…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2009-10-01

Käsimüügiravimid poodidesse!

Filed under: Eesti,Poliitika,Rant — Sander @ 12:30:10
Tags: ,

Eilne Postimees/Tarbija24 kirjutas probleemidest vabamüügiravimite müügi lubamisel poodidesse.

Olen enam kui korra pidanud tööl olema haigena kui hommikul ei saanud apteeki minna ravimit ostma, sest see oli lihtsalt alles kinni – ja valveapteegi otsimine võtaks liigselt kaua aega. Sama on olnud ka õhtuti, so. näiteks hambavalu, kuid valuvaigisti on otsa saanud – aga kell kümme pole ükski apteek lahti.

Aga mu kodu lähedal on supermarket avatud 8-23. Saaksin minna kui mul on aega, kõik asjad ühest kohast peale selle.

Tarbija24 artiklist leidsin kaks šokeerivat fakti. Esiteks on Suurbritannias paratsetamool viis korda odavam kui Eestis – ja teiseks, et kuni 90% Eesti ravimiturust on kahe apteegiketi käes. Ilmselgelt on need faktid omavahel seotud, naiivne oleks vastupidi arvata. Loomulikult kehtib Eestis 9% tulumaks ravimitele, loomulikult on Eesti turg väike – aga see tähendab vaid ehk maksimaalselt 15..25% hinnaerinevust. Mitte kordades.

Vastu on käsimüügiravimite lihtsamalt saadavaks tegemisele just needsamad apteegiketid – ja ilmselt ka apteekrid. Kui apteegid peaksid mitte ainult kartellikokkuleppe alusel omavahel “konkureerima”, vaid ka kolme-nelja suure poeketiga, siis on ju ilmselge, et senised hiidkasumid asenduvad oluliselt väiksematega.

Apteekrid kardavad lihtsalt tööst ilma jääda – ilmselgelt väheneb ju vajadus apteekide järgi, praegune “supermarket tähendab automaatselt ka apteeki” kooslus muutub mittevajalikuks. Inimlikult saan neist aru, aga tarbijana ei.

Esile tuuakse ka väidet, et poes pole eriteadmistega nõuandjat-müüjat. See on suhteliselt narr väide, milliseid eriteadmisi on vaja aspiriini, ibuprofeeni, nohurohu ja vitamiinide juures? Suuremad poed võivad nagunii palgata farmatseudi, nii nagu see USA’s on – väiksematel on ka ravimite valik pisem, igapäevaasjadest teab ostjagi piisavalt.

Paratsetamooli üledoosist põhjustatud surmad? Kas apteegist ravimi ostmine kuidagi väldib neid? Potentsiaalselt letaalse maksakahjustuse võib põhjustada juba üheainsa pakendi paratsetamooli korraga ärasöömine (NB! Reeglitepärasel kasutamisel on paratsetamool üks ohutumaid valuvaigisteid), kas keegi on kunagi apteegist paratsetamooli ostes saanud kindlakäelise korralduse mitte mingil juhul ületada pakendi infolehes olevat doosi?

Ei, pole tegelikult mingeid argumente miks ei võiks tavaravimid olla saadaval poodidest, nii nagu see on enamikus Läänest. Tahaks olla et vähemalt korra suudavad poliitikud olla ka riigimehed ja võtta vastu mõistliku ja vajaliku otsuse.

Tjah. Ilmselt peab viimast lauset lugema sarkasmi mustas valguses. Nagunii suudavad apteekrid ja apteegifirmad teha piisavalt lobitööd, et jääks püsima neile sobiv status quo.

Advertisements

1 kommentaar »

  1. Ma küll ütleks, et tegemist on konkurentsiameti püüdega oma tegematajätmisi valel moel kompenseerida. Kuidas sai üldse võimalikuks, et 90 % turust on jagatud kahe firma vahel? Ilmselgelt on tegu konkurentsiameti saamatusega apteekide konsolideerumist ühede firmade kätte takistada. Kuidas tagada, et lähim apteek poleks 30 km kaugusel? Minu maakodust on lähim apteek 10 km, sinna viib päevas üks buss, aga tagasi ei saa. Vanaema sõltuvuses naabritest ja minust, kes ma linnast neid rohtusid talle viima pean. Kuidas peaks hakkama saama ilma? Suuremates kaubanduskeskustes on niigi juba apteegid olemas, linnas pole ravimite kättesaadavus probleem. Tõsi hind on ja seda mõjutab kindlasti lisaks siin mainitud teguritele ka väiksest elanikkonnast tingitud väike läbimüük. Ei, ma ei ole end positsioneerinud otseselt vabamüügiravimite poodi lubamise vastasena, aga ma arvan, et ravimimüügis on palju suuremaid probleeme kui vabamüügiravimid. Tõsiselt mõjuvad retseptiravimid peavad inimesteni ilmtingimata jõudma, vabamüügiravimiteta saab ikka kuidagi läbi – poes on küüslauk ja mesi niigi saada!

    Kommentaar kirjutas Madis Veskimeister — 2009-10-01 @ 15:07:41 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.