…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-05-06

Lugemispäevik: Philip Pullman "Vaigust kiiker"

Filed under: Lugemispäevik — Sander @ 11:37:13

vaigustKiiker“Vaigust kiiker”. Philip Pullmani triloogia His Dark Materials kolmas osa. Originaalis The Amber Spyglass, 2001. Eesti keelde tõlkinud Eve Laur. Tiritamm 2005, 454 lehekülge.

Tutvustus Raamatukoi raamatupoest:

Triloogia «Tema tumedad ained» kolmandas raamatus «Vaigust kiiker» valmistuvad maailmad otsustavaks heitluseks ja ennustuste järgi on Lyral selles oluline roll. Lord Asriel plaanib suurt sõjakäiku taevase Käskija ja tema asevalitseja Metatroni vastu. Inimestele appi tillukesed gallivespialased ja taevast lahkunud mässulised inglid.
«Kuldse kompassi» seiklushimuline Lyra on jõudmas murdeikka ning peab üle elama suuri muutusi nii iseendas kui ümbritsevates maailmades. Kõige raskemaks kujuneb Lyra ja Willi teekond Surnute maailma, et leida Lyra lapsepõlvesõber Roger.
«Vaigust kiiker» ei ole pelgalt seiklusjutt, vaid ka inimkonna vanimast draamast, hea ja kurja vahelisest võitlusest, inimeste vastutusest ja valikutest.
Pullman on kirjutanud triloogia lasteraamatu parimatele traditsioonidele toetudes, olles samas omalaadne, võimas lugu ja meelejääv lugemiselamus igale eale.

Triloogia esimene osa mulle ei meeldinud, teine meeldis. Kolmas oli nii… oli kah. Selgelt nõrgem kui teine osa, selline “aga-on-vaja-lugu-lõpetada” raamat. Üldse ei imestaks, kui Pullman mõne aja pärast tuleks välja Lyra ja/või Will’i edasistest seiklustest rääkiva seeriaga.

Peab tunnistama, et raamat oli lihtsalt igav. Liiga sageli oli “milline kuradi lollus” momente, näiteks mulefade kummaline/võimatu anatoomia, gallivespiaanlaste suurus, kogu allmaailma minek jne. Osaliselt muidugi  seetõttu, et ma ei kuulu kindlasti selle raamatu sihtgrupi, varateismeliste, hulka. Raamatu ja triloogia lõpp oli iseenesest meeldiv, ma kartsin standardset lasteraamatu “happy-happy-happy” stiilis asja.

Tõlge oli ladus, teise osa tõlkes olnud kiirustamisprobleeme ei olnud märgata. Miks ei tõlgitud raamatu pealkirja õieti, so. “Merevaigust kiiker”? Kujunduses ei mahtunud pealkiri kaanele ära? Merevaik ja vaik on siiski radikaalselt erinevad materjalid, hoolimata sellest et esimene pärineb teisest. Minu ettekujutusse tuli pealkirjast küll kleepuv männivaigust kiiker, kuhu käed kinni jäävad, ja mitte tugevate merevaigust läätsedega kiiker.

Tänan Lehorit triloogia laenamise eest.

Soovitus: sama mis eelmisel osal. Kui eelmised meeldisid, siis loe läbi ka see, muidu ära vaevu.

1 kommentaar »

  1. See viimane osa jättis jah mulje, et Pullman ei viitsi enam kirjutada. See loeng evolutsioonist kuskil seal vahepeal tundus mulle kunstlikuna, just nagu ainult sellepärast sinna topitud, et paar lehekülge juurde saada.

    Samuti häiris mind see kogu triloogia jooksul, et Azrieli sõda Jumala vastu on nagu täiesti kõrvalise tähtsusega asi. Sellest räägitakse liiga vähe, see toimub kusagil tagaplaanil… Esiplaanil need pätakad jooksevad edasi-tagasi mingeid arusaamatuid eesmärke taga ajades.

    Võibolla ma panen siin midagi valesti, sellest on hea hulk aega möödas kui seda viimati lugesin ja erilist muljet ei jätnud. Nagu ka katoliku kiriku teine suur põlualune, Da Vinci kood. Minu arust nad lihtsalt on hakanud kehvi raamatuid ära keelama, otsekui mingid kirjanduskriitikud. Kui nad poleks seda põlu alla pannud, poleks ma seda raamatut üldse märganud.

    Ma kiidan heaks Pullmanni katse kirjutada kriitilist fantaasiat, seda ongi viimane aeg teha. Aga tõeliselt suur sedasorti teos tuleb alles kirjutada ja ilmselt mitte Pullmanil. Praegu jääb jäme ots ikkagi Tolkieni ja Lewise kätte.

    Kommentaar kirjutas mdworm — 2008-05-06 @ 11:54:37 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: