…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-03-25

Lugemispäevik: Terry Pratchett "Öövahtkond"

Filed under: Lugemispäevik — Sander @ 10:06:36

nightwatch Originaalis Night Watch, 2002. Tõlkinud Allan Eichenbaum.

Sisukirjeldus Raamatukoi võrgupoest:

Sam Vimes püüab vahistada psühhopaadist mõrtsukat, kuid satub hoopis äikesest tingitud ajanihke tõttu omaenda noorusaja Ankh-Morporkisse.
See on linn, mida valitseb paranoiline patriits ja kus võimutsevad sadistidest eriteenistuse töötajad. Samil tuleb kanda hoolt selle eest, et tema noorem mina ellu jääks ning kehastada seersant Keeli, meest, kes oli talle nooruses õpetanud suurema osa tarkustest, mis teda hilisemas elus aitasid ja ta iseloomu kujundasid.
Lisaks tuleb tal hakkama saada ülestõusuga, mille kulgu ta samuti juba ette teab. Kuid ajalool on alati varuks üllatusi ning nagu ajamungad ütlevad, leiab see ikka mingi tee oma sängi pöördumiseks.

Kettamaailma 29. raamat, vahimeeste alamsarjast. Just see alamsari meeldib mulle Kettamaailma lugudest kõige rohkem – kuivõrd neis on Pratchett kõige rohkem valla päästnud oma sarkastilist jutustamisoskust, teravat maailmavaadet ja satiirilisi kirjeldusi. Kõige rohkem esindab seda enesest mõistagi Sam Vimesi tegelaskuju.

Niisiis pole ka imestada, et selle raamatu eestikeelne tõlge mul koheselt loetud sai – inglisekeelne originaal sai kohe pärast ilmumist läbi loetud. Aga põhimõtteliselt ostan eestikeelseid Pratchette, toetan heade raamatute eesti keeles väljaandmist. Ehkki – kui Varrak veel hinda tõstab, siis pean ilmselt ümber mõtlema. 283 krooni kipub natuke liiga palju olema, inglisekeelsed on oluliselt odavamad.

Tõlge on hea ja ladus, nagu kõikides hilisemates Allan Eichenbaumi Kettamaailma tõlgetes. Pratchettit on ikkagi soovitav lugeda originaalis, paljud sõnamängud on lihtsalt tõlkimatud.

Raamat ise on tegelikult ilmselt üks vahimeeste sarja nõrgemaid, järgides eelmistest tuttavat ülesehitust – Sam Vimes satub hätta, peab magamatuna ja tigedana kogu maailmaga võitlema – ja võidab ning läheb koju pere juurde.

Aga samas ei ole Pratchetti puhul oluline mitte süžee vaid protsess – kulgemine. Eelpoolmainitud tähelepanekud ja torked, sõnamängud, värvikad kõrvaltegelased, filosofeerimine elu ja ilma üle. Vimesi must maailmavaade ja sarkasm. Nii on see raamat Kettamaailma keskmisest kindlasti parem.

Soovitus: Pratchetti fännidele kohustuslik, tarkadele inimestele soovitatav. Ülejäänud minge lugege parem sügavad filosoofilised teosed “Muna” ja “Tibu” läbi.

Advertisements

3 kommentaari »

  1. Kusjuures mulle jäi mulje, et selles raamatus on tunduvalt vähem tüüpilist huumorit (seda asendabki pigem iroonia ja sarkasm) ja tunduvalt rohkem filosofeerimist, kui tema varasemates raamatutes. Mis ei ole iseenesest sugugi negatiivne, vastupidi, minu meelest on see väga positiivne, et juba mitmes raamatus kumab läbi (nüüd siis eriti tugevalt), et Pratchett üritab kavalalt huumori varjus inimesi ka harida ja mõtlema panna, mitte lihtsalt naerupahvakut pakkuda, mis on küll sügav, kuid mis hetke pärast unustatakse.

    Kommentaar kirjutas Rents — 2008-03-25 @ 14:41:40 | Vasta

  2. Minumeelest on see “kavalalt huumori varjus inimesi ka harida ja mõtlema panna” olnud nähtav juba algusest peale, kuid hilisemates on seda kindlasti rohkem. Võimalik et Pratchett ise on paremaks läinud selles.

    Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-03-25 @ 15:22:02 | Vasta

  3. Naelapea pihta on kommentaar, et Pratchetti jaoks pole niivõrd oluline süzee kui “mängu ilu”. Ja seda selles raamatus on hämmastavas koguses. Ehk siis mehele antakse võimalus noorpõlve vigade paranduseks selliselt, et ta ei muudaks iseennast. Sarkasmi ja eksistentsialismi kuhjaga. Ma paigutaksin selle raamatu ise kuhugi sinna “Väikeste Jumalate” ja “Orikavana” kategooriasse, kus süzeed on vähe, aga filosoofiat äärmiselt mõnusas garneeringus küllaga.

    Kommentaar kirjutas Lee — 2008-03-25 @ 16:11:05 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.