…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-06-12

Pesakastid 2008

Filed under: Isiklikud,Loodus — Sander @ 09:27:00

PesakastKuuselOlen seda postitust plaaninud juba aprillist alates – aga alati on midagi muud vahele tulnud, enamasti laiskus.

Juba eelmise aasta lõpus leidsin, et on vaja panna koduaeda uued pesakastid. Vanadest enamus hakkasid ära lagunema või olidki juba lagunenud. Arusaadav ka, nad olid enamjaolt ligi kümme aastat vanad ja vähemalt osad ka ilma igasuguse mädanemist takistava vahendita. Vaid kolm pesakasti olid nii enam-vähem – üks tamme otsas, kus iga aasta must-kärbsenäpp pesitseb, juba 17 aastat (tõsi küll, see on seal juba kolmas pesakast) ja kaks tükki kaskedel, milledest üks meeldib kuldnokale ja teine mitte kellegile.

Kuivõrd mu finansseisukord on õnneks oluliselt parem kui kümne aasta eest, siis otsustasin et teen pesakastid korralikust materjalist, mitte määndunud puiduülejääkidest või kütte jaoks mõeldud liimpuidu plaatidest, mis niiskust ei kannata. Nõnda läksingi esimese asjana Raplasse ja muretsesin viis 3m x 15cm hööveldamata lauda.

Masendav on selle saematerjali kvaliteet, mida era/pisitarbijatele müüakse. Aasta varem pidime isaga läbi tõstma nii 200 lauda, et saada 25 enam-vähem aiatooli jaoks sobivat latti, nüüd oli mul vaja laudu kõigest pesakastide tarvis – ja ikka sortisin virnast oma paari laua saamiseks paarkümmend lauda läbi. Vaene inimene, kes need viimased pidi ostma – kõverad, propelleris ja räpastunud.

Märjad ka loomulikult. Nii need lauad seisidki kõigepealt ahju juures nädalakese – lootsin, et suuri pragusid sisse ei kuiva ja õnneks ka nii läks.

Vahepeal muretsesin kruvid ja naturaalsel linaõlil baseeruva puidukaitsevahendi. Teadagi, linaõli lindudele meeldib – aknakitile tuleb ju segada valget pipart sisse, muidu tihased tulevad ja söövad kiti ära, saades sealt ka kaltsiumi (kes ei tea – kitt on kriidi ja linaõli segu). Linaõli on ka lindudele ohutu. Siiski sisaldas segu, mille valisin, ka veidi fungitsiide ja teisi lisandeid, seetõttu tahtsin pesakastid saada pikemalt enne lindude pesitsemist üles.

PesakastMaterjalLisaks veel hinged – olen aastate jooksul proovinud erinevaid kaane kinnitusvahendeid, ükski pole olnud nii hästi töötav kui hinged. Pesakast peab lahti käima – seda on vaja aeg ajalt puhastada vanadest pesajäänustest, kus parasiidid armastavad elutseda – ning kuidas muidu ma pääsen poegi rõngastama?

Mõõtmetelt otsustasin teha pesakastid kuldnoka omad (vaata mõõtmeid ja õpetusi siit), kuid teha veidi piklik nelinurkne lennuava – varasem kogemus on näidanud, et lindudele on üsna ükskõik, kas pesakastil on ümmargune või nelinurkne ava, peaasi et see on neile sobiva suurusega nii istumiseks kui ka kiireks sisenemiseks. Kulnoka suuruse valisin seetõttu, et see sobib nii kuldnokale, tihastele kui ka must-kärbsenäpile. Tõsi küll, punarinna ja aed-lepalinnu jaoks kipub see natuke liiga suur olema.

Saagisin jupid valmis, kruvisin kokku ja tõmbasin linaõliga üle – nõnda öeldes kõlab see oluliselt lihtsamalt, kui tegelikult. Ega see raketiteadus muidugi ei ole – ilmselt olen aastate jooksul ehk sadakond pesakasti teinud – ent aega võtab see siiski omajagu, arvestada tuleb nii poole tunniga saagimiseks ja kokkupanemiseks pesakasti kohta. Õnneks olid ketassaag ja akutrell olemas, ehkki viimasel hakkab aku läbi minema.

Kokku tuli seitse pesakasti – ühe võrra rohkem, kui plaanisin, sest kasutasin põhjaks mitte sama ostetud, vaid varasemast ajast olemas olnud 5cm paksust lauda.

Esimesed kaks kihti tõmbasin puhta linaõliga, seejärel kaks kihti puidukaitsevahendeid sisaldavat linaõlisegu. Ülalpool pildil on näha, kuidas nad pärast eelviimase kihi tõmbamist kuivavad vastu ahju. Kaaned on eraldi, peale kinnitamata, sest nende katmine määndumise eest kaitsva vahendiga on ju eriti oluline.

