…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-03-06

Vahetasin töökohta. Miks?

Filed under: Isiklikud — Sander @ 10:05:24

 Nagu ma kirjutasin kommentaaris Orson Scott Cardi “Kuidas tarkvarafirmad surevad” juures, oli see tollal minu jaoks vägagi aktuaalne teema. Nimelt olin juba siis otsustanud, et soovin tollasest töökohast lahkuda.

Aga miks?

Üks põhjus oli järjest suurenev vastikus oma töö vastu. Kui kunagi tulin tööle õhinaga “oh, jälle saab päev läbi koos lahedate inimestega lahedaid asju teha”, siis pea viimased pool aastat oli huvi töö vastu järjest vähenenud.

Osaliselt oli kindlasti süüdi SharePoint (loe mu postitusi SP kohta). Kui kasutaja jaoks on SharePoint 2007 kena ja ilus portaal, siis arendaja jaoks on SP õudus. Ma tulin tööle selleks, et päevad läbi otsida, kuhu kuradi kohta ja millisesse XML’i on vajalik võti peidetud või miks see järjekordne omadus on täielikult dokumenteerimata või miks fulltext otsingu teenus on öösel maha kukkunud või miks liveserveris asi töötab ühtemoodi ja testis teistmoodi või miks AllowUnsafeOperations ühes kohas töötab ja teises ei või miks…

Samuti oli pidev ajahäda – analüütikud-projektijuhid olid pakkunud klientidele välja utoopilisi tähtaegu. Neid ei tasu küll selles süüdistada – SharePoint 2007 arendamise kohta ei olnud kogemusi mitte ainult selles firmas vaid kogu Eestis. Lihtsalt ei teatud kui palju miski aega võib võtta.

Ei, sellest mulle aitas. Ma olen programmeerija. Mulle meeldib mu töö, ma tunnen uhkust kui ma kirjutan head koodi. Aga SharePoindi programmeerimise ajal oli ainus hea kood see mis ma kodus enda jaoks kribasin. Kogu töö seisnes häkkides. Kõrini sai. Ma tahan, et õhtul koju minnes ma tunneksin tehtu üle uhkust, mitte ei oleks laipväsinud ja mentaalselt läbipekstud.

Teine põhjus oli oluliste võtmeinimeste lahkumine sellest firmast. Üks asi, mis mind seal töötamas hoidis, oli tänulikkus kunagi minule – amatöörist programmeerijahakatisele – võimalust pakkunud inimeste vastu. Aga neljast inimesest, kes minuga kaks tööintervjuud läbi viisid ja seejärel palkasid, on firmas järgi vaid üks. Samuti on lahkunud palju teisi olulisi inimesi. Kahest vapustavalt heast osakonnajuhist üks läks minema ja teine lapsepuhkusele. Kohalik guru läks Skype’i. Minejaid oli teisigi ja väga palju – aga samaväärseid inimesi asemele ei tulnud. See ei tähenda, et häid töökaaslasi poleks olnud – otse vastupidi. Aga… mul oli 2007. aasta jooksul kokku kaheksa projektijuhti ja neli osakonnajuhti. Toimus just selline protsess, nagu Orson Scott Card kirjeldas.

Ja pärast seda kui läks minema Liisi, parim töökaaslane kellega mul on õnnestunud koos töötada, siis oli selge et ma lahkun. Küsimus oli ainult – millal?

Kolmas põhjus on raskem selgitada. Lühidalt võib seda kokku võtta sõnadega “pidamata lubadused”. Pidevalt olid silmapiiril mingid hiigelhuvitavad projektid – aga millegipärast ei saanud ükski neist teoks. Samuti oli pidevalt lubatud, et saan teha sertifikaate – programmeerijate kutsetunnistusi. Kunagi 2006. aastal isegi anti võimalus Oracle PL/SQL serdi tegemiseks – aga nagu kohe selgus, tegelikult tuli uus asi, millega ma pidin kiirelt tööle hakkama. Universaali asi – kui saad hakkama mitmete keelte ja platvormidega, siis on sul pidevalt töid ees aga samas ei suuda ühtegi asja korralikult selgeks saada, kõik on sellised… poolikud. Ainult ühel platvormil töötavatele inimestele oli sertide tegemiseks aega piisavalt.

Kindlasti ei olnud põhjus väheses palgas, otse vastupidi. Praegu, uues kohas, saan küll katseajal veidi enam kui 2000 krooni kuus rohkem kätte, aga vanas kohas oleksin väga tõenäoliselt märtsis saanud 2..3k palgalisa.

Nüüdseks olen olnud peaaegu kolm nädalat uues kohas. Ei ole midagi vapustavat ega midagi sitta. Töötan suure meditsiiniga seotud projekti kallal, mida alustas teine firma. KoodiWusserdis see projekt ju on, aga nagu kirjutas DT Gunnar: mis ei tapa, see teeb meid tugevamaks.

Ning lähedaste sõnul olen viimase paari nädala jooksul olnud paremas tujus ja lõdvestunum kui viimase poole aasta jooksul. Eks see ole ka midagi väärt.

Advertisements

10 kommentaari »

 1. Mina lähen ka sealt ära. Hoolimata kõigist toredatest inimestest on töö juures oluline ka isiklik areng, mitte et sa oled mingi hammasratas (mis sest et hästi õlitatud). Inimese võimed seavad end vastavaks tema väljakutsetele ja kui väljakutsed on alla võimete, hakkavad viimased degenereeruma.
  See koht sobib suurepäraselt noortele, kes veel koolis käivad, esimeseks töökohaks. Eranditult toredad inimesed, keegi ei ela väga seljas, tööstusharu põhiasjad saad käppa. Aga on tehtud see viga, et inimestesse suhtutakse kui elektronskeemi komponentidesse. Kui su omadused hakkavad ületama ettenähtud input’i ja output’i, ei ole neil sinuga enam midagi peale hakata.
  Aeg edasi liikuda!

  Kommentaar kirjutas Mongoolia Surmauss — 2008-03-06 @ 10:31:59 | Vasta

 2. Kui tunned, et ei arene enam oma endiselt töökohal ning see ei paku sulle enam huvi, ongi täiesti mõistlik edasi liikuda. Kaua sa vanal töökohal töötasid?

  Kommentaar kirjutas TD — 2008-03-06 @ 10:53:44 | Vasta

 3. Mongoolia Surmauss: aga juhtkond jätkab endiselt sama liini, millestki ei saada aru…

  TD: üldsegi mitte kaua, alla kolme aasta. Oleksin heameelega veel kauaks jäänud, kui asjad oleks teistsugused olnud, mulle ei meeldi firmat vahetada.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-03-06 @ 11:02:50 | Vasta

 4. Ühe taolise porno võtan see kevad tegemisele. Lihtsalt selleks, et omal nahal järgi proovida. Aga SharePoint’i osas kirjutasin hiljuti ühe selgitava jutu, mille leiab aadressilt http://www.dt.ee/blog/microsoft/sharepoint/2008/02/sharepoint-mis-see-on-ja-mida-see-ei-ole/

  Kommentaar kirjutas Gunnar — 2008-03-06 @ 11:57:46 | Vasta

 5. Muide, t88 liigub alati sinna kus see 2ra tehakse. Ilmselt seet6ttu sul j2idki serdid tegemata, et sa tegid selle vea, et olid k6igega n6us ja v6tsid k6ik vastu, mis sulle pakuti. Ka persesaatmisoskus on v2ga oluline oskus t88koha ja terve m6istuse s2ilitamiseks.

  Kommentaar kirjutas Offf — 2008-03-06 @ 12:22:04 | Vasta

 6. Gunnar, olen seda lugenud. DT blogi on mul Readeri feedis. Ja sul on 100% õigus. Nagu see projektgi, mida oleksime pidanud koos tegema – SP peale tahetakse *kõik* panna – on probleemiks.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-03-06 @ 12:24:50 | Vasta

 7. Selliste kommentaaride järel ma kohe lihtsalt pean lisama ka endapoolse kommentaari. [censored] ei ole tingimata sugugi nii hull paik, nagu Sanderi ja Mongoolia Surmaussi jutust järeldada võiks. Ma olen Sharepointiga kokku puutunud loomulikult ainult natuke kasutaja ja konfijana niiet mul pole midagi *selle* laiendamise või haldamise kohta öelda. Samuti on sealne tiim teine kui see, milles minul on õnn olla. Firma kui sellise kohta üldiselt aga arvan mina just päris hästi (kuigi ega ta täiuslik ei ole, ei ole tõenäoliselt ükski).

  Praeguseks on [censored] võtnud taas suuna pikaajalisele partnerlusele, mis minu arvates on üks olulisemaid asju (vahepeal tehti küll odavaid riigiprojekte, mis jätsid väga kehva maigu suhu). Sellest tuleneb suunatus kvaliteedi rõhumisele ja olemasolevate programmide hooldamisele/täiendamisele. Seega ei ole see kindlasti koht, kus saab hüpata pidevalt ühelt projektilt teisele. Ehk siis kui sa ei ole valmis tegema oma tööd nii hästi, et sul oleks rõõm seda hiljem edasi arendada; kui sa ei suuda taluda seda, et saad enda arendada ja ümber teha (mõne teise firma või arendaja poolt) halvasti kirjutatud koodi; kui sa tüdined kiiresti ühe programmi arendamisest, siis ei ole see koht sinu jaoks.

  Sanderi case oli eriline selles suhtes. Nagu ta ise ütles, universaali asi. Nagu Offf ütles, peab olema mõningane persesaatmisoskus. Mina lisaks, et mõningane oskus tõmmata piir olulise ja mitteolulise vahele. Aga ma ei julge öelda, et temal see reaalselt võimalik oli, sest nii täpselt ma seda asja ei tea.

  Isiklik areng ja ülekoormuse vältimine on minu arust samuti täiesti toetatud. Tuleb lihtsalt õigel hetkel suu lahti teha ja öelda “Ma lihtsalt ei jõua kõiki neid asju selleks ajaks, vaatame, mida teha saab…”. Siiani on iga kord mõjunud, on leitud mingi lahendus – mingi asi edasi lükatud, mingi asi kellegi teise hooleks antud… Isiklik areng on samamoodi asi, mis on kerge välja nõuda, kui vähegi viitsida. Mina leian oma töös küll pidevalt uusi väljakutseid – suurim neist vast Uidu arendatavana ja loogilisena hoidmine ka kõigi nende muudatuste järel, mida sinna vaja on äriloogiliselt.

  Mis puutub lahkunud inimestesse, keda ma paljusid väga austan ja taga igatsen, siis leian, et inimeste vahetumine tööl on normaalne osa elust ja selle pärast ei peaks kohe ise lahkumisplaane tegema. Ei ole tulnud uusi gurusid asemele, see on küll tõsi. Samas osakonnajuhi roll on hoopis teiseks muutunud ja tiimijuhid on praeguseks palju olulisemad kui see, kes on seal eesotsas. Ja mina oma tiimijuhiga, oma mõlema projektijuhiga, olen äärmiselt rahul. Ja oleks juba aeg, et altpoolt kasvaks mõni guru asemele.

  Ja see Orson Scott Cardi kirjeldus käib minu arvates rohkem tootearendusega (a la Skype) tegeleva mitte eritellimusel tehtud tarkvara arenduse kohta (enamvähem kõik teised eesti tarkvarafirmad)…

  Et kokkuvõttes – mina ei plaani sellest firmast lahkumist ja olen siin päris rahul. Infot võiks natuke rohkem olla, palka võiks natuke rohkem olla, mõni mutrike võiks olla paremini õlitatud… Aga üldjoontes ei ole midagi väga hullu siin, pigem vastupidi. Minu jaoks.

  Kommentaar kirjutas Kaja — 2008-03-07 @ 08:28:18 | Vasta

 8. Seda pole võib-olla tingimata kõige ilusam ütelda, aga kuniks mina selles firmas programmeerijana töötasin, mida oli küll oluliselt vähem kui Kaja staaž sealsamas analüütikuna, olin eelnimetatuga üsna samal arvamusel. Firma juhtkond rääkis ikka südantsoojendavalt sellest, kuidas töötajad on nende tähtsaim vara ja kui enda eest seista ja asju organiseerida, siis oli võimalik nii mõndagi enda ja teiste heaoluks ja hüvanguks korda saata.

  Kuna ka mind loksutati ühelt platvormilt teisele ja ühest projektist teise, suutmata sealjuures viimase projekti juures 3 kuu jooksul varustada projekti projektijuhi, analüütiku, arhitekti või mõistliku tööplaaniga, leidsin ka mina, et nüüd aitab ja liikusin edasi. Ning siis oli tunne nagu oleks puuga pähe saanud. Uues kohas koheldakse programmeerijaid ja üldse kõiki töötajaid nagu staare. Pole tarvilik ise oma soovide eest seista vaid käiakse küsimas, kas teeme pidu, kas tahad koolitust, kas tahad paremaid vahendeid, kuidas me saame sind aidata. Piisab sellest, et mina teen oma tööd nii korralikult ja kiiresti kui on mu võimete piires ja kõik muu tehakse minu eest ette ja taha ära. Paratamatult on mul seeläbi kahju kõigist toredatest inimestest, kes sellesse eelmisesse töökohta maha jäid olelusvõitlusega tegelema.

  Pean siinkohal ära mainima, et uuel olukorral on teistsugused kurvad kõrvalnähud. Kuna kõiki töötajaid koheldakse kui suuremas või vähemas mõõdus tähti ja tähekesi, on nad ise pisut staarihaigusesse nakatunud ja juba eeldavad, et kõik nende eest ära tehakse ja ette ja taha muudkui kiidetakse. Seetõttu, kuigi läbisaamine töökaaslastega on vaieldamatult hea ja ehk niisama nalja ja lõõpimist on rohkemgi, pole siin siiski seda mõnusat küünarnukitunet ja koostöörõõmu, mis oli vanas töökohas ning mille tõttu nad võivad loota veel neid toredaid inimesi enda juures hoida, kes sinna on jäänud.

  Kommentaar kirjutas Liisi — 2008-03-07 @ 08:54:25 | Vasta

 9. Siinkäsitletud firma omanik on samuti selle blogipostini jõudnud ja firma intranetti ka pika kommentaari kirjutanud. Kahjuks ta seda siia ei postitanud, oleks võinud.

  Aga talle vastusena.

  Ma rääkisin oma rahulolematusest teistega, eelkõige kahe R’iga. Seda on ka teised teinud – so. väljendanud oma rahulolematust. Kui see Sinuni ei jõudnud… see ei ole juba rääkijate süü. Kahjuks oli L. pidevalt Tartus ja samamoodi ka mu projektijuht M. – nendega oleksin selgelt tahtnud ja pidanud rohkem suhtlema. Võibolla oleksid siis ka asjad paremini läinud. Võibolla oleksin pidanud ka otse Sinu juurde tulema ja ütlema, et asjad on halvasti.

  Praegu on märtsi algus. Selle aasta sees on firmast juba lahkunud kuus inimest ja lähikuudel on lahkumas veel minimaalselt kolm. See tähndab, et umbes 20% firma tööjõust – aga võibolla ka rohkem – vahetub poolaastas. Hoolimata sellest, et IT-alal on tööjõu liikuvus suur, on see ülipalju. Kui keegi arvab et see on normaalne… Ei, see ei ole normaalne. See on jube. Mis tagab firma edu on stabiilsus. Vaja on töötajaid hoida, iga uus töötaja on esimesed kuud kahjumi allikas. Nagu Sinu firma kohta on öeldud “… nimelised programmeerijate algkursused”.

  P.S. Eemaldasin firma nime Kaja postitusest. Las jääda see anonüümsus firma suhtes.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-03-07 @ 11:46:50 | Vasta

 10. Niih, tagasi elus. Kirjutan lühidalt, sest nädal aega hommikust õhtuni ärikontakte sõlmida pole kerge tegemine.

  SP-ga on asi lihtne. Tee endale vaid selgeks, mis poindiga see tehtud on ja mis on selle asja idee. Kiiksud arenduse osas on tehniline küss. Kui eelnev on tehtud, siis laheneb ka tehnika pool sujuvalt. Mänekad ronivad tihti piiri peale, kuid neid saab alati maa peale tagasi tuua – võta inimesel nööbist kinni ja ütle konkreetselt kuidas asi on. Kui näed pornograafiliste elementidega kohti, siis jäta ajakulud lahtiseks. See, mis paned paika, on miinimum.

  Ma olen SP-ga praeguseks tegelenud umbespool aastat ja sorinud selle looma hingeelu sügavates soppides peamiselt. No pole midagi võitmatut leidnud, kohe kuidagi pole. Peamine, mida suures laias netis näen, on see, et ei viitsita enda jaoks asju läbi mõelda.

  Ütleme nii, et seekord lihtsalt anti keerukam ülesanne – nii nagu kunagi oli matemaatika eksameid kaks versiooni. Mina valisin teise versiooni, polnud kõige tugevam, kuid rahul olen siiani.

  Miks, sellele loodan vastuse enne surma saada :)

  Kommentaar kirjutas Gunnar — 2008-03-11 @ 01:06:43 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.