…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2010-05-12

Skype hakkab reklaame näitama?

Filed under: Eetika,Infotehnoloogia — Sander @ 12:26:46
Tags: , ,

Nagu äsja kirjutati (1, 2), võib Skype suurema tulu saamiseks hakata adware’ks. Artiklid ei maini, kas peetakse silmas visuaalseid (video ja bänner) või audioreklaame. Halb idee on see igal juhul.

Eriti halb on audio- ja videoreklaamide võimalikkus. Kõne alustamisel kuula kolmkümmend sekundit pangareklaami ja siis saad rääkida…

Suur probleem on adware ülimalt halb maine, suures osas just Skype algsete tegijate eelmise projekti, Kazaa, tõttu. Adwarest on ainult pisike samm spywareni – ning isegi kuulujutud sellest, et Skype on spyware võib hukutav olla. Ei ole ju enam ajad, kus Skype on ainuke tõsiseltvõetav VoIP rakendus -  Gizmo, Google Talk jpt pakuvad sama baasfunktsionaalsust (keda kuradit huvitavad Skype mängud jms mõttetud lisad?!). Ning maine on selles äris Skype’i kõige suurem väärtus. Suurem kui infrastruktuur, SILK-koodek ja veebipood kokku.

Nagu Inquirer ütleb, edukamaks suunatud reklaamide näitamiseks võib Skype hakata sinu tekstivestlusi pealt “kuulama” – ja tulemusi salvestama, “sellele inimesele näitame lõbumaja reklaami, tollele pandimaja ja kolmandale ‘Vali Keskerakond!’”.

Kuid suurim probleem – isegi katastroof – võiks Skype jaoks olla korporatiivsete kasutajate täielik ärakukkumine. Suurfirmad alles alustavad VoIP kasutuselevõttu igapäevasuhtluses – ja kujutab keegi ette, et näiteks IBM’i juhtkond suhtleks omavahel rakenduse abil, mille allosas plingib reklaam “Click on the ball for a chance to win $100!!!”? Või et korporatiivse grupikõne alguses tuleks kuulata reklaami odavast Viagrast? Oletan, et Skype for Business jääb reklaamivabaks, kuid kui kodukasutaja Skype näitab reklaame, siis mõjutab see ka äri-Skype’i.

Mõnevõrra arusaamatuks jääb, miks Skype üldse võiks soovida reklaame? Skype käibeks ennustatakse 2010 aastal isegi aukartustäratavat miljardit dollarit ja korralikku tulu. Ülemaailmne majanduskriis on Skypele ainult kasulik olnud, kuna inimesed on hakanud odavamaid alternatiive otsima. Kas (uued) omanikud soovivad Skypest veel rohkem raha välja pigistada?

Kahju, et Google ei ostnud Skype’i ära. Olles muutunud küll samasuguseks ilma näota hiidkorporatsiooniks nagu IBM, Oracle või Microsoft, on neil siiski vahel tarkust mitte nõuda projektilt liigset tulu – ning ka edasi arendada kahjumis projekte, mis nende infrastruktuuris olulist kohta omavad või tõotavad head raha tulevikus.

Advertisements

Lisa kommentaar »

Kommentaare veel pole.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.