…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-04-24

Lugemispäevik: Philip Pullman "Inglite torn"

Filed under: Lugemispäevik — Sander @ 10:21:08

IngliteTorn

“Inglite torn”, Philip Pullmani triloogia His Dark Materials teine osa. Originaalis The Subtle Knife, 1997. Eesti keelde tõlkinud Eve Laur. Tiritamm 2004, 287 lehekülge.

Tutvustus Raamatukoi raamatupoest:

Will on 12-aastane. Ta on äsja tapnud inimese. Tal pole kelleltki abi loota, ta on põgenemisteel, kindla kavatsusega leida tõde oma isa kadumise asjaolude kohta.
Siis astub Will läbi universumite vahelise avause teise maailma ja leiab endale kaaslase, väikese kummalise metsiku tüdruku Lyra, keda lugeja tunneb triloogia esimesest raamatust. Lyral nagu Willilgi on eesmärk, mille ta on nõuks võtnud iga hinna eest saavutada.
Cittàgazze maailm on kõhedusttekitav ja kummaline paik. Sealsetel tänavatel varitsevad viirastused, kes täiskasvanute hingi söövad, taevast aga kostab inglite tiivalööke.
Ja salapärane Inglite torn varjab Cittàgazze kõige suuremat saladust, instrumenti, mille kättesaamiseks inimesed paljudest maailmadest on valmis tapma…

Kui triloogia esimene osa oli viisakalt öeldes “nõrk”, siis teine osa on oluliselt parem – eelkõige sellepärast, et autoril on olnud rohkem aega panustada tegelaste ning tegevuskohtade kirjeldustele ja sisekaemustele. Esimeses osas oli enamus raamatust hüplemine ühest kohast teise, pidevad uute tegelaste sisse toomised ja uutesse kohtadesse minemine.  Will on huvitav tegelane ning ka Lyra pole enam ainult närvidelekäiv kõiketeadja plikatirts. Raamat on tumedam ja tõsisem, comic relief ei järgne enam igale süngele sündmusele. Julgemalt uuritakse teemasid, mis lastekirjanduses on sageli tabudeks (Willi ema hullus, positiivsete kangelaste surmad jne).

Kahjuks on tõlge veidi kehvem kui eelmisel raamatul. Tundub, et tõlkija on jäänud ajahätta – ja samamoodi toimetaja. Ühte lauset lugesin kolm korda üle, ikkagi aru saamata mida sellega mõeldi. Päris mitmed kirjavead jäid silma, enamus neist tüüpilised “kaks klahvi korraga”-vead.

Tänan Lehorit selle ja teiste raamatute laenamise eest!

Soovitus: Kui esimene osa oli sinu jaoks hea või vähemalt talutav, loe ka see läbi.

1 kommentaar »

  1. […] esimene osa mulle ei meeldinud, teine meeldis. Kolmas oli nii… oli kah. Selgelt nõrgem kui teine osa, selline […]

    Pingback-viide kirjutas Lugemispäevik: Philip Pullman "Vaigust kiiker" « …meie igapäevast IT’d anna meile igapäev… — 2008-05-06 @ 11:40:35 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: