…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-08-22

Lugemispäevik: The complete chronicles of Conan: Centenary edition

Filed under: Lugemispäevik — Sander @ 09:45:00

CompleteConan

Robert E. Howard. The complete chronicles of Conan: Centenary edition.

Ma pole siiani kindel, miks ma selle tellise (925 lehte) L. käest laenasin (tänan laenamise eest!). Olen allahinnatuna ostnud vist kõik eesti keeles ilmunud Conani raamatud – ja ka nad läbi lugenud.

Ilmselt hingitses kusagil hingesopis siiski lootus, et Conani lood on originaalis paremad, kui tõlgetena.

Ma saan aru, et Howard oli selles stiilis üks teerajajatest – aga tema teosed olid nii nõrgad, et kuuekümnendate-seitsmekümnendate sword and sorcery autorid (Michael Moorcock, Karl Edward Wagner, Fred Saberhagen jt) käisid neist otsekui teerulliga üle.

Kuivõrd antud kogumikus on lood kirjutamise järjekorras, siis oli tegelikult huvitav näha, kuidas täiesti amatöörlikest soperdistest hakkas Howard jõudma kirjutisteni, kus midagi nagu siiski oli. Algsest üheplaanilisest õlitatud musklitega barbarist hakati jõudma tegelaseni, kellel oli rohkem tunteid kui militant/horny ja maailmani, mis ei olnud ainult mustvalge.

Täitsa huvitav oleks olnud teada, milliseks oleksid Howardi edaspidised teosed kujunenud. Raamatu lõpus olevad pooleli jäänud novellid olid tegelikult juba täiesti loetavad – aga kahjuks psüühiliselt mitte just kõige tervem Howard tappis ennast ära, kuna ta ema oli surmavalt haige…

Kokkuvõtteks: ei oska tegelikult midagi öelda. Loe, kui midagi muud teha pole, see kulgemine soperdistest algajalike kirjutisteni oli huvitav jälgida.


Suvega seoses olen lugemispäeviku-sissekannetega laisaks jäänud, nüüd tuleb hea hunnik sissekandeid järele ära teha. “Õnneks” oli kiire suvi, lugemiseks üsna vähe aega.

1 kommentaar »

  1. Mulle meeldib Howardi juures see, et ta on aus – ta ei püüa teeselda, et ta on mingi suur kirjanik või et need lood on midagi enamat kui meelelahutus. Howard kirjutab kuidas üks üleloomulikult eduline sõdalane varemetes kolle tapab – ta ei kritiseeri läbi lillede USA välis- või sisepoliitikat nagu tänapäeval ilmtingimata üritataks teha.

    Lisaks sellele näib, et mees ei ole sundinud ennast kirjutama, vaid on tõepoolest tahtnud need lood paberile panna. Samuti olen igas Howardi loos leidnud ühe elemendi – mingi võitlusstseeni, kolli või tegevuskoha, mis on minu arust täiesti lahe. Ja huvitav on seejuures, et üheski loos ei ole neid elemente rohkem kui üks.

    Kommentaar kirjutas MDW — 2008-08-22 @ 10:01:57 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: