…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-12-22

Algajale programmeerijale: nõuandeid tööintervjuuks. Esimene osa.

questions

Kirjutise teine ja kolmas osa.

Viimasel ajal olen läbi viinud paar tööintervjuud algajate programmeerijatega. Kindlasti ei ole ma suur guru, kes teeks nädalas kümneid intervjuusid, oskaks hinnata kandidaati kolm sekundit pärast tema nägemist, küsiks alati õigeid küsimusi ja palkaks parima isiku. Aga see pole praegusel juhul ka oluline, sest tundub et majandusbuumi ajal on hakanud noorprogrammeerijad eeldama, et neid palgatakse koheselt ainult sellepärast et nad on programmeerijad.

Kullakesed, see ei ole tõsi. Esiteks – majandusbuum on vaibunud – ja teiseks, algaja programmeerija ei ole nii nõutud kui reaalse kogemusega töötaja. Kui sul on juba kaks-kolm aastat töökogemust, siis hakkavad firmad sind püüdma – ja tööintervjuu muutub – intervjueerija hakkab sinule firmat “maha müüma”, mitte sa ei pea ennast firmale müüma. Või vähemalt praegu on see Eestis nii, eks tulevikus võib kõik muutuda.

Ilmselt ei ole praegu ühtegi kogemustega programmeerijat, kellele ei tuleks kuus paari tööpakkumist või vihjet “kui huvi tunned, siis võiksime rääkida”. Loomulikult oleneb kõik ka platformist, praegu on nõudlus suurim Java ja .NET programmeerijate järgi, tänu Skypele ja paarile teisele firmale (Vihmapuu/Raintree jt) on ka Delphi otsitud. PHP tundub veidi vähem nõutud olevat – Playtech on “täis saanud” ja PHP-tegijaid paistab ka algajate seas väga palju olevat. C++ on alati tahetud, aga sa pead selles tõsiselt tegija olema – ja äsja ülikooli lõpetanud seda ei ole. Andmebaasiprogrammeerijaid – eriti PL/SQL ja T-SQL (ehk siis vastavalt Oracle ja Microsoft) – otsitakse tikutulega taga, PostgreSQL peal istuvad Skype ja mitmed suurfirmad, MySQL ei ole nii soovitud.

job Seega – esimene töökoht pärast praktikat ei tule teile ennast iseenesest kätte. Vaja on jätta endast hea mulje tööintervjuul – või tööintervjuudel. Oluline ei olegi niivõrd oskused, kuivõrd jätta mulje “sellest võib saada tegija”. Esimesel tööintervjuul enamasti detailselt sinu oskustesse ei süveneta – kui esimesel intervjuul oled aksepteeritava mulje jätnud, siis saad kas testülesande või kutse teisele intervjuule. Kõik oleneb firma traditsioonidest.

 

Eelmäng: CV

navv-yellow-cv CV tuleb ladinakeelsest fraasist curriculum vitae – ehk “elukäik” või “elukirjeldus”. Üllatav on see, kui paljud inimesed seda ei tea.

CV ja kaaskiri on esimesed asjad mida tulevane tööandja sinu kohta loeb ja seetõttu ka esimene mulje sinust. Kui su CV on niru, siis sind üldse tööintervjuule ei kutsutagi. Abi hea CV koostamiseks saab mitmetelt saitidelt, vaata näiteks Europass’i lehte (nende Viis olulist põhimõtet hea CV koostamiseks – vali drop-downist Eesti keel, kui inglise keelest aru ei saa).

 1. Õigekiri! Kui sa ise ikka hakkama ei saa, siis lase sõbral üle vaadata. Kui eesti keel ei ole sinu emakeel, siis palu mõnda tuttavat appi, ei usu et keegi sellest keelduks. Kui sa ei suuda või ei viitsi isegi oma CV’s korrektselt väljenduda, siis võid kolm korda arvata kas tööandjale jääb sinust hea mulje.
 2. Korrektne kujundus. Ei, ma ei mõtle siin mitte piltide ja tabelite lisamist või hüperlinkimist.
  • Kasuta tavalisi, hästi loetavaid fonte – Times New Roman, Arial, Verdana, Calibri – aga mitte Copperplate Gothic Bold või Comic Sans MS. Kontrolli, et font oleks hästi loetav nii paberil kui ka ekraanil (näiteks Ariali loetavus on ekraanil suurepärane, aga paberil jätab veidi “pontsaka” mulje, Times New Roman on aga paberil parem kui ekraanil. Verdana ja Calibri on igal pool hästi loetavad).
  • Layout. Selle kohta on võrgus palju näiteid. CV peab kohe peale vaadates jätma korrektse ja ausa mulje. Pane tähele, et ingliskeelses maailmas on nõuded CV kohta veidi erinevad, kui Eestis on traditsiooniks. Mõtle layout’ile, küsi vajadusel oma vanematelt/sugulastelt nõu, mängi sellega. See on olulisem, kui sa arvata oskad!
 3. Sisu.
  • Ole aus. Väike liialdamine on lubatud – ja seda eeldab ka tööandja. Aga ära kirjuta “Olin Hansapanga IT-juht viis aastat”, kui sa seda ei olnud. See tuleb välja. Eestis tunnevad kõik kõiki, eriti IT-alal, kus tööjõu liikumine on küllaltki suur.
  • Lühike ja sisutihe. Eestis on tavalised CV’d üks või kaks lehekülge, USA’s reeglina üks lehekülg. Samas pead sa kindlasti ära mainima:
   • Hariduskäik (alates keskkoolist!)
   • Töökäik
   • Oskused programmeerijana
   • Muud IT-alased oskused
   • Keeled
  • Hariduskäigu juures tuleb ära mainida ka kursustel osalemine, lisakoolitused jms.
  • Töökäigu juures ära karda mainida suviseid töid jms, kui sa leiad et need on olulised antud töökohal
  • Muud IT-alased oskused on omaette jutt. Pole mõtet teha listi kõikidest programmidest, millega sa töötanud oled. Sa ei kandideeri sekretäri kohale, sa oled IT professionaal. See, et sa Wordi ja Exceliga hakkama saad on loomulik. Ei tasu mainida ka triviaalseid programme, näiteks olen näinud CV’s mainitud oskuste seas Crimson Editori – mis on küll hea programm, aga põhimõtteliselt siiski parem Notepad. Adobe Photoshop maini ära, kui sa seal reaalselt tööd oled teinud, mitte kasutanud piltide suuruse muutmiseks. Sama kehtib ka teiste “professionaalsete” programmide kohta – kui sa oled suuteline neid tööalaselt kasutama, siis too välja, see on lisaväärtus. Kui sa aga oled “korra näinud”, siis ära parem maini.
  • Programmeerimisoskused. Maini ära, kui pikk on kogemus, mis arendusvahendid, kas oled osalenud mõnes tuntud projektis. Peale peamiste platformide/keelte ära karda mainida ka asju, millega sa hobi korras oled tegelenud. Näiteks kõikidele võrguprogrammeerijatele on plussiks kas või algeline JavaScripti, CSS’i ja HTML’i tundmine.
  • Keeled. Kindlasti maini ära, mis keeli sa räägid või aru saad, samuti mis tasemel. See võib osutuda sinu palkamisel ülioluliseks!
 4. Mittekohustuslikud osad. Nende puhul juurdle tõsiselt, kas neid tuleks CV’sse lisada või ei – vastavalt sellele, mida sul sinna kirjutada on.
  • Juhiload. Mis kategooriad, millal saadud. Soovitav.
  • Hobid. Intervjueerijad soovivad saada infot ka sinust kui inimesest, mitte ainult töötajast. Sa võid olla suurepärane professionaal, kuid kui ükski teine töötaja sinuga läbi ei saa, siis saad sa kinga. Tööandjad soovivad sellised juba eelnevalt välja sõeluda.
   Maini hobid ära ainult üldsõnaliselt (“fotograafia”, “liblikate kogumine” jne). Küll intervjuul küsitakse rohkem.
  • Kirjelda ennast paari-kolme lausega. Stiilis “Olen kohusetundlik ja tööle pühendunud, kirjutan väga head koodi.” Ole valmis selle kohta käivatele küsimustele vastama – “mis on hea kood? Pühendunud kuidas?”. Võid ära mainida oma kodulehe – kui sa arvad, et see sind selle töö jaoks positiivselt näitab. Oma rate.ee lehe olemasolu pea saladuses.

 

Eelmäng: kaaskiri ehk motivatsioonikiri

Kaaskirja lisamine CV’le ei ole kohustuslik, küll aga on see soovitav. See võimaldab sul ennast pikemalt tutvustada, rahulikult vastata mitmele küsimusele mis intervjuus võivad ebameeldivad olla (Miks sobiksid sa meie firmasse/sellele ametikohale? Räägi meile endast? Miks sa soovid seda töökohta? (hint: sellele küsimusele ei vastata “palga pärast”)).

Kaaskiri ei tohi dubleerida CV’d, kuid peab sisaldama kontaktandmeid. Pikkus maksimaalselt üks lehekülg. Erinevalt CV’st on kaaskiri suunatud kindlale firmale või inimesele. Kaaskiri on allkirjastatud.

Kaaskirja kohta on pikemalt juttu mitmetel võrgulehtedel: CV Online, Job.ee, sirjetammiste.ee

 

Igaks juhuks

Saada CV tavalise Wordi dokumendina (.doc) või PDF’ina. Nimeta fail arusaadavalt. Mitte “CV.doc” ega “Jaanus.pdf” vaid korralikult, stiilis “Sander Säde – Curriculum Vitae, 2007.doc”. Väga tõenäoliselt kandideerivad töökohale mitmed inimesed, intervjueerija/otsustaja peab koheselt üles leidma sinu kohta käivad failid, mitte läbi vaatama kakskümmend faili sinu CV ja kaaskirja leidmiseks!

 


Kirjutis läks oluliselt pikemaks, kui ma arvasin – seejuures intervjuu enda juurde pole veel jõudnudki. Seetõttu otsustasin postituse mitmes osas teha – teine osa tuleb ilmselt paari päeva jooksul.

Kirjutise teine ja kolmas osa.

7 kommentaari »

 1. Aitäh!

  Kommentaar kirjutas - — 2007-12-22 @ 18:35:40 | Vasta

 2. Palun.

  Aga oota teine osa ka ära. Heal juhul tuleb homme, nii kolmandik on muude tegemiste kõrvalt valmis juba. Halval juhul tuleb kolm osa, paisab et ma kannatan kinnisideede ja mölapidamatuse all.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-12-22 @ 18:41:49 | Vasta

 3. Ega see PHP programmeerijate turul saadavus väga paremas seisus võrreldes Java ja .NET tegijatega pole. Eriti hea näide on endal Tallinnas võtta. Pea kaks kuud otsisime oma Tallinna kontorisse arendajaid juurde. Ja tulemus on praktiliselt ümmargune null.
  Läheme peagi teisele ringile. Väljaspool Tallinna näiteks Tartus oleks asja saanud tunduvalt kergemini lahendatav.

  Kõige hullemaks teeb asja veel, et kontsern mille alla kuulume pole just Balti mastaapides pisikeste killast. Pidevalt huvitav töö ja palk on garanteeritud!

  Kommentaar kirjutas kristjan — 2007-12-23 @ 14:25:44 | Vasta

 4. Head PHP arendajat on ilmselt raskem leida. Aga kuivõrd PHP on tänapäeval võtnud Basicu rolli – kõik algajad alustavad sealt – siis PHP tegijaid on palju. Samas, nende algajate seast leida, kes tegijaks on võimelised saama – see on raskem.

  Playtech’ist paistavad kusjuures PHP inimesed ära tulevat. Kas see on rottide põgenemine uppuvalt laevalt või ei, seda ei oska öelda. Nagu ikka, esimesena tulevad kõige nõrgemad.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-12-23 @ 16:28:18 | Vasta

 5. Tere. Äkki oskaksite soovitada mulle raamatuid millega alustada ,et programmeerimist õppida.

  Kommentaar kirjutas Siim — 2009-10-01 @ 22:12:17 | Vasta

 6. Ma arvan, et siinsamas postituses on piisavalt linke.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2009-10-02 @ 11:20:33 | Vasta

 7. […] loe ka mu eelmisi programmeerija mitte .NET-spetsiifilisi tööintervjuualaseid postitusi: 1, 2, […]

  Pingback-viide kirjutas Tehnilised intervjuuküsimused C# programmeerijale « …meie igapäevast IT’d anna meile igapäev… — 2012-03-02 @ 11:00:44 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.