…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-05-05

Teeme ära 2008

Filed under: Isiklikud — Sander @ 10:19:32

logo_estEelkõige tänu hüperaktivist Liisile osalesin ka mina prügikoristuskampaanias Teeme ära 2008. Kogunesime Saku vallas, Tammemäel. Muljetavaldav oli inimeste hulk, kes oli tulnud prügi koristama – silma järgi hinnates oli seal umbes 300 koristajat.

Samas, see koht ka vajas seda koristajate hulka – vana karjääri (veneaegset sõjaväelinnakut?) oli kasutatud aastakümneid prügimäena. Õnneks oli ka rasketehnikat kohal, muidu poleks seal suurt midagi teha saanud.

PrygilaNagu kuulda, oli koristajaid rohkem ka mujal – loodetud 40 000 inimese asemel tuli viiskümmend tuhat. Kui teised tiimid said sama palju prügi kui meie, siis ilmselt oodatud 10 000 tonni prügi saadi küll täis ja ülegi.

Samas, meie olime Tallinna ligidal, eriti veel kunagiste “suvituskülade”, so Kiisa, Kasemetsa jt lähedal – ja sealsetel uusasukatel, kes pahatihti on juurteta muukeelsed, on suhtumine võibolla veidi teistsugune. Kõige räpasemad metsaääred, mida ma näinud olen, olid küll tegelikult Tartu linna külje all, Nõo poole, kus paistis et nii eraisikud kui ka suurasutused olid vedanud oma prügi kraavipervele – aga Kiisa külje all olevad teeservad on (olid?) kõvad konkurendid.

Meie tiim prügimäele ei läinud, hoopiski suundusime metsa alla. Kui esialgu oli konkurents prügi pärast väga tihe, siis lipujaamast eemal hakkas prügi kõigile jaguma. Esialgu koristasime pisikesi metsaaluseid prügihunnikuid, aga mõne aja pärast liitusime teise tiimiga – ja läksime Tammiku radioaktiivsete jäätmete hoidla poole.

KummidHoidla vana, nõukaaegset valvepunkti ja selle ümbrust oli ilmselt aastaid kasutatud kohalike inimeste poolt prügilana. Sadakond autokummi, kotitäite kaupa pudeleid, ladustatud klaasikilde, mingeid industriaaljäätmeid… tööd jagus. Läksime ka edasi järgmise valvepostini, mis sajakonna meetri kaugusel hoidlast – sealne prügi tundus konkreetselt olevat Falcki kunagiste valvurite poolt tekitatud, arvestades prügi tüüpi ja leitud plakateid. Ilmselt valvurid lihtsalt ei viitsinud oma olmejäätmeid mujale viia, lihtsam oli kotiga maja taha visata…

Sealt läksime vaikselt tagasi autode juurde – ning autodega lipupunkti hernesuppi sööma. Kuivõrd leitud oli veel prügihunnikuid, siis läksime pärast söömist tagasi metsa. Seal tegime ka seekordse aktsiooni ebameeldivaima leiu – kui mujal leiti inimskelette, siis meie leidsime õnneks vaid poollagunenud koera laiba kilekotist. Hais oli sellegipoolest ebameeldiv, välimusest rääkimata (foto – ole kindel et sa tahad seda näha). Õnneks oli tiimis labidas olemas, matsime koera kenasti liiva alla.

RadioaktiivneKajaMida siis suurüritusest arvata? Minu jaoks oli uskumatu, et nii palju inimesi üritusega kaasa tuli, suurepärane üritus, meenutas veidi isegi ärkamisaega. Nagu Postimees kirjutas, Eestit tabas prügipalliefekt, inimesed korjasid prügi mitte ainult organiseeritult vaid ka iseseisvalt kodude juurest. Päris nii, nagu arvas president Ilves – prügikoristusel puhastuti ka sisemiselt – ma ei arvaks. Need inimesed, kes  koristasid, ei ole nagunii need kes oma prügi metsa alla veavad, pigem vastupidi – need olid inimesed, kelle jaoks prügi metsa alla poetamine on tundmatu ja tunnetamatu idee. Kuid ehk reostajad mõtlevad nüüd veidi enam selle üle, kas tasub metsa alla või kraaviveerde oma järelkäru tühjaks kallata? Ehkki – kui võtta aluseks kunagine teeäärte koristamise kampaania, mis sai otsa seetõttu et inimesed hakkasid vedama massiliselt oma prügikotte teeäärtele äravedu ootama, seda ka pärast koristamise ja äraveo lõppu…

Probleeme suurüritusel muidugi oli – kotte oli sorteerimiseks liiga vähe, nende äraveoks oli autosid puudu (veel esmaspäeva hommikul olid teeääred kotte täis), kaardid oleksid võinud paremad olla, lipupunkte rohkem ja paremini jaotatud. Aga suur tänu organiseerijatele, et nad soovisid ja viitsisid sellise suurepärase ettevõtmise teha. Samas tahaks hoiatada sarnaste ürituste liiga sagedase korraldamise eest – juba on välja hüütud, et korraldajad otsivad uusi ideid – aga inimesed kipuvad massüritustest väga kiirelt väsima. Pigem oodatagu kolm või viis aastat ja organiseeritagu uus koristusüritus. Loodetavasti ei ole sellal veel küll prügi metsa all samapalju, kui seda laupäeva hommikul oli…

Ülejäänud fotod koristustalgutest on Picasaweb’is.

Advertisements

2 kommentaari »

 1. yes. lahe oli. ise käisin seal valdeku ja viljandi mnt risti kogunemiskohas, sai metsaall mingit suurt ehituspraht feat. sitased mähkmed hunnikut koristatud.

  Selle liiga sagedases korraldamised ma tegelikult ohtu ei näe, pigem on halb kui selline asi on ainult kord aastas, sest ühe päevaga kõike ei jõua, paratamatult jääb kuskilt koristamata või mingid kotid kogumiskohtadesse viimata. Meil oli ka suureks pudelikaelaks prügi transport, samas minema ei julgenud ka minna, sest siis suure tõenäosusega see sinna olekski jäänud

  andekaim leid oli mingi vannitoauks, kuhu peale kirjutatud “west coast”

  Kommentaar kirjutas marko — 2008-05-05 @ 10:45:02 | Vasta

 2. Eriti tore oli koristada ühe kortermaja esist valla prügimäge. Üks asjalik kohalik noor peremees hüppas kohe kampa ja tegi pilti ka meist, et paneb maja stendile välja. Teised kodaikud vaatasid ainult rõdudelt pealt.
  Aga nalja sai kõvasti ja olukord ikka meelelt puhtamaks.
  Jama ainult, et kui meie asju sorteerisime siis lõpuks läks ikka kõik ühte konteinerisse kokku.

  Kommentaar kirjutas kixs — 2008-05-05 @ 14:41:36 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.