…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-09-11

Blog.tr.ee: Kolm sammu tagasi ja mõlema jalaga ämbrisse

Filed under: Eesti,Infotehnoloogia,Rant — Sander @ 05:34:39

Nagu ka mitmed teised (Ulmeguru, Mihkel Sirel, Oop jpt), avastasin ka mina eile õhtul oma üllatuseks, et Eesti blogosfääri keskpunkt, blog.tr.ee, on saanud uue kujunduse. Esimene reaktsioon oli loomulikult positiivne – lõpuks ometi on see nilbe scroller saanud mõistlikumaks ja aegunud (aga omane) roheline kujundus on asendunud par… er, ütleme viisakalt, “teisega”.

Kujundus

Positiivne on kindlasti veidi moodsam kujundus, samas tundub kõik liiga hele ja on kohati halvasti loetav. Kaotati ära “vanale” blog.tr.ee’le iseloomulikud elemendid, mis saidi omapäraseks ja hästi tuntavaks tegid. Esileht on liiga suur, ilmselt eesmärgiks maksimaalselt postitusi ja reklaame näidata.

Funktsionaalsus

Kas tõesti ei leitud ühtegi inimest, kes oleks öelnud “Stopp! See on kasutajavaenulik.” kui hakati arutama rollovereid mille peal ei saa klikkida, vahelehti ja pidevat registreerumise nõudmist? Või ajudega psühholoogi, kes oleks öelnud, et pidev raha välja lunimine igal lehel tekitab kasutajates vastumeelsust? Kulla OÜ Tr.ee, ma saan aru et te olete äriettevõte ja imetlete rate.ee’d, aga saage aru et blogipuu kasutajad ja “reidikad” on veidi erinevad inimesed – ja seega ei saa neid samamoodi käsitleda.

Miks on vaja Top 100 nägemiseks registreeruda? Miks on vaja seda neetud vahelehte? Palun pange vana sait tagasi ja kõpitsege veel aasta enne kui uue kujunduse üles panete.

Mida teha?

Ei tea, kas ennast “uue” blogtree kasutajaks üldse registreerin. Hetkel pole seda veel teinud ja ei tea kas teengi. Nagu Ulmeguru ütles, olemas on ka Veebium.

Aga kas ei oleks aeg võtta Eesti blogielu keskuseks olemine kasumiahnete erafirmade käest ära ja luua MTÜ Eesti Blogiliit? Kes siis hoiaks üleval Eesti blogide jaoks keskset lehte, korraldaks blogikonkursse ja blogijate kokkutulekuid jt. üritusi? Kas leidub aktivisti, kes sellega sooviks tegeleda? Ehk mõni poliitik – neid on blogijate seas päris mitmeid. Ilmselt tähendaks MTÜ Eesti Blogiliit aktiivne ja edukas juhtimine pea tuhandet lisahäält järgmistel Riigikogu valimistel – mis Eesti mastaapides tähendaks vägagi palju. On ju blogijad nn. “sotsiaalselt aktiivsed” ja “arvamusliidrid”, kui moodsat sotsiaalslängi kasutada. Lisaks veel täiendav eksponeeritus tavameedias intervjuude ja kokkuvõtete kaudu. Poliitkasu missugune.

Raha võib saada nii liikmemaksude – 100 krooni aastas ei tohiks kellelegi üle jõu käia – kui ilmselt ka fondidest küsida. On ju blogide näol sageli tegemist “rahva sekkumisega poliitikasse” jm Euroopale väga meeldivate asjadega. Serveri rent oleks 1500…2000 krooni kuus, blogi.ee on vaba domeen – ning asi käima! Esilehele võib ju ka ühe bänneri sokutada, kui kuidagi muidu ei saa.

Ise oleksin kindlasti nõus kuus 25 krooni või tiba rohkemgi korraliku saidi heaks välja käima, teades et see ei lähe erafirma põhjatusse kaukasse. Lisaks ka IT-inimesena nõu ja jõuga saidi loomisel aitama (loe: disainima ja/või koodima).

16 kommentaari »

 1. Ma julgen arvata, et korralikult optimeeritud baasi ja väljundi puhverdamise abil on võimalik teha analoogne süsteem, mis ei eelda eraldi serverit alla. Olgu see siis märgitud puht profssionaalsest kretinismist :P

  Samas see vahelehtede jne tingel-tangel ei tundu mulle ka lahe. Pluss see, et blogi valideerimiseks tuleb teha mingi fake kanne, mille kohalt ei saa ka parima tahtmise juures olla kindel, et mõni robot seda linki endale indeksisse ei näpsa. Rääkimata sellest, et selle kande ajaks tuleb kõiksugu pingimistu tugi WP-l maha keerata…

  Kommentaar kirjutas Gunnar — 2007-09-11 @ 08:52:15 | Vasta

 2. Eraldi serverit võib minna vaja pikemaajalisel postituste puhverdamisel, so tegelikult andmebaasimahu tõttu. Pisipilt + ikoon + postitus ise + kategooriad jne + metadata = andmebaas läheb pikapeale üsna suureks ja fulltext wildcard otsingu jaoks mingil hetkel päris palju infot. Ilmselt saaks tegelikult üsna pikalt 100.-/kuu virtuaalserveril istuda.

  Blogtree ressursinõudlikkus paistab olevat pigem sealsete progejate probleem, ehk ennekõike kehvasti on läbi mõeldud andmebaasi struktuur. Samas, blogtree oli enne avatud lähtekoodiga, nüüd ei tea – aga sinna sisse vaadanud ei ole, võibolla on kõik ilus.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-09-11 @ 09:36:13 | Vasta

 3. Noh, ma oma postituses ütesin, et ärge väga nüüd ka neid lööge. Aga optimeerimatus paistis küll igast august välja, eriti esimesel päeval.

  Mis puutub sellesse fake kandesse, siis see on jah esmapilgul vägagi imelik lahendus. Aga poisid, pakkugem siis välja mingi muu variant, kuidas seda probleemi lahendada.

  Kommentaar kirjutas Muidumeez — 2007-09-11 @ 09:36:42 | Vasta

 4. Duke: esimese versiooni kood… see just väga ilus ei olnud. Vabandati küll, et keegi pole neist proff jne, aga kood ei olnud tõesti ilus.

  Kommentaar kirjutas Muidumeez — 2007-09-11 @ 09:38:32 | Vasta

 5. Aga miks neid vahelehti ja pidevat registreerumise nõudmist on vaja? Ning ka fake kanne – miks seda vaja on? So. milles on probleem? Et keegi lisab omale mittekuuluva blogi äkki? Ei näe et see oleks eriline tragöödia, pigem positiivne asi – blogtreest mitteteadliku inimese blogi saab sinna. Pigem võiks vajalik olla fake kanne blogi eemaldamiseks blogtreest, mitte lisamiseks.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-09-11 @ 09:47:19 | Vasta

 6. Mina valideerisin oma blogi nii, et panin vajaliku koodi ühe juba olemasolevas postituses oleva pildi “title” tagiks. Töötas esimesel katsel.

  Kommentaar kirjutas Aarne — 2007-09-11 @ 09:52:51 | Vasta

 7. ka mina oleks täitsa nõus ühe toreda saidiga, mis ei nõua mult iga liigutuse eest pappi või registreerumist…
  ei tea, kas kellelgi on veel blog.tr.ee ver3 kood alles, sest saadaval see enam ei ole… keegi võiks selle lihtsalt ära konfida ja püsti lükata…

  Kommentaar kirjutas mks — 2007-09-11 @ 09:53:33 | Vasta

 8. lisaks on uus ratas veel õlitamata ja venib kriuksudes nagu mammut läbi nõelasilma.
  ilmselt on tegu mingisuguse kasutaja vastupidavuse uuringuga.
  valideerimine mind ei koti, vahelehed aga ajaks ahju kiiremini kui kommarid. kuigi – kui sa ikka tõesti tahad seda sissekannet lugeda, siis sa ka lõpuks lähed sinnani.
  üldkokkuvõttes peab lihtsalt lootma, et kodanike agooniat märgatakse ja umbes poole aasta pärast on töitsa pandav blogtree töös

  Kommentaar kirjutas eugen j isotamm — 2007-09-11 @ 10:06:25 | Vasta

 9. Mina pakkusin juba tehnilise köögi blogis välja, et tehku see asi nii, et on ajutiselt valideerimiseks mõeldud header HTML-is. Seda ei näe lugejad ja seda ei hakka indekseerima ka robotid.

  Kommentaar kirjutas Gunnar — 2007-09-11 @ 10:45:19 | Vasta

 10. dziizaz faking kraist, teil on raske suvalisse järgmisesse postitusse see kood sisse poetada? keegi ei nõua a) kohe b) uue c)tyhja postituse tegemist. aru ei taipa…
  header HTML’is – pane jah inimesed bloggeri/wordpressi templeite edima selle pärast :)

  vaqhelehe kohta juba irisesin neile, ja leidsin üles, kuidas sellest lahti saab. aga aeglane on küll, liialt…

  Kommentaar kirjutas sepp — 2007-09-11 @ 11:04:33 | Vasta

 11. Mina tegin selle ‘tühja’ postituse naksti ära, esimese korraga läks läbi, vahelehest sain ka lahti, iriseda võiksin kujunduse üle – liiga hele ja täistopitud teine, mu silmad vähe hellavõitu. Rahaküsimine ka eriti ei koti hetkel, ma ei pea seal esilehel tingimata figureerima, kes tahab, leiab üles niikuinii.
  Aga idee teha üks sõltumatu ühendus ja korralikult toimiv sait väikese osalustasu eest – 12 points!

  Kommentaar kirjutas kukupai — 2007-09-11 @ 12:04:39 | Vasta

 12. MTÜ Eesti Blogiliit

  Kõlab hästi! Minuarust pole ka 100 EEKu aastas per nägu miski summa, kui saab hea produkti.

  Kommentaar kirjutas Ulmeguru — 2007-09-11 @ 13:16:55 | Vasta

 13. Vaideerimine on ses mõttes hea, et mõni inime lihtsalt EI TAHA blogtree’sse. Jah, kõik ei tahagi õndaks saada ega Nõukogudemaal elada. On lollid, mis teha.
  Paraku on mingi nipiga mõni selline kah tree’sse topitud. (Jamhamelah näiteks.)

  Blogiliit oleks huvitav ja tore. Annaks blogijatele natuke jõudu ka muudes asjades, nt lehtedega suhtlemisel ja soovi korral reklaamikysimustes.

  Kommentaar kirjutas Oop — 2007-09-13 @ 14:21:18 | Vasta

 14. […] Nime peaks natukene kohendama. MTÜ Eesti Blogieliit dukelupus.wordpress.com… […]

  Pingback-viide kirjutas /++//++//++//++//++//++/ » Blog Archive » Blogid-37 — 2007-09-14 @ 17:38:40 | Vasta

 15. 50 nädalat. 1000kr (arvamus)artikkel. Kulud 50 000kr\aastas
  5000 blogijat. 100kr\ aastas. Tulud 50 000kr\aastas.
  Kulud = tulud.

  Kui teeks sellise MTÜ, mis maksaks liikmemaksudest arvamus\ uurivate artiklite, reisikirjelduste, kontserdiarvustuste jms. eest?

  Kommentaar kirjutas toivo — 2007-09-14 @ 17:46:11 | Vasta

 16. […] ja erafirma põhjatut taskut täidavad. Konkreetse üleskutse ja edasise tegevuskava leiab näiteks Dukelupuse blogist. Maitud tegevuskava siiski ei rakendunud kunagi, kasutajad jäid blog.tