…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2010-06-10

James Randi tuleb Eestisse!

Filed under: Terve mõistus — Sander @ 12:20:23
Tags:

JamesRandi

Kuulus parapetiste paljastaja James Randi tuleb Eestisse! skeptik.ee poolt “maailma esiskeptikuks” kutsutud Randi esineb Tallinnas laupäeval 12. juunil kell 18:30 Teaduste Akadeemia saalis Toompeal (Kohtu 6) ja Tartus pühapäeval 18 Baeri saalis Taskus. Loengud on tasuta.

Kui tema esinemine on sarnane TED’il tehtud ettekandega, siis on see kindlasti vaatamist-kuulamist väärt. Muu hulgas lubas ta homöopaatilise unerohu üledoosiga enesetappu katsetada.

Eesti paralollid on juba ette paanikas, nende foorumites kõlavad teemad kuidas tegelikult ikka kõik on nii nagu nemad väidavad. Ainult… ühegi sellise asja tõestamine ei kipu neil kuidagi välja tulema. Muidu oleks ju imelihtne võtta mitte ainult Eesti Skeptikute Ühingu poolt välja pandud 10 000 krooni vaid ka märksa auväärsem miljon dollarit, mida Randi on aastaid pakkunud ükskõik millise paranähtuse tõestamiseks – The One Million Dollar Paranormal Challenge.

Teade ERR’i teadusportaalis, Ahhaas.

James Randi tutvustab oma ringreisi ise:

15 kommentaari »

 1. Ega Randi eesmärgiks pole ju petiseid paljastada. Ta on elukutseline showmees ja edev veel pealegi (mitte-enam-kapigei), ta teab, kuidas ühte lehma lüpsta lõputult. Ega tema eesmärgiks pole tõestada, et para-asju pole olemas, tema eesmärgiks on teha show’d ja teha seda nii, et kõik pseudoskeptikud maailmas mõnust oigavad.

  Kommentaar kirjutas Celtic — 2010-06-10 @ 12:29:27 | Vasta

  • Mille poolest “pseudoskeptik” erineb “päris” skeptikust?

   Ja show kohta… äkki sa siis seletad, miks finantsiliselt suurepäraselt kindlustatud 82-aastane suhteliselt kehva tervisega (äsja vähi läbi põdenud) vanamees käib üle maailma tasuta loenguid andmas? Ainult edevusest? Kahtlen selles sügavalt.

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-06-10 @ 12:46:03 | Vasta

   • Kui pärisskeptik on eluterve suhtlemisega skeptilise maailmavaatega inimene ning kelle elutervet maailmavaadet iseloomustab just see, et ei usu pimesi kõiksugu asju, siis pseudoskeptik usub pimesi vaid ühte valdkonda elust ning eitab kategooriliselt teisi valdkondi. Iseloomulikuks selle juures on kusjuures see, et luuakse reeglid ja keskkond, mis otseselt toetab usu süvenemist ja mille tingimustes ei saagi mingil moel sellest usust väljaspool eksisteeriv toimida. Täpselt sama toimub kõiksugu new-age sektides, kus luuakse mantra, mida jälgitakse jäägitult ning kõik väline on vale ja võõras, see, mis kuulub väljapoole, ei toimi sektis sees, sest sekt loob ise omad reeglid.

    Täpselt sama teema on ka Randiga, ta ütleb ära “tegijatele” või siis ei lähe need õiged üldse tema juurde ning võtab letti vaid ilmselged ullikesed ja rumalad, kes arvavad endast liiga palju. Ja nende arvelt teebki ta showd, tõestades pseudoskeptikutele üha uuesti ja uuesti, et kui kana ei muutu peale kolme paid kassiks, siis pole kasse olemas.

    Kommentaar kirjutas Celtic — 2010-06-10 @ 15:10:31 | Vasta

    • Sorry, aga sa ajad täielikku jama. See et sinu pet paranähtusi ei tunnistata, ei tähenda veel et need mittetunnistavad inimesed oleksid “pseudo”. Enamik skeptikuid on teadlased või teadusega tegelenud inimesed, ka Eestis – ja teadlased on vägagi valmid tunnistama uusi ideid ja paradigmasid, kui sellel on veenev tõestus. See on üks teadlaseks olemise eeldusi.

     Randi on oma testimisele võtnud enam kui tuhat inimest – kõik kes seda on soovinud. Kui need müütilised “tegijad” keelduvad ausale testimisele tulemast, siis mida saab Randi teha? Äkki peaksid sa endalt küsima, et miks need “tegijad” ei soovi ennast testida lasta…

     Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-06-10 @ 16:25:27 | Vasta

     • http://en.wikipedia.org/wiki/Marcello_Truzzi

      In science, the burden of proof falls upon the claimant; and the more extraordinary a claim, the heavier is the burden of proof demanded. The true skeptic takes an agnostic position, one that says the claim is not proved rather than disproved. He asserts that the claimant has not borne the burden of proof and that science must continue to build its cognitive map of reality without incorporating the extraordinary claim as a new “fact.” Since the true skeptic does not assert a claim, he has no burden to prove anything. He just goes on using the established theories of “conventional science” as usual. But if a critic asserts that there is evidence for disproof, that he has a negative hypothesis—saying, for instance, that a seeming psi result was actually due to an artifact—he is making a claim and therefore also has to bear a burden of proof.

      Kommentaar kirjutas Celtic — 2010-06-10 @ 16:53:04 | Vasta

      • Ma kardan et su võõrkeelteoskus on ehk veidi puudulik?

       Kui väitja kohus on väidet tõestada, siis teisisõnu, parapetise kohus on tõestada et ta ei ole petis. Kui tal see tõestamine peaks õnnestuma ja mõni kriitik väidab, et tõestus oli (mõõte-)vea tõttu või juhuslik – siis on kriitiku kohus seda väidet tõestada.

       Taaskord, sorry, aga see on üsnagi teemast mööda. Või… kui võtta, siis otseselt teemasse, aga vastupidiselt sinu väidetele. Skeptik ei usu asja, mida ei ole tõestatud. Burden of proof on parapetistel – kuivõrd nad keelduvad või ei ole võimelised ausas testis oma väidetavaid võimeid tõestamast, siis mida enamat saabki öelda?

       Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-06-10 @ 17:05:48 | Vasta

       • Sa ilmselt lihtsalt ei lugenud teksti läbi või siis lihtsalt kinnitad kuidas pseudosketpikutel on mingid täiesti omad reeglid. Üldse ei imesta.

        Kommentaar kirjutas mait — 2010-06-12 @ 19:14:13 | Vasta

        • Ja jälle paraloll, kes ei suuda selgitada mida ta mõtleb. Ma saan aru, et loogika ei ole kaugeltki su tugevaim külg, aga natuke koherentset teksti ei tohiks olla ju nii raske?

         Osa tsitaadist tõlgituna:

         Teaduses on väite tõestamine väitja kohus. Mida uskumatum väide, seda suuremat tõestust see vajab. Tõeline skeptik võtab agnostiku positsiooni, mis leiab et väide ei ole tõestatud, aga mitte valeks tõestatud.

         Värskelt Randi suurepäraselt loengult tulnuna võin ma kinnitada, et see on täpselt see, mida ta rääkis. Ta ei väida et paranähtusi ei ole olemas, kuid ta ei ole leidnud nende kohta ühtegi tõestust, hoolimata kolmveerand sajandit kestnud aktiivsest otsimisest. Tundub, et siinsetel paralollidel on pigem probleemid oma pimesi-kõike-uskumise õigustamisega…

         Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-06-12 @ 22:30:42 | Vasta

 2. kuulanud ära selle tegelase sõnumi, olen veendunud, et teda ei saa kuigi tõsiselt võtta. kui ta on skeptik, siis teeb kyll skeptikute margi täis.

  Kommentaar kirjutas zeeta — 2010-06-10 @ 12:41:53 | Vasta

  • Äkki selgitad ka natuke arvamust, selle asemel et loosungeid hüüda?

   Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-06-10 @ 12:45:52 | Vasta

 3. Kõlab nagu mees kellele meeldib igasuguste soolapuhujate üle nalja visata. Võib üsna lõbus kuulamine olla. Minu jaoks on igasugune maagia “mind trick”. See on vahel isegi kasulik, kui probleemid on tõesti metafüüsilist laadi, kuid oluline on siiski vahet pidada mida siiski ravitakse, keha või vaimu.

  Kommentaar kirjutas Alexia — 2010-06-10 @ 13:17:29 | Vasta

 4. Jube lahe. Ma pean nädalavahetuse plaanid ümber tegema. Seda meest tasub kuulata.

  Kommentaar kirjutas Priit Kallas, Dreamgrow — 2010-06-10 @ 13:52:12 | Vasta

 5. Lausa kahju, et nädalakava näeb ette selle aja haiglaspassimist… Ja välja ei lubata mitte (kui hiilidagi, siis üritus on nii hilja, et sisse hiilimine muutub raskeks…).

  Loodetavasti keegi filmib vähemasti.

  Kommentaar kirjutas Ray D. Noper — 2010-06-10 @ 21:57:47 | Vasta

 6. Randy on klassika, tasub minna, kellele antud anne skeptiliselt mõelda ja elus ka küsimusi küsida.

  Jaak

  Kommentaar kirjutas Jaak — 2010-06-11 @ 01:21:34 | Vasta

 7. Kui vähegi võimalik, lähen vaatama – kas Tallinnas või Tartus. Tasuta ka veel :)

  Kommentaar kirjutas Leks — 2010-06-11 @ 10:40:16 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.