…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-03-28

Lugemispäevik: Clifford D. Simak “Nõiutud palverännak”

palverannak Originaalis Enchanted Pilgrimage (1975). Tõlkinud Tatjana Peetersoo, kirjastus Fantaasia.

Simaki keskmise headuse kohta on mul raske midagi arukat öelda. Kui kunagi loetud “Härjapõlvlaste kaitseala” (The Goblin Reservation (1968)) oli suurepärane, siis sellega koos ilmunud “Libainimesed” (They Walked Like Men) oli suhteliselt keskpärane. “Linn” (City, 1952) oli jällegi hea – aga “Libahundi printsiip” ja väidetavasti autori parimaks tööks peetav “Vahejaam” (Way Station) olid jällegi üsna nõrgad. Kunagi ammu Mirabilia sarjas ilmunud “Nagu õieke väljal” (All Flesh Is Grass, 1965) oli keskmisest parem, kogumikus “Lilled Algernonile” (mille mõju Eesti ulmelugejatele on raske üle hinnata) olnud kaks juttu olid küll head, aga selle raamatu keskmise tasemega võrreldes suhteliselt nõrgad.

Nõnda ostsin “Nõiutud palverännaku” suurte eelarvamustega. Ikkagi on võetud vaevaks jälle Simakki eesti keeles välja anda, ehk on seekord saadud hakkama mõne parema teose tõlkega. Peab tunnistama, et polegi teda originaalis lugenud, ilmselt peaks.

The Goblin Reservation (1968) “Nõiutud palverännak” algab hästi. Tuuakse sisse huvitavad tegelaskujud, maailma kõledus meenutab mõnevõrra Ray Bradbury’t ja tegelaste kirjeldused George R. R. Martinit – ka tase on nendega võrreldav. Tegelased on isikupärased ning hästi välja joonistatud, süžee kutsub edasi lugema ja maailm on huvitav.

Kahjuks aga langeb raamatu sisukus oluliselt, kui jõutakse Kõnnumaale – seni sisupuhtasse ja heasse fantasy‘sse hakatakse järjest rohkem ja rohkem science fictionit sisse segama. Paralleelmaailmad, maastikumootorrattad, lendavad taldrikud, heatahtlikud tulnukad, robotid, “suur plaan universum paremaks muuta” jne.

Tundub, nagu oleks autor andnud esimesed peatükid toimetajale ja saanud vastuseks käsu raamat “ulmelisemaks” teha – ning kiirustada, sest tähtaeg hakkab kätte jõudma. Ning vaene Simak pidigi ruttu-ruttu tooma sisse tulnukad ja muud sarnast…

Kokkuvõtteks – mitte Simaki parim raamat, ilmselt tegelikult kõige nõrgem mida olen lugenud. Oleksin ilmselt pidanud midagi muud sama raha eest ostma.

Soovitus: kui Simak meeldib, siis loe. Aga kui varem pole temalt midagi lugenud, siis võta “Linn” või “Härjapõlvlaste kaitseala” ette.

Advertisements

Lisa kommentaar »

Kommentaare veel pole.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.