…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-06-06

Ostsin uue fotoaparaadi: Olympus E-510

Filed under: Isiklikud — Sander @ 10:22:00

E-510_body__front_mOlen juba mõnda aega tundnud, et eelmise digikaamera (Olympus SP-500UZ) võimalused hakkavad mind juba väga oluliselt piirama. On ju tegemist ainult paremat sorti digiseebikaga, seejuures mudeliga millele on juba neli järglast tulnud.

Ostsin esimese digikaamera meelega lihtsama, et õppida tundma digikate “hingeelu” – eelnevad pea kakskümmend aastat olen 35mm fotokaameraid kasutatud, digi peale minek oli minu jaoks ikka suur samm. Aga plaanisin tulevikus peegeldigi osta – ja see kevad jõudiski õige aeg kätte.

Valisin kaamerat päris pikalt. Soovisin saada amatööride madalama-keskmise hinnaklassi digipeeglit – vajadust parema (ja kallima) järgi hetkel ei näe. Valikute seas olid Pentax K200D ja K20D, Nikon D60 ja D80, Canon EOS 400D ja 450D, Olympus E-410 ja E-510 ning teisigi. Lugesin ülevaateid suht palju – põhiliseks tulemuseks teadmine, et selles hinnaklassis ideaalset kaamerat ei ole.

Pentaxil olen kahte vanemat peegeldigit näinud, need jätsid üsnagi kasutajavaenuliku mulje. Canonil maksab nimi kaamerast veerandi, Nikonid on nõksu liiga kobakad. Olympus E-410’t nägin hiljuti sugulase käes, oli natukene liiga pisike minu suurte käte tarvis.

Teiste seast paistis välja aga E-510, mille peale ülevaadete kirjutajad üsna üksmeelselt silda viskasid. Ainukene reaalselt efektiivne tolmuvastane süsteem, hea suurus, pildistabilisaator, pikalt kestev aku, mugav kasutada, hea pildikvaliteet… isegi dpreview.com põhjalik ülevaade jäi kaameraga väga rahule, tuues negatiivsete omadustena välja väikest pildiotsijat, madalat dynamic range’t ning müra kõrgetel ISO väärtustel. Kokkuvõtteks anti hinnanguks Highly Recommended.

Minu jaoks oli veel positiivseks omaduseks kahe objektiiviga odav komplekt – veel eelmise aasta septembris oli selle hind 16 000, nüüd saab tänu nii kaamera kui ka dollari odavnemisele selle alla kümne tuhande kätte.

Juunis on küll välja tulemas ka Olympus E-520, aga selle ainuke reaalne vahe eelmise mudeliga on suurem ekraan – 2.7” vs 2.5”. Alguses nagunii kallim ka, lisaks võimalikud vead – leidsin et ei soovi seda ära oodata.

Esmaspäeval ostsingi siis kaamera ära, kohe sisse ka 4GB 200x CF-mälukaardi ja korraliku kaamerakoti. Seejuures oli viimane eksemplar – tundub, et on populaarne kaamera. Heameelega oleks ostnud veelgi kiirema mälukaardi, aga kahjuks ei olnud poes.

 

Esmamuljed

olympus_E510Kohe karbist välja võttes oli ootamatu kui mugavalt E-510 mulle kätte istus (vaata 3D-vaadet kaamerast). Pöial sattus kohe täpselt selle jaoks mõeldud alale, päästikusõrm päästikule, ülejäänud sõrmed läksid tugevalt ja täpselt ümber gripi. Käes istus kaamera ilusti tasakaalus, kere on tugevast plastikust. Tundub, et harukordselt on disaini juures ergonoomika peale väga palju mõeldud.

Kaamera kerel on 18 nuppu – tundub, nagu neid oleks liiga palju, kuid kasutamisel selgus et välja on toodud just need funktsioonid, mida pildistamisel võib olla vaja kiirelt vahetada. Nupud on loogiliselt paigutatud ja mugavad kasutada – isegi uskumatult mugavad.

Õpikõver algtasemele on sel kaameral väga kiire – võimalik, et minu jaoks kiirem kuna ka eelmine kaamera oli Olympuse toode. E-510’ga saab ka algaja out-of-the-box hakkama vaid paarikümne minuti harjutamisega – loomulikult räägin Auto-režiimist.

Tundub, et mulle pandi kogemata aku asemel kaasa igiliikur. Lubatud on ühe aku laadimisega 600..650 fotot, praeguseks olen teinud ligi 850 – ja aku näitab endiselt rohelist. Mina lollike veel ootasin, et kuivõrd tegin SHQ ja RAW formaadis pilte, siis hea kui 500 täis saab. Loomulikult kasutasin live preview’d vaid paaril korral.

Mõlema kaasas oleva objektiiviga on kaamera väga kiire fookusega. Pikemaga (Zuiko Digital ED 40-150mm) oli probleeme poolläbipaistvate objektide (ämblikuvõrk) fookustamisega, mitmel korral fookustati võrgu taga olev maastik, enne kui võrk üles leiti. Samas, autofookuse saab alati välja lülitada.

Ka on see objektiiv veidi liiga “pehme” minu maitse jaoks. DPreview soovitas parema pildi saamiseks heades valgusoludes noise filter’i välja lülitada, seda ei ole veel proovinud.

Teine objektiiv, lainurk 14-45mm 1:3.5-5.6, on lihtsalt suurepärane. Ilusa puhta joonega, ülikiire, moonutusevaba. Sellega olen väga rahul.

Mis ei meeldinud – pildiotsija on tõesti liiga väike minu silma jaoks. Pean praktiliselt pressima põse vastu kaamerat, et korralikult näha. Ilmselt olen sunnitud juurde ostma kas Olympus Eyecup EP-6 või ME-1 (viimane on 1.2x zoomiga). Lisaks – pildiotsijas paistab ca 95% pildist, servadel jääb ootamatult suur ala välja. Nii suutsin paaril korral sõrmeotsa pilti sisse jätta ja ka näiteks silla serva, mida pildiotsijas ei olnud enam näha.

Live preview (so. reaalse live-pildi näitamine taga asuvale LCD-ekraanile) on tore, aga selles režiimis pildistamine on aeglane, esimesel paaril korral suutsin kaamera pildistamise hetkeks õigest asendist juba ära liigutada.

 

Testimine

Käisin teisipäeval metsas ja neljapäeval Rocca al Mare vabaõhumuuseumis ringi, et pikemalt kaamerat katsetada ja sellega tutvuda. Allolevad pildid on Picasaga pisemaks tehtud (automaatselt albumi uploadi ajal), midagi muud nendega tehtud pole.

510.sokk  510.gate 510.kirik 510.traktor 510.tiivik

Soovitan kõigil käia ära Eesti Vabaõhumuuseumis – minna tasub õhtusel ajal, kui enam turistide masse ei ole. Siis on seal hea rahulik jalutada, oaas linna külje all. Kena ja rahulik, meri kohe kõrval, mõnus mets.

 

Kokkuvõtteks

Siiani olen ostuga ülimalt rahul. Kaamera on kõike seda, mida ma ootasin – ja enamgi veel. Eks näib kuidas kaamera vastu peab – õnneks on Euroopasse saadetavad kaamerad parema kvaliteediga: EU käsul on elektroonikale minimaalselt kaheaastane garantii, samas USA’s on elektroonika garantii vaid kolm kuud (90 päeva). Üsna loomulikult saadab tootja Euroopasse tehases testid paremini läbinud masinad ning USA’sse nendega veidi kehvemini hakkama saanud aparaadid.

Samas on uus kaamera kindlasti jälle uus raha kulutamise koht. Eyecup, statiiv, makro- ja teleobjektiiv, tagavaraaku… jagub asju, mida osta.

