…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-06-03

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Filed under: Filmid — Sander @ 10:24:49

IndianaJonesKäisin siis lõpuks minagi kinos ära uut Indiana Jonesi filmi vaatamas – ikkagi Indiana Jones ju, seeria, mis andis seiklusfilmidele uue elu ja action’ile uue standardi.

Ja peab ütlema, et pettusin. Film oli lihtsalt nõrk, Harrison Ford oli veel enam-vähem, näitlejana nagu ta on ja vanuse poolest vedas kah välja – ehkki Indy kuulsat näo krimpsutõmbamist iga kolmekümne sekundi tagant võibolla tõesti poleks vaja. Aga Cate Blanchett vene superteadlase-spioonina oli lihtsalt hale.

Loogikavead olid algusest peale häirivad – kui magnet, mis tõmbab ligi tina (haavlid!) ja kulda, seletati ära sellega, et see on “eriline magnet”, siis selle magneti töötamine ainult siis, kui filmis oluline oli…

Indy ellujäämine tuumaplahvatuses oli lihtsalt haledalt tehtud. Plahvatus, mis teda kilomeetreid külmkapis lennutab ja seejärel mööda maad veeretab, ei tekita mitte kriimugi, selle asemel et teda sealt külmkapist oleks välja kallama pidanud…

Oh jah, ei hakka sellel teemal rohkem virisema. Eriti kuna filmi kõige haledam osa on kindlasti stsenaarium. Olematu dialoog, hüplik tegevus, puisena mõjuvad tegelaskujud… tundub, et jälle on George Lucas saanud oma käpad stsenaariumi külge, too mees peaks olema ainult ideegeneraator, keda stsenaariumi kirjutamise juurde ei lasta. Üks eelmiste filmide stamp teise otsa, süžee on ainult asi mis viib ühest action sequence’st teiseni, mõttetud UFO’d jne.

Kokkuvõttes on kõik tõesti nii, nagu PZ Myers Pharyngulas kirjutas:

IndianaJonesTicket

Spielberg: Guys, here it is: the secret formula for a successful Indiana Jones movie. [Spielberg waves a tattered 3×5 index card around] Take this, and let’s get to work.

Writer: Steve…this is just a scribbled sentence with some blanks.

Spielberg: Right. Haven’t you ever played Mad Libs?

Writer: OK, but don’t you kind of have this memorized? Why go through the motions?

Spielberg: I’ve forgotten everything on that card, so don’t worry, it’ll be new and fresh. Hollywood does this to you after a while—first it sucks the creativity out of you, then the memory goes, and you become a creature of short-term instinct. Go ahead, ask me questions to fill in the blanks, and we’ll get this picture started!

Writer: Umm, name a "villainous group".

Spielberg: Easy. Naz…no, wait. I think we did that one. Let’s see, uh, Communists. Yeah, we’re already thinking out of the box!

Writer: Good one, sir. It reminds me of the second Indy movie, when you made the bad guys a mostly forgotten and entirely neglected Indian religious cult. That one surprised everyone with its freshness.

Spielberg: Right! We’re on a roll! Next!

Writer: Name a "famous historical artifact".

Spielberg: This is always the hard part for a shark-like mind with no long term memory. Hmmmm. OK, Crystal skull.

Writer: "Crystal skull"? What’s that? I’ve never heard of it.

Spielberg: I think I saw something about it on late night cable. It sounds cool, anyway, and it’ll look eerie on film.

Writer: But it does say "famous historical artifact" here…

Spielberg: I‘ve heard of it, so it must be famous. Besides, I bet you never heard of sankara stones before, either, and we made them famous. Now everyone talks about them.

Writer: Oh, right. That second movie again. We really are treading in the footsteps of greatness, this movie is going to be fabulous. OK, last one: name a "dangerous power".

Spielberg: Yeah, let me think. This is getting hard, I’m just about burnt out here. Are you getting hungry? No? I think I need a little nosh, let me call out for something.

Spielberg [to his office intercom]: Carol, get me a quick bite. An arugala salad, I think. Yeah, that’s what I said. Write it down. You heard me, write it down, an arugala [writer starts scribbling]. Thanks.

Spielberg: Now where were we?

Writer: We’re done! It’s going to be a blockbuster!

Spielberg: Read it back to me.

Writer: "Indiana Jones must race evil COMMUNISTS to acquire the fabulous CRYSTAL SKULL before they can use its power of ARUGALA to rule the world!"

Spielberg: Wow. We have outdone ourselves. I want to see this movie already.

Writer: We’ll be packing ‘em in. I’ll just plug in some of the usual plot devices and flesh it out in the script a little bit.

Spielberg: Yeah. But you know, that last bit might be a little…weak…

Writer: Now that you mention it…

[Spielberg and Writer stare at 3×5 card for several seconds, brows knit in thought.]

Spielberg: Aww, screw it. Don’t worry about what the crystal skull does, or why anyone would want it. We’ll just go with the flow.

Writer: Second movie?

Spielberg: You got it. We made that whole damn thing, concocted an all powerful religious cult using thousands of child slaves, all in order to acquire magic rocks that had the power to set leather handbags on fire. And nobody cared! Any MacGuffin will do if you’ve got Harrison Ford.

Writer: Right. I’ll get you 200 pages by, say, tomorrow noon?

Spielberg: Great. Oh, and remember to stick in a couple of scenes with insects crawling all over people. And show Indy with some human weakness with a snake scene. And, oh yeah, that face-melty thing in the first movie was really popular — could we have someone’s eyeballs burst into flame?

Writer: Love it, boss.

Kes veab kihla millal järgmine Indiana Jones’i film tuleb? Või kas tuleb Mutt Jones and the Neverending Storyless Action Sequence?

Advertisements

8 kommentaari »

 1. Ehk siis sama asi pildi kujul:

  http://jollyjack.deviantart.com/art/From-the-crayons-of-G-Lucas-86879449

  Kommentaar kirjutas mdworm — 2008-06-03 @ 10:35:29 | Vasta

 2. samas, indiana jones ei olegi eriti selline film, kust loogilist ja teaduslikku sündmustejärgnevust oodata. ise ma ootasin ajuvaba indyactionit ja seda ma ka sain. olen päris rahul.

  Kommentaar kirjutas ivo — 2008-06-03 @ 12:46:31 | Vasta

 3. Selle kohta on Asimov öelnud midagi sellist – kui ajuvabadus on hästi põhjendatud ja “ei lähe üle loe”, siis see on lubatud. Vastasel korral mitte.

  Minu jaoks läks selgelt liiaks. Mitte et ma Tarkovski või Bergmani stiili oleks oodanud, aga mingi sisu oleks võinud filmil olla. Ja sisu ka omavahel seotud ja mitte absurdne.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-06-03 @ 14:01:55 | Vasta

 4. UFOndus on pigem siiski Spielbergi kiiks… filmi näinud pole, sestap rohkem ei kommenteeri, aga DVD ostan niikuinii… :)

  Kommentaar kirjutas Ulmeguru — 2008-06-03 @ 14:55:27 | Vasta

 5. Sa ikka oled näinud eelnevaid osasid?
  Natuke naerma ajab, sest sa oled ära unustanud millised Indy filmid olid vist :D
  See film oli täpselt sama hea, kui kõik eelmised filmid. Täpselt sama storyline(variatsioonidega), action, naljad.

  Sulle lihtsalt ei meeldi enam selline stiil, saan aru, sa oled täiskasvanuks saanud :)

  Kommentaar kirjutas Allar — 2008-06-03 @ 16:59:58 | Vasta

 6. Minu arvates oli väga hea film – mitte ainult selle pärast, kuidas ta suutis püsida täpselt viiekümnendate-kuuekümndendate filmiesteetikas ning olla struktuurililt täpselt nagu eelmised Indiana Jones’i filmid, vaid eelkõige selle pärast, kui hästi ta parodeeris tervet seda müriaadi kommunismivastaseid filme, mida USAs viiekümnendatel-kuuekümnendatel produtseeriti (ja suur hulk kaadreid ja sündmusi tulevad neist ette). Veel – nii mõnedki muud episoodid, paigutused, misanstseenid viitasid minu arvates väga tihti ühele või teisele actiontüüpi asjale, mitte ainult USAst. Lucas ja Spielberg tegid lihtsalt filmi, kus nad meenutavad oma noorust, neid filme, mis neile kord olulised olid ja teevad seda hästi. Veel enam, Spielberg on andekas režissöör, aga selle filmiga teeb ta kummarduse neile, kes tegid sama kunsti enne teda ja mina austan sellist mõtteviisi.

  Filmi negatiivne külg oli see, et kui see on esimene film, mida sa oma elus vaatad, siis puudub tal omaette huvitav storyline, tõepoolest, tegemist on ainult paroodiaga eelmiste filmide teemal, täis nende stampe, aga mitte omaette looga. Geniaalne oleks siis, kui lisaks stampidele oleks midagi uut ka sisse kootud. Nüüd on lihtsalt väga hea.

  Kommentaar kirjutas Oudekki — 2008-06-03 @ 17:16:19 | Vasta

 7. Allar: ikka olen näinud, võibolla peaksid ise üle vaatama?

  Eelmistes osades oli näha see fun, mis tegijatel oli filme tehes. Tegevus voolas ja oli kaasakiskuv, stseene vürtsitati huumoriga, mis oli ka tegelikult naljakas. Indiana Jonesi filmid olid teenäitajad, mida järgiti – võrdle näiteks Romancing the Stone jt kaheksakümnendate keskpaiga seiklusfilme, mis varjamatult ja häbita Indy-seeriat kopeerisid.

  Aga praegune… sulepeast välja imetud süžee, millest 95% oli eelmiste filmide stambid, kramplikult actioni vahele topitud dialoogid, tegevuse hüppamine ühest kohast teise, ilma et oleks eelmine koht “välja mängitud”. Üheplaanilised tegevuskujud – võibolla Mutt välja arvatud – ja katastroofiline lõpp: mõttetud UFO’d (OK, Spielbergi kiiks) ja imalhea dekaan-pulmad-superõnn lõpp.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-06-03 @ 17:41:40 | Vasta

 8. Noh jah, ta pole päris see, mis omal ajal, aga siiski, sinu hinnang on liiga karm. See on minu hinnang :P

  Kommentaar kirjutas Allar — 2008-06-05 @ 01:02:55 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.