PesakastidKuivamasPärast viimase õlikihi pealevärvimist jäid kastid kahjuks mõneks ajaks seisma – lumi tuli maha ja seejärel jäin ise haigeks. Nii saidki pesakastid pea kuu aega hiljem välja, kui oleks soovinud – et oleks aega tuulduda ja lindudel harjuda.

Üles panin vaid kuus pesakasti – seitsmenda jaoks polnud sobivat redelit. Üsna loomulikult on nii palju pesakaste pisikese aia kohta palju, kõik need korraga kunagi linde täis ei tule. Aga see-eest on lindudel valikut.

Pesakastide ülespanekul ei ole suund kuigi oluline. Rahvasuu küll räägib, et pesakasti ava peab olema lõuna suunas – kuid õnneks linnud seda teooriat kuulnud ei ole. Nii tekkiski esimene pesaalus otse põhja poole avaneva kasti sisse. Mis on aga oluline – pesakast peab olema vähemalt osaliselt varjus, kuumuse pärast. Mõnede linnuliikide (kuldnokk ja aed-lepalind) jaoks paistab olevat see vähem oluline, rasvatihane aga eelistab üsnagi varjulist kasti. Ka peab olema kast kas vertikaalselt või soovitavalt veidi ettepoole kaldus ning vaba ruum ava ees, et lind saaks kiirelt välja lennata.

Panin ka veidi saepuru kastide põhja – tundub, et lindudele see meeldib. Võibolla meenutab rohkem puuõõnsuse sisemust, võibolla on lihtsalt pehmem pesa ehitada.

See aasta ma ei lootnudki kedagi pesakastidesse saada – liiga hilja said üles. Ent siiski tuli rasvatihane ühte kasti pesitsema ning kahte teise olid kiirelt teinud tihased pesaalused. See annab lootust järgmisteks aastateks, kui nii kiirelt kastid omaks võeti.

Ühe kasti materjali hinnaks tuli nii 70..80 krooni – samas tahaks loota, et korralikult valmistatud pesakastid peavad ka kümmekond aastat vastu. Eks näeme.

Pesakastid

Advertisements

5 kommentaari »

 1. Kas ava juurde ei mõelnud panna seda pisiket pulka kus linnud saavad istuda, enne pessa sisenemist? :)

  Kommentaar kirjutas Allar — 2008-06-12 @ 09:50:51 | Vasta

 2. Ei tahtnud. See pisike pulk on suurepärane tugi kassidele, oravatele ja teistele linnumõrvaritele. Enamalt jaolt linnud istuvad enne sisenemist veidi eemal – et kontrollida kas keegi neid ei näe ja kas ikka on ohutu. Ning selle jaoks on ligidal olevad oksad ideaalsed.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-06-12 @ 10:02:38 | Vasta

 3. Ahaa, jälle targem.

  Kommentaar kirjutas Allar — 2008-06-12 @ 10:16:18 | Vasta

 4. Oi, dukelupus! Ma ei teadnud, et mõni blogija ka tõsisemalt lindudega tegeleb. Ise panin mitu aastat tagasi naabrite eeskujul pesakasti rõdu külge ja toimis suurepäraselt. Pesa tegid sinna metstikud ja rasvatihased. Kahes pesakonnas on peale poegade väljalendamist üks-kaks surnud linnupoega. Pidi nii olema, et vahel kasvab pesakond laipade peal suureks.
  Sinu pesakasti ehituse õpetus on fantastiline! Ise ostsin pesakasti turult. Sellel on sees augu ees üks väike platform, kas see on vajalik? Pulgake polnud probleemiks, oravad tulevad katuselt pesasse piiluma. Kas praod pesakastis on probleem? Teevad ju linnud oma pesa ka tuulisemasse kohta kui pesakast.
  Illustratsiooniks võid piiluda minu pesakasti pilte möödunud aasta juuni ja juuli sissekannetes, aga pole ka nii oluline. Eks need rohkem oma tarbeks. :-)
  http://ingridfromestonia.blogspot.com/2007_06_01_archive.html

  Kommentaar kirjutas Ingrid — 2008-06-12 @ 19:48:23 | Vasta

 5. Ingrid, mu “tõsisemalt lindudega tegelemine” jääb ikka aastate taha, nüüd olen vaid amatöörist huviline.

  Surnud pojad päris tavalised ei ole – enamasti viitab see kas parasiitidele, haigustele või muudele probleemidele, näiteks ühe vanalinnu surmale. Aga seda ikka juhtub.

  Pulgake probleemiks lindudele ei ole – nagu su piltidelt näha, seda kasutatakse. Aga oravad saavad sinna peale toetuda ja selle võrra pojad lihtsamini kastist kätte.

  Praod peskastis enamasti lindudele ei meeldi, minu kogemuse kohaselt. Eelistatakse et neid ei oleks, kuid pesitsetakse ka kastis, kus on pisipraod. Kindlasti ei tohiks olla põranda ja seina vahel pragusid.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-06-13 @ 09:43:23 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.