…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2008-03-04

USA presidendivalimised. Teine osa: kandidaadid

thecaucus Kui esimeses osas tutvustasin USA presidendivalimiste metoodikat ja praegust olukorda, siis selles postituses räägin olulisematest presidendikandidaatidest.

Nagu loodetavasti kõik teavad, USA’s on kaks tähtsat parteid – demokraadid ja vabariiklased. Ülejäänud parteid (ja nende kandidaadid) on marginaalse tähtsusega, nagu ka üksikkandidaadid.

Vabariiklased

Republican_Elephant Vabariiklased ehk republikaanid on konservatiivsem partei, Eesti mõistes üliparempoolsed. Rõhutatakse “ameerikalikke väärtusi”, kristlust, ollakse vaenulikud homode suhtes jne.  Omaette kummalisena mõjub asjaolu, et enamik viimaste aastate homoskandaale USA poliitikas on seotud just nimelt vabariiklastega, sageli eelnevalt avalikult tugevalt homovastaste poliitikutega. Marko Mihkelsoni arvates kuuluvad vabariiklased IRL’iga samasse poliitilisse perekonda.

Praegune USA president George W. Bush on vabariiklane.

Lisaks kahele vabariiklaste põhikandidaadile tuleb ära mainida ka Ron Paul, kelle toetus on rohkem marginaalne. Ron Paul oli populaarne noorte konservatiivsemate internetikasutajate seas kui “demokraat vabariiklaste parteis”, ilmselt sellena teda ka teadlikult vabariiklaste partei poolt välja mängiti. Nüüdseks on Ron Paul teatanud, et fokuseerib oma kampaania eelkõige USA Kongressi tagasivalimiseks.

John McCain

McCain John McCain on sündinud 1936. aastal. McCain oli aviaator USA lennuväes, 1967. aastal Vietnamis tulistati tema lennuk alla ja haavatud McCain jäi viieks aastaks vangistusse. Teda piinati korduvalt, McCain ei suuda siiani oma käsi õlgadest kõrgemale tõsta.

Naasnud USA’sse, avastas ta et teda aastaid truult oodanud abikaasa on hiljuti autoõnnetuses vigastatud ja eluks ajaks invaliidistunud. Järgnes lahutus.

McCain abiellus uuesti ja sisenes poliitikasse. 1982. aastal valiti ta Kongressi, 1992. aastal Senatisse. McCain üritas presidendiks saada ka 2000. aastal, kuid kaotas eelvalimistel Bushile.

McCain oleks valituks saades vanim USA president, ületades oma 72 aastaga ka Ronald Reaganit (teise presidendiaja alguses oli Reagan 69 aastane). McCain on lükanud kõrvale mured oma tervise pärast (halvaloomuline melanoom 2000. aastal jne), kuid korduvalt on esinenud juhtumeid mida võib pidada seniilsuseks (video tema jutust “Saksamaa president Putinist”, ilmne segadus seksi ja AIDS’i omavahelistest seostest arusaamisel jms). Samas viitab tema vitaalsusele hiljuti välja tulnud abielurikkumine lobistiga.

Võibolla iseloomustab McCaini kõige paremini asjaolu, et ise Vietnamis julmalt piinatuna hääletas ta terrorismis kahtlustatavate piinamise lubamise poolt. Sõnades oli ta seejuures piinamist enne tauninud. Suur osa McCaini kampaaniast on suunatud näitamiseks kui palju ta George W. Bushist erineb.

Praegu on McCain vabariiklaste peaaegu suveräänne liider, tal on 946 delegaati sellal kui partei kandidaatiks valituks saamiseks on vaja 1191 delegaati. Mike Huckabeel on veel vaid teoreetiline võimalus.

Mike Huckabee

HuckabeeMike Huckabee on sündinud 1955. aastal. Baptisti jutlustaja, ülikristlik. Endine Arkansase kuberner, mängib basskitarri omaenda bändis Capitol Offense.

Huckabee lubab jätkata Bushi liini ja seda karmistada. Näiteks toetab ta immigratsiooni peatamiseks USA-Mehhiko piirile täies pikkuses tara ehitamist, on relvakontrolli ja abortide vastu, toetab kreatsionismi. Samuti on Huckabee soovitanud AIDS’i põdevate inimeste isoleerimist ühiskonnast ja võrrelnud homoseksuaalsust nekrofiiliaga. Huckabee poeg David poos skaudiajal julmalt üles koera, Mike Huckabee üritas seda insidenti kinni mätsida.

Õnneks, nagu öeldud, Huckabeel peaaegu puudub võimalus vabariiklaste presidendikandidaadiks saada – teist Bushi-sarnast presidenti ei elaks Ameerika ilmselt üle.

Demokraadid

party_democrat Teine USA suurpartei, demokraadid, on oluliselt vabameelsemad – olles Eesti/Euroopa mõistes siiski konservatiivid. Viimastel valimistel saadi ülekaal nii Senatis kui ka Kongressis.

Vaadetelt on demokraadid üsna lõhestunud, sageli on see ka põhjuseks miks nad USA poliitikas teist viiulit mängivad.

Demokraatide kampaania on tunduvalt tasavägisem, mõlemal kandidaadil on palju delegaate.

Hillary Clinton

Hillary_Rodham_ClintonEndise presidendi Bill Clintoni abikaasa Hillary Clinton on sündinud 1947. aastal. Pärast Billi teise ametiaja lõppu kolisid nad New Yorki ja Hillary kandideeris – ning sai – senaatoriks.

Oma vaadetelt on Hillary tunduvalt konservatiivsem kui paljud teised demokraadid, nii toetas ta näiteks president Bushi Iraagi sõtta astumises.

Hillary Clintoni presidendikampaania on eelkõige fokuseeritud tema kogemustele – et ta on selle tööga tuttav ja suuteline täies võimus tegutsema juba esimesest päevast peale. Hillary kampaaniat on kritiseeritud liigse toetumise pärast oma mehe varasemaks presidendiks olemisele (mõnitades: “Billary“) ja vastaste mustamise pärast. Viimasel ajal on Hillary kampaanias näha paanika märke – tundub, et Hillary soovib saada esimeseks USA naispresidendiks ükskõik mis hinnaga. Aga nagu ütles Susan Sarandon: “There’s absolutely no reason why a woman shouldn’t be in that office, but I am not sure about this woman.

Kui alguses oli Hillary suveräänne liider demokraatide presidendikandidaatide seas, siis alates 2007. aasta teisest poolest on tema toetus pidevalt vähenenud – nüüdseks kaotab Hillary juba enam kui saja delegaadiga. Tänastel eelvalimistel (Teksas, Ohio, Rhode Island ja Vermont) peab Hillary võtma veenva võidu nii Teksases kui Ohios, muidu võib ta pillid kotti pakkida ja koju minna. Tegelikult on juba praegu Hillaryl lootust võita ainult siis, kui tal õnnestub superdelegaadid enda poole meelitada.

Barack Obama

ObamaBarack Barack Obama on presidendikandidaatidest kõige noorem, olles sündinud 1961. aastal. Tema isa on Keeniast pärit vahetusüliõpilane ja ema ameeriklane. Vanemad lahutasid pärast mõneaastast kooselu ning oma lapsepõlve veetis Barack Indoneesias, seejärel kolis pere Havaile, kus möödus Obama noorus.

Pärast keskkooli käis Obama mitmes ülikoolis, lõpetades need kiitusega. Ta valiti Illionoisist osariigi senatisse 1996. aastal ja USA Senatisse 2004. aastal.

Võrreldes teiste kandidaatidega on Obama selgelt kõige liberaalsem, Bushi-poliitika vastane. Ta toetab nn. Euroopa stiilis tervishoidu, on andnud allkirja lubadusele USA väed Iraagist välja viia jne. Obamat on süüdistatud “sõnades, mitte plaanides”, vastusena sellele tuli ta välja 64-leheküljelise plaaniga “Blueprint for Change“, kus kirjeldatakse küllaltki täpselt plaanitavaid meetmeid. Nagu selle peale mainis Kanada poolkollane väljaanne National Post, “Obama USA näeb välja nagu Kanada“.

Ta on ka oma kampaaniat läbi viinud nn. rohujuure-tasemel – enamik annetustest on ülipisikesed, seejuures on ta kogunud rohkem kampaaniaraha kui teised kandidaadid. Tema kampaania hüüdlause on “Change!” ehk “Muutus!”.

Valituks osutumise korral oleks Obama esimene mustanahaline USA president. Nii seda kui ka mitteameeriklasest isa kasutatakse ära tema vastases kampaanias – nii levitatakse aktiivselt e-maile, mis väidavad et Obama on muslim ja keeldub USA lipule au andmast. Selliseid kuulujutte on olnud kuulda ka Eestis – need on alusetud. Obama on USA patrioot ja kahjuks ka kristlane – kahjuks sellepärast, et ta ateist ei ole…

Obamat on võrreldud oma sarmi, kõneoskuse ja huumorimeele poolest JFK’ga, samuti suudab ta rahvast samamoodi enda poolele võita. Temalt oodatakse valituks osutumise korral USA maine tõstmist nii ameeriklaste endi silmis kui ka väljaspool USA’d.

Ilmselt sõltub demokraatide kandidaadivalikust ka järgmine USA president. Kui vabariiklaste tõenäoline kandidaat McCain ja Clinton konkureeriksid, siis võidaks McCain veenvalt, McCaini ja Obama vastasseisu võidaks aga küsitluste järgi Obama.

Advertisements

3 kommentaari »

 1. “Eesti mõistes üliparempoolsed”

  Vast ikka mitte, kaks dimensiooni tuleks juurde tuua. religioosus (pigem republikaanid) ja uuendusmeelsus (pigem demokraadid)

  http://www.politicalcompass.org/usprimaries2008
  http://en.wikipedia.org/wiki/Left-right_politics#Modern_U.S._use_of_the_terms
  http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/architect/repub/rightnation.html

  Kommentaar kirjutas toivo — 2008-03-04 @ 19:33:54 | Vasta

 2. Hea postitus eile Obama kohta Netscape asutajalt Marc Andreesenilt: http://blog.pmarca.com/2008/03/an-hour-and-a-h.html

  Kommentaar kirjutas Jüri — 2008-03-04 @ 19:38:07 | Vasta

 3. alguses vaatasin, et päris huvitav jutt. kuid nüüd tuleb välja, et tegemist on järjekordse hailiga obamale, pettusin. mitte, et mul isiklikult midagi tema vastu oleks, kuid võiksid ikkagi ära märkida, et sina eelistad ühte ja mitte teist. mitte tekitada objektiivset muljet, et üks ongi teisest oluliselt parem. ma usun, et kui ülejäänud kandidaadid oleksid nii seniilsed ja saamatud kui sina välja tood, siis nad poleks saanud parteide esikandidaatideks.

  Kommentaar kirjutas ivo — 2008-03-04 @ 19:55:36 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.