Oma fotoblogisse panen aga lähiajal veel eelmise kaameraga tehtud pilte – neid on veel pea kuuskümmend järge ootamas. Võibolla mõni uue kaameraga tehtud pilt satub vahele, ei tea lubada.

Advertisements

22 kommentaari »

 1. Eelistasid seda Canonile (450d) ja Pentaxile (k20d)? Ei oska muud öelda, kui et tule taevas appi..

  Kommentaar kirjutas A — 2008-06-06 @ 10:32:55 | Vasta

 2. pagan, kui tuttav tunne!
  mul ka e-510,(ostetud märtsi kekel) 1 kit (14-45mm, maastiku jaoks) ja 70-300mm f4-5.6. sellel objel kasutan peaaegu eranditult käsitsiteravustamist. nii on mugavam. live viewi ma ei kasuta, tolmueemaldussüsteem töötab korralikult.
  piltidega olen väga rahul seni. pildistan peamiselt loodust. pärast 50 sentimeetrit vabalendu laualt toolile (paar kuud tagasi) ei juhtunud mitte kui midagi (või nii ma vähemalt arvan). =D
  seni on enamasti väga head muljed.
  mul on mingi isiklik kiiks on-off nupp pidevalt jätta asendisse on… see on kõigest isiklik kiiks.

  Kommentaar kirjutas lehelind — 2008-06-06 @ 10:41:28 | Vasta

 3. @ A – jälle need brändid? tule taevas appi, inimene valib selle, mis talle kõige meelepärasem on. selles hinnaklassis pole kaameratel just väga suurt vahet. kui õige kaamera satub õige inimese kätte, (misseugune kaamera see ka poleks), siis võib oodata meistriteost. teada tuntud tõde – pilti teeb siiski inimene, mitte tema kaamera. siin muidugi võib lõpmatuseni norida. =)

  Kommentaar kirjutas lehelind — 2008-06-06 @ 10:48:41 | Vasta

 4. A: äkki põhjendad ka või on jälle tegemist Canoni fanboy üles-alla hüppamisega? K20D on 15000, ma selgelt ei soovinud imaginaarselt paremat kaamerat, mis on poole raskem ja poole kallim. 450D’d kaalusin pikemalt, aga leidsin et ei soovi kohe osta teist objektiivi jne juurde, pealegi ei olnud ülevaated selle suhtes kõige hellemad.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-06-06 @ 10:50:23 | Vasta

 5. seebikalt k20d-le üleminek on nätsa vaevalisem, seal pole teemaprogramme, aint see päästev roheline ruut ja P; A; S; M. kui pilditegemisega kiire, ei jõua sättida. (hiljuti oli juhus pildistada repsikutsut, ma ei vaadanudki, mis programmiga, juhtus ööportreele. pilt tuli väga hea.) kasutan ka isiklikult teemaprogramme üpris sageli, aga ainult neid, mis valikuketta peal.
  olyl on üks ainumas häda – pole 300mm f4 objet. kui oleks,siis oleks, mille poole pürgida. =D

  Kommentaar kirjutas lehelind — 2008-06-06 @ 11:00:15 | Vasta

 6. lehelind: pean tunnistama et ma olen praegu 95% Auto-režiimis olnud. Mul on see nädal olnud hullumeelne, olen jõudnud kaamera manuaalist juba lausa viis lehte läbi lugeda – loodan selleni nädalavahetusel jõuda.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-06-06 @ 11:13:21 | Vasta

 7. ma lugesin ka kasutusjuhendis manuaalist – mõhkugi ei saand aru.=D vahest mulle tundub, et kui PASM-i programme ei kasuta, oled veel jobu. mina teen pilti nii, et pilt jääks kena. tühja see PASM.

  p.s. see blogi sisaldab palju sellist, mis mindki huvitab.
  “artiklid” on lahedad.
  palju edu.

  Kommentaar kirjutas lehelind — 2008-06-06 @ 11:33:01 | Vasta

 8. Canoni kasuks räägib objektiivide järelturg. Peegli tasuks teha valik just objektiivide järgi. Hiljem tehnika vahetamine läheb kalliks. Isiklikult eelistan/kasutan Pentaxit (küll tunduvalt vanemat mudelit). Pentax lihtsalt pakub vähema raha eest rohkem.
  Peeglit omades peaks nn automaatprogrammid küll ruttu unustama :)
  Loomulikult on õige, et inimene kaamera taga on oluliseim. Samas tehnikast siiski mööda ei saa.

  Kommentaar kirjutas A — 2008-06-06 @ 13:09:00 | Vasta

 9. mis puutub canon vs nikon vs pentax vs olympus, siis see teema on igas foorumis ära nämmutatud. eks igaüks osta enda maitse/rahakoti/mugavuse järgi. mina eelistasin omal ajal canonit ja ei ole siiani pettunud.

  muidugi maksab canoni nimi vs pentax rohkem, samas järelturult vaadates leiab igaüks endale sobiva isendi vöi lausa sooduspakkumistel tutika.

  vahet pole, mida kasutad, peaasi, et on huvi pildistada ja oskad oma fotokat kasutada. lisaks sellele on oluline ka see, et jätkub suutlikust oma tehnikavalikut arendada paremaks käsikäes oskustega.

  Kommentaar kirjutas busse — 2008-06-06 @ 13:33:47 | Vasta

 10. A, Olympuse kasuks räägivad parimad objektiivid, mis üldse saada. Ja see loebki kõige enam, nagu sa ka ise ütled. Kered vahetuvad iga aasta, objektiivid jäävad aastakümneteks. Olympuse objed on lihtsalt parimad, mis saada ükskõik millise süsteemiga võrreldes (isegi kõige odavamad objed) ja sealjuures ka piisavalt odavad, et neid saaks endale lubada pärast mõningast rahakogumist. Et kui objektiivide järgi valima hakata, siis on nagu pole kahtlustki eriti millise süsteemi poole kalduda. Teistel on ehk üldarvult rohkem objesid, aga palju sellest on suht kräpp, mis pole väärt raha kulutamist.

  Kommentaar kirjutas MD — 2008-06-06 @ 13:38:53 | Vasta

 11. jaja, nende olymupose objede kättesaadavust näeb kus?

  Kommentaar kirjutas A — 2008-06-06 @ 13:46:10 | Vasta

 12. Ma olen ka oma olympusega juba pikemat aega väga rahul. nats aega tagasi ostsin talle lisa objektiivi ka, sest kui ma ta ostsin, siis oli ainult 1 kaasas: 17.5-45mm f/3.5-5.6.

  Jutt canoni tükkide järelturust on eesti jutt. Mina ostsin enda uue obje ebaist ja olen ostuga ülimalt rahul, sest ma sain selle väga palju kordi odavamalt, kui eestist üldse mingeid juppe saab. tegelikult pole eestis üldse mõtet rääkida korralike masinate lisavidinate turust, seda pole olemas.

  aku vastupidavus on tal tõesti imeline. mul on tagavara patareide komplekt, mida mul veel kordagi vaja pole läinud, sest ma ei teagi kuidas see aku võiks ootamatult tühjaks saada.

  automaatprogrammidest lihtsaim üleminek on näiteks sellele A-programmile, millega saab sättida, kui kiirelt ta pildi teeb. liikuvate asjade, nagu näiteks vee puhul, on kohe vahe näha.

  muideks, mina ostsin oma olympuse ühe eesti väga hea fotograafi soovituse järgi, kes väitis, et selles masinakategoorias on too jupi moodsam ja parem mudel kui eestis marupopp canon.

  Kommentaar kirjutas sirje — 2008-06-06 @ 13:48:56 | Vasta

 13. ups, mitte A vaid S loomulikult :)

  Kommentaar kirjutas sirje — 2008-06-06 @ 13:55:06 | Vasta

 14. No ma ei tea A, siiani pole küll absoluutselt mingit probleemi olnud Photopointist Olympuse objesid saada. Ja mingid asjad, mida Photopoint ei müü, olen ostnud B&H-st. Nii et jutt, et Olympuse asju kätte ei saa, on küll pullikaka rohkem.

  Kommentaar kirjutas MD — 2008-06-06 @ 14:03:23 | Vasta

 15. Ah, annan järgi…
  Aga edu blogipidajale pildistamisel :)

  Kommentaar kirjutas A — 2008-06-06 @ 14:33:56 | Vasta

 16. Tänan heade soovide eest. Loodan, et õnnestub mingi edu saavutada, vähemalt iseenda jaoks.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-06-06 @ 19:47:17 | Vasta

 17. Tjaa, mõtlen ka ise seebilt digipeeglile üle minna.
  Aga tundub, et E510 on siis kindla peale minek?
  Kust sa ostsid muidu?

  Kommentaar kirjutas Allar — 2008-06-07 @ 16:56:34 | Vasta

 18. Ostsin mingil põhjusel PhotoPoindist – mujalt saab oluliselt odavamalt, PP on neetult kallis firma. Aga kindla peale minek… siin elus on kindlad ainult surm ja maksud. Ise leian, et sain hea kauba, siiani olen äärmiselt rahul. Aga soovitaks Sul omal lugeda ülevaateid ja foorumeid.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-06-07 @ 18:59:52 | Vasta

 19. (ehh, mul on tekkinud nüüd kuratlik plaan võib-olla et osta sigma 50-500mm f4-5.6 toru… usast umbes 10 000 krooni, jumal teab, kust ma selle raha võtan…)
  (mina ostsin viljandi maksifotost postiga, ja nagu selgus, pärast seda nad oly keresid ega objesid enam ei müü. sain kiti 9100 krooniga.
  oly sai ka mingi veidrusega hakkama – e420 on võimalus osta koos 25mm f2,8 pannkoogiga. kes sellist ostab, tahaks teada?!)

  Kommentaar kirjutas lehelind — 2008-06-08 @ 10:42:06 | Vasta

 20. […] 2617 pilti! Filed under: Isiklikud, Uncategorized — dukelupus @ 09:19:00 Kui oma eelmises postituses uue kaamera kohta imestasin, et 850 pilti ja ikka aku näitab rohelist, siis see polnud veel midagi. Vahepeal jõudin juba […]

  Pingback-viide kirjutas Kaua siis Olympus E-510 aku vastu pidas? 2617 pilti! « …meie igapäevast IT’d anna meile igapäev… — 2008-06-09 @ 09:19:23 | Vasta

 21. Olympus minu kogemusel on üks lollikindlamaid digipeegleid. kasutasin pikalt E-500 mudelit ja see on lihtsalt mõnus oma lihtsuselt. Kätte istus ka mõnusalt kuigi väike sõrm kerele ei mahtunud. Tarvikuid järelturult saada oli Eestis suht nutune aga eBay aitas veidi.

  Kuigi sa usku vahetud ja see päris kaamera ehk Nikon :) endale valitud jään Olympust ikka hea sõnaga meenutama.

  Kommentaar kirjutas kixs — 2008-06-11 @ 22:07:58 | Vasta

 22. “Üsna loomulikult saadab tootja Euroopasse tehases testid paremini läbinud masinad ning USA’sse nendega veidi kehvemini hakkama saanud aparaadid.”

  kas selle kohta on kuskil mingi allikas ka olemas?

  “tuues negatiivsete omadustena välja väikest pildiotsijat, madalat dynamic range’t ning müra kõrgetel ISO väärtustel”

  hea näide kasutajate vajaduste erinevusest: mulle isiklikult oleks need 3 näitajat ilmselt oluliseimad kaamera valikul, kaamera suurus antud vahemikus üsna viimane :)

  Kommentaar kirjutas sepp — 2008-08-20 @ 22:13:09 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.