…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2010-06-28

.pri.ee priiks!

Filed under: Eesti,Infotehnoloogia,Terve mõistus — Sander @ 12:04:32

Kui olin postitanud oma arvamuse Eesti uute domeenireeglite pri.ee-vaenulikkusest, siis kontakteerus minuga Jaagup ja leidis et tuleks veebipikett korraldada, sest “Ühtne Eesti programmeeris mu ümber, et kui poliitik ikka kanni trukib, tuleb suu lahti teha ja karjuma hakata.”

Probleemist lühidalt – Eesti uute tippdomeeni reeglite järgi muutuvad kõik .ee (sh. pri.ee) domeenid ülikalliks, makstes orienteeruvalt 400 krooni aastas (285.- + km + registripidaja tasu – võrdle hinda näiteks .com domeeniga, 60..80.-). Seni olid pri.ee aadressid tasuta.

Kui tavaliste .ee domeenide tasulisus on mõistetav – on ju need eelkõige firmadele – siis pri.ee on eraisiku domeen, üks Eesti kodaniku kohta. Seda kasutavad väga paljud veebitegemise ja –haldamise õppimiseks, kassipiltide ja isiklike blogide jaoks, kuid ka tõsiseltvõetavate tasuta veebirakenduste jaoks. Samuti ei konkureeri reeglina pri.ee saidid .ee saitidega – so. need ei ole tehtud tulu saamiseks, nendel üldjuhul ei müüda-osteta asju ega ei ole reklaame.

Mitmed populaarsed pri.ee saidid on juba öelnud, et kolivad Eesti tippdomeenilt välja – eks ma isegi tegin oma inglise-eesti sõnastiku uusversiooni .com aadressile (loe postitust selle kohta) – või siis sulgevad oma veebilehe täielikult. Eesti internet vaesustub oluliselt.

Kuidas veebipiketti toetada? Esimese asjana, mine http://sisalik.dragon.ee/pikett/ ja loe kogu teema kohta täpsemalt. Seejärel külasta Peeter Marveti loodud petitsioon.ee lehel petitsiooni .pri.ee priiks! ja anna oma allkiri. Lisaks võid oma kodulehel või blogis lisada pildi .pri.ee priiks! toetuseks, täpsemad juhendid on piketi lehel.

Loomulikult oleks kena, kui sa ka levitaksid teavet oma tuttavate hulgas, kuid palun ära tee seda e-maili spämmina. Spämmi ei soovi meist keegi.

Kui alguses pidime asja koos tegema, siis mu puhkuse ja ajutiselt kiire töö-elu tõttu tegi kogu saidi, graafika, teksti ja muu Jaagup ise. Suur-suur kummardus talle, domo arigato – väga ilusti tehtud kujundus, hea tekst ning funktsionaalsus.

Mis edasi? Loodetavasti saab aktsioon populaarseks – meid, pri.ee aadressi omanikke, on rohkem kui 12 000. Ehk vaevub ka Eesti Interneti Sihtasutus lõpuks avalikult selgitama, miks nad leiavad et eraisikute käest tuleb ühe andmebaasirea serveris hoidmise eest küsida keskmist päevapalka – võrdle näiteks eesti.ee meiliaadressiga, mis on kõikidel Eesti kodanikel olemas täiesti tasuta. Siiani ei ole Sihtasutus suvatsenud üldse pri.ee tasuliseks muutumist kommenteerida.

Ning loomulikult tahaks saavutada kogu piketi eesmärki – eraisikul peaks pri.ee aadress olema kas tasuta või tasu eest, mis vastaks reaalselt EIS’i kulutustele ühe domeeni haldamiseks, so. kulupõhine hind. Praegu soovib Eesti Interneti Sihtasutus kasutada meid aga lihtlabaseks raha väljapumpamiseks.

8 kommentaari »

 1. Postitusest välja jäetud – kes see ikka sinu eest protesteerib:


  First they came for the communists, and I did not speak out–
      because I was not a communist;
  Then they came for the socialists, and I did not speak out–
       because I was not a socialist;
  Then they came for the trade unionists, and I did not speak out–
       because I was not a trade unionist;
  Then they came for the Jews, and I did not speak out–
       because I was not a Jew;
  Then they came for me–
       and there was no one left to speak out for me.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-06-28 @ 12:07:27 | Vasta

 2. Sihtasutusest ma tegelikult küsisin et miks nii ja vastuseks oli:
  “Ülddomeenide(ka pri.ee) tasusüsteem ühtlustub teise taseme domeeninimede(kujul domeen.ee) hinnaga. Samas peale uute domeenireeglite jõustumist saavad eraisikud endale registreerida ka teise taseme domeeninimesid.”

  Ehk siis minu tõlgenduses on selle taga mõte, et “suretame .pri.ee maha ja ostate kõik .ee aadressid”.

  Kommentaar kirjutas Irve — 2010-06-28 @ 12:10:10 | Vasta

  • Kuidagi eriti poliitikulik kommentaar (halvas mõttes). 99% pri.ee omanikest ei ole ilmselt üldse huvitatud .ee’st, eriti kui .com/net/org jne on kordades odavamad.

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-06-28 @ 14:47:44 | Vasta

 3. Njah. Mina igaljuhul ee domeeni osta ei kavatse sellepärast. Üks COM domeen mul juba on, kolin asjad sinna ümber ja lasen pri.ee välja surra. Võibolla võtan mõne personaliseerituma com/net/eu domeeni kõrvale, arvestades et ee domeen on kallim pole ju mõtet ee-ga jamada.

  Kommentaar kirjutas Alexia — 2010-06-28 @ 13:23:51 | Vasta

 4. […] tasu eest. Sama puudutab ka eraisikutele mõeldud .pri.ee domeene, mille kohta on hakatud avaldama teravat kriitikat ning mille vastu on juba korraldatud pikett ja […]

  Pingback-viide kirjutas .pri.ee priiks? « juhuslikud mõtted — 2010-06-29 @ 02:38:07 | Vasta

 5. Zone.ee saatis oma klientidele nüüd info:

  • .EE domeeni registreerimine Zone vahendusel hakkab maksma 307 krooni ja 50 senti (koos käibemaksuga on see hind 369 krooni).

  Kogu ülaltoodud info kehtib ka ülddomeenide nagu .PRI.EE, .COM.EE, .FIE.EE ja .MED.EE kohta.

  Kommentaar kirjutas liriel — 2010-07-01 @ 08:14:03 | Vasta

 6. On täiesti arusaamatu, miks peaks kolmanda taseme domeeni eest sisse kasseerima sama raha. Tundub, et see on kellegi kurikaval äriplaan. Ja kuivõrd lihtinimene ei erista teist ja kolmandat taset kuigivõrd, lähebki läbi.

  See priiks-prääks-puuks initsiatiiv on seoses palava suvega täiesti läbi kukkunud. Ei ole mõtet teha kisa üksnes kisa enda pärast. Nõuda tuleks hoopis “pisukese” tehnilise küsimuse lahendamist, nimelt pri.ee domeeni väljavõtmist reserveeritud nimede hulgast. Aga ka siis jääb lahendamata küsimus, missugune organisatsioon (MTÜ vms) nõustuks tasuta jahmerdama 17 tuhande domeeniga.

  Kusjuures pean tunnistama, kaks esimest päeva kampaaniat jälgides ma ei saanudki aru et tegemist on käändega sõnast prii, ma tõsimeeli arvasin et see on mingi tähelepanu tõmbav häälitsus nagu möö, böö, puuks või prääks.

  Kommentaar kirjutas Tunguuz — 2010-07-04 @ 11:45:38 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.