…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2010-04-01

RSS-voo õige kasutamine

Filed under: Õpetused,Rant — Sander @ 12:00:16
Tags: , , ,

rssicons

RSS (Really Simple Syndication) ja Atom on web feeds. Eesti keeles kasutatakse sõna uudistevoog. Loodetavasti on kõik vähemalt nende tarbimisega tuttavad – kes ei, see võib lugeda näiteks siit.

Pahatihti võib aga näha blogides, et feedis on ainult pealkiri ja alguslõik – või isegi vaid pealkiri. Kui ma Google Readeris sellist feedi näen, siis pole enamasti pikemat juttu – see blogi lahkub minu poolt loetavate seast. Isegi kui üks sõber otsustas mingis meeltesegaduses oma postituste sisu uudistevoost eemaldada, eemaldasin ka mina tema blogi oma lugemisvara seast. Nii pole mul õrna aimugi, kas ta viimase aasta jooksul on midagi oma blogisse kirjutanud või ei.

Miks nii? Pole ju kuigi raske klikkida pealkirjal ja lugeda seda postitust teises tab’is?

Aga see on raske. Eelkõige seetõttu, et mind sunnitakse lugema postitust sageli ebamugavas kujunduses ja ebamäärase fondiga, pahatihti kitsa ribana külgmiste tekstide vahele topituna. Ruuduline paberit imiteeriv taust, mis küll kujunduselemendina näeb kena välja, aga muudab teksti loetavuse nullilähedaseks, roosa tekst mustal taustal, automaatselt mängima hakkav muusika-player, vilkuv .GIF-pilt päises, Cufón’i abiga loetamatuks ja valimatuks tehtud tekst (palun elimineerige kõik Cufón’i kasutajad, soovitavalt eriti piinarikaste meetoditega), kirev foto teksti taustana… seda loetelu võib jätkata ja jätkata ja jätkata.

Rääkimata sellest, et mind viiakse välja keskkonnast, kus ma parajasti uudiseid tarbisin, kuhugi mujale, kummalisse ja potentsiaalselt ohtlikku paika. Pea kõik suuremad blogimootorid on kannatanud turvavigade all – kui sa oma WordPressi installatsiooni pole pikemat aega uuendanud, siis on suhteliselt suur tõenäosus, et sa levitad oma blogiga viiruseid.

Miks inimesi oma saidile üldse voo abil meelitada? Kujunduse pärast? Come on, esiteks olen ma juba kujundust näinud, kui ma uudistevoogu subscribesin. Teiseks, tegelikult hindavad sinu vaeva kauni kujunduse tegemisel ehk need 0.001% inimestest, kes ise veebidisainiga tegelevad. Ja nemadki soovivad põhiliselt saata sulle sõimukirju, et sa oled kasutanud tabeleid “puhta” CSS’i asemel.

Reklaamid lehel? Samamoodi võid sa reklaame ka oma voos kuvada – ja positiivse asjaoluna on klikkimismäär täpselt suunatud reklaami korral uudistevoos kordades suurem, kui lehel. Kui sa kirjutad postituse autosõidust ja selle voos on “Mees & Koer Autoremont Unlimited” reklaam, siis klikk sellel reklaamil on palju tõenäolisem, kui suvalisel vilkuval tikkimisklubi bänneril. Tikkimisklubi koosolekust jutustaval postitusel saab aga odava lõnga reklaam palju rohkem klikke, kui autoremonti reklaamiv.

Soovid lihtsalt lehe külastajaid, edevusest? Saa aru, uudistevoog ongi sinu leht. Ei saanud aru? Las ma kordan uuesti:

uudistevoog on sinu leht

Mitte keegi ei tule sinu blogisse kujundust imetlema. Nad tulevad sisu pärast – nad soovivad huvitavaid ja informatiivseid postitusi lugeda, tekste mis panevad neid naerma, nutma, imestama või lihtsalt teevad neid targemaks. Sinu lehe kõige tähtsam komponent on sisu. Mitte selle kujundus, mitte tracker, mitte hosting, mitte lehe kiirus, fancy JavaScript või kellegi käest varastatud ikoonid. Sinu leht on selle sisu.

Küsi endalt – mis sulle sinu blogi juures on olulisem, kas see et selle sisu loetakse, või see, et see toob külastajaid sinu lehele. Kui teine, siis lõpeta blogimine ära. Palun.

Uudistevoog võib sisaldada samamoodi pilte, videosid ja kujundatud teksti – ning sinu blogi lugejad saavad seda tarbida mugavalt, omaenda poolt valitud keskkonnas. Kas sa hoolid oma lugejatest?

Advertisements

4 kommentaari »

 1. Unustasin posti kirjutada, RSS-pilt on pärit http://www.webdesignerdepot.com/2009/10/200-free-exclusive-rss-icons-supra/.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2010-04-01 @ 12:01:47 | Vasta

 2. Muusääs, miniläpakaga om suht mugaebav RSS-lugijaid pruuki’ – ekraan naasammatigi pisike nigu kirbu silmamuna, ja tollestki võtavad hulga kasulist pinda ää viil nime- ja päälkirjad.
  Ja mia es ole viil näind siukest proget Linuxile, misse videosid ka näitass.
  Sama heaste võin pruuki’ kasvai Tulirepsi sisseehitet RSS-vidinat.

  Kommentaar kirjutas ÖöHulkur — 2010-04-03 @ 09:04:04 | Vasta

 3. Ööhulkur, näiteks Google Readeris saab vasakpoolse küljepaani ühe klikiga ära peita (vähemalt Win ja FF puhul). Nii jääb pea kogu ekraan puhtalt sisu päralt.

  Kommentaar kirjutas Aarne — 2010-04-05 @ 15:32:38 | Vasta

 4. […] dukelupuse blogist postituse "RSS-voo õige kasutamine" millele ma pean kõigi käte ja jalgadega alla kirjutama. Ta nimelt kirjutab sellest, et oma […]

  Pingback-viide kirjutas Uudistevoog on sinu leht! — 2010-04-06 @ 07:00:04 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.