…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-11-16

Selle aasta lindude toidumaja

Filed under: Isiklikud,Loodus — Sander @ 11:07:42

PA251886 Kui eelmine aasta tegin kiirkorras töö juurde lindude toidumaja suurest piimapakist, siis see aasta tegin söögimaja valmis juba augustis – ja panin ülesse oktoobri lõpus.

Linde on palju rohkem, kui eelmisel aastal. Ilmselt osalt parema toiduvaliku – spetsiaalse talvise linnutoidu – ja osalt muidugi seetõttu, et vanemad linnud mäletavad hästi kuskohas eelmine talv toit oli saadaval. Linde on tõesti palju, üsna pidevalt käib mu aknal tõsine madin – ehkki ruumi söömiseks on piisavalt, aga grupisisese järjekorra paikapanemine nõuab sageli korralikke kaklusi. Söövad aga need pisikesed õgardid nii palju, et ma pean hakkama toitu lisama ka lõuna ajal, enam ei pääse ainult toidumaja hommikul täitmisega.

Kes siis mul akna taga käivad? Üsna loomulikult on liike vähem, kui mu koduses toidumajas (loe suvise linnutoitmise kohta). Eelkõige käivad söömas koduvarblased ja rasvatihased (vaata liigikirjeldusi ülalpool lingitud esimesest postitusest). Mõned korrad on käinud sinitihane toitumas, samuti paistavad aeg ajalt kas põhja- või sootihased, arvatavasti viimased (pole nii hästi näinud, et vahet teha). Teisi liike pole siiani olnud, ehk suurema talve kättejõudmisel tulevad. Elame-näeme.

PA251884Söögimaja tegin liimpuidust – kahjuks polnud piisavalt väikseid puukruvisid võtta, nii saidki natuke liiga suured. Aga noh, mis lindudel sellest, seda tugevam toidumaja ongi.

Toidumaja pole mittegi lakitud – lindudel on piisavalt hea haistmine, et see neid häiriks, samuti on lakid väga mürgised. Katsin söögimaja hoopiski linaõlil baseeruva puidukaitsevahendiga, mida kasutasin seni kuni puit küllastus, oma kümmekond õhukest kihti nii kuu aja jooksul. Seejärel hoidsin majakest saunalaval ja pliidiserval, et kõik täiesti kuiv oleks.

Paistab, et lindudele see sobib – mis pole ka ime, teatavasti tuleb “naturaalsele” kitile (so, valmistatud ainult linaõlist ja kriidist) segada sisse valget pipart, muidu linnud söövad talvel akna pealt kiti ära (see on mul enda maamaja aknaga juhtunud, kui isa kittis akna, jättes kiti värviga katmata).

Loodetavasti on see aasta kõikide kontorite taga lindude toidumaja. Kui ei – pane. Tore on, kui linnud akna taga krabistavad-madistavad, lisaks veel hea tunne tehtud heateost.

7 kommentaari »

 1. Hea mõte – teen endale ka kodusele söögimajale lisaks töö akna taha ühe toitumiskoha :) Rasvatihaseid siin akna taga juba ilma selletagi mitmeid külas käinud.

  Kommentaar kirjutas Jüri — 2007-11-16 @ 13:29:26 | Vasta

 2. Väga ilus söögilaud!
  Mõtlesin endale ka rõdule selle panna, aga meil on metsikult oravaid, kes lindusid kiusavad.
  Mul on rõdu külge juba mitu aastat pandud linnumaja, turult ostsin. Seal on pesa teinud juba mitu pesakonda.
  Sellel aastal sain palju häid pilte pesakonnast. Eraldi linki ei oska ma sulle panna, aga mai ja juunikuust võid vaadata pilte neist:
  http://ingridfromestonia.blogspot.com/2007_06_01_archive.html

  Kommentaar kirjutas Ingrid — 2007-11-16 @ 14:20:01 | Vasta

 3. Head pildid on – peaks omale ka niimoodi panema, mul on ainult puude otsas.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-11-16 @ 14:36:12 | Vasta

 4. Linnud on pildistamise suhtes üsna julged, ainult sa ei tohi end liigutada ja kõvasti hingata ja pesa asutamise ajal on käed külmast kanged, sest passida õiget momenti tuleb väga kaua.Pildid tegin köögiaknalt, mis asub kohe rõdu kõrval.
  Sellise pildistamisega sain teada, kuidas linnud oma poegi oesast välja meelitavad kui aeg selleks küps.
  Nad hoiavad palakest noka vahel ja nagu hakkavad andma. Linnupoeg upitab lahtise nokaga, emme aga tõmbab kähku pea eest ära, ei anna. Ja nii sis ühel hetkel, kui pojake end liiga kaugele on upitanud, potsatab ta pesakastist välja…ja hakkab lendama. Fotokaga tehtud video tuli ka maksimaalne, aga ma ei oska seda blogisse panna.

  Mina elan kolmandal korrusel, aga viiendal korrusel tegid oravad ühe rõdu kohale pesa. Sealt oleks alles kaadreid saanud!

  Kommentaar kirjutas Ingrid — 2007-11-16 @ 14:48:44 | Vasta

 5. Minul ka linnumajad koduakendel üleval, kuid linnas on mul seoses sellega üks tõeline nuhtlus – tuvid. Majad on küll suht madalad, et tuvid sisse ei pääseks, kuid ikka võtavad sevast kinni ja aplalt kugistavad tiibu lehvitades. Kui parasjagu ei õgi, siis passivad aknalaual ja kui väikelinnud sööma tulevad, siis ehmatavad nad eemale. Ausalt öeldes ajab päris vihale. Eesmärgiks on mul toita ikkagi sini- ja rasvatihaseid, leevikesi ja rohevinte. Paar suurnokkvinti on ka toidumajas maiustamas käinud. Kuidas neid parasiitidest tuvisid küll linnumaja toidust eemal hoida?

  Kommentaar kirjutas Diana — 2008-01-06 @ 13:55:41 | Vasta

 6. mõte on selles et seda on lihtne ehitada

  Kommentaar kirjutas karmen kalinina (4 a klass) — 2012-01-18 @ 13:24:44 | Vasta

 7. Täpselt sellist endale, köögiak ale Nömmel sooviksin. Meil on aias 5 tlidumaja, aga nad käivad aknal koputamas. Oravake ka. Akna ölekkäärel puhub tuul ja peseb vihm köik maha. Väga tahaks! Palun abi/nöu! Terv. Pilvi

  Kommentaar kirjutas Pilvi Liiv — 2018-10-14 @ 10:29:41 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.