritud ja komponeeritud, mõjudes nii tunnete kui ka ilu kaudu. See on muusika, mis tungib sinu sisse ja leiab selle koha… id’i sinu sees, kui vananenud Freudi mudelit kasutada, ning ajab selle mässama, nõnda et muusika mõju jõuab ka kõrgemale ja kõikjale.

Omaette peab ära märkima Garmarna trummarit, Jens Höglini, kes mitte ainult ei mänginud filigraanselt ja huvitavalt, vaid ka suutis ka sageli luua silla Emma Härdelini suurepärase hääle ja ülejäänud muusikariistade vahele.

Kiita võiks vokaali mitte alla surumist, nagu see oli pahatihti Korpiklaanil. Emma Härdelini häält ja Höglini trumme kasutati kui puutüve, millele ülejäänud muusikud võimsad oksad peale kasvatasid.

Kolmas päev oli muusikaliselt üsna tühi, nii sai kahel korral pikalt rannal aega veedetud. Ujumine oli äraütlemata mõnus, vesi parajalt jahe ja puhas. Huvitav oli vaadata Venemaa metsapõlengute suitsu, mida reedel veel ei olnud, kuid laupäevast alates teise lahekalda uduseks tegi.

Veljo Tormise 80. juubelikontserti oleks tahtnud näha ja kuulda, kuid kahjuks mainis kava et osaleb ka üks Johansoni-vendadest – mis minu jaoks tekitas äkilise ja tugeva soovi mitte seda kuulata ega ka kuulmiskaugusel olla. Tormise muusikas on samasugust powerit nagu Garmarnal.

Kiwi Trio oli taaskord Vabarna bänd. Taustana raamatu lugemisel sobisid nad päris hästi.

270px-Haydamaky_in_Sheshory_2005 Panime telgid kokku (suurepärane otsus) ja läksime Haydamaky’d ootama. Kuivõrd jõudsime kohale päris vara, siis sai platsil vaiba peal vedeletud ja pilvi vaadatud… mis läksid järjest tumedamaks ja tumedamaks. Pääsukesed tulid järjest madalamale ja madalamale oma putukapüüdmise vigurlennus…. ning Haydamaky ei tulnud ega tulnud ehkki õige aeg jõudis kätte ja möödus.

Lõpuks jõudsid nad lavale ning alustasid mängimist. Esimese loo said nad ilusti tehtud, kuid teise ajal oli võimalik selja taga näha tumetumedat pilve tulemas – ning välkude vilgatusi. Ei läinudki kaua aega, enne kui äike, vihm ja võimas tuul kohale jõudis. Rahvas paiskus paanikas laiali, Haydamaky üritas küll jätkata, kuid üsna pea tõstis tuuleiil lavalt katuse ära – mis oli ka võimsaks lõppakordiks selleaastasele Viru Folgile. Arvestades nende muusikat esimeste lugude ajal, siis eriti kahju küll ei olnud, Haydamaky kõlas samamoodi nagu kõik need slaavi folkbändid.

Kavalalt ei olnud mul vettkartvaid esemeid kaasas, nii saigi mõnusalt soojas rajus, välkude ja kõuemürina saatel auto poole kõmbitud – see oli tõesti meeldiv jalutuskäik. Kuivad riided autos selga ja varsti saimegi Tallinna poole sõita.

Autosõit oli mulle kui juhile äärmiselt ebameeldiv ja väsitav, reassõit pimedas märjal kitsal teel, kus kohati oli murdunud puid ja oksi. Õnneks oli idiootjuhte ja suitsiidieelikuid suhteliselt vähe kuni Peterburi maanteeni.

Kokkuvõtteks

Kena üritus oli, kuid organiseerimine oleks võinud veidi parem olla. Pahatihti oli pikk vahe ja seejärel kaks või rohkem kontserti korraga, sageli olid suure publikuhuviga kontserdid pisikesel laval, selle asemel et olla suurtel lavadel, mis olid täiesti kasutamata.

Esinejate valik oli enam kui imelik. Mida oli näiteks Dave Arcari või HND Unpluggedi muusikal folgiga pistmist? Nagu ka Viljandi Folk on teinud, võiks olla mõni läbiv teema.

Miks oli nii palju tühje aegu – hoolimata masust püstitati ju publikurekord, oleks võinud täita pidevalt tühjalt seisvad lavad vähemalt mingisuguse muusikaga. Või siis vähendada lavade arvu, Metsalava olemasolu oli mõttetu. Ning kas tõesti nii vähesed esinejad õigustasid Viljandi Folgist kallimat piletihinda?

Järgmine aasta vaatan esinejate pealt, kas Viru Folgil osaleda. Käsmu on märksa lahedam koht kui Viljandi, tore oli ka paljusid vanasid (eks-) bioloogidest tuttavaid näha. Kuid tahaks rohkem nauditavaid kontserte – praegu on ere mälestus Garmarnast ja meeldivad paarist-kolmest teisest. Kuid kolme folgipäeva peale võiks selliseid mälestusi rohkem olla.

Advertisements

7 kommentaari »

 1. Ma saan aru, et see oli rahvaarvult märksa väiksem üritus kui Viljandi folk?

  Kommentaar kirjutas mdworm — 2010-08-10 @ 15:40:57 | Vasta

  • Ei oska öelda, aga arvata võib. Käsmu suurt rohkem ei mahugi, kui tänavu oli.

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-08-10 @ 15:46:14 | Vasta

 2. Ma sellest vaatan, et sa oled folgi kodulehel isegi kahe foto peal ;)

  Kahju, et tormist pilte ei ole

  Kommentaar kirjutas mdworm — 2010-08-10 @ 16:39:45 | Vasta

  • Rohkematelgi, aga enamasti massi sees. Populaarne inimene, mis teha…

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-08-10 @ 17:21:14 | Vasta

 3. Viru Folk on samalaadsetest üritustest eestis kõige kommertslikum. Kutsutakse esinejaid, kes on varem ntx Viljandis käinud ning kelle puhul võib enam-vähem kindel olla, et tüübid korraliku piletimüügi toovad. Vrd Viljandi, kus siiski tuuakse suht palju eestlastele enne kontserti tundmatuid nimesid.

  Kommentaar kirjutas telc — 2010-08-10 @ 19:09:28 | Vasta

 4. Kommenteeriks selgituseks, et ega tühju aegu suurtel lavadel pole just eriti, esinejad peavad ju soundchekid ka saama tehtud kontsertide vahepeal. Ja Merelava ja Pealava ei saa üheaegselt eriti kasutada asupaikade tõttu..

  Kommentaar kirjutas Villu — 2010-08-14 @ 01:27:14 | Vasta

 5. Juhuslikult sattusin sellele postitusele peale ja hea hakkas, et keegi teine veel ammusest ajast Garmarnat fännab ja selle kohta isegi umbestäpselt samamoodi arvab kui ma..

  Kommentaar kirjutas meRilin — 2010-08-24 @ 23:24:27 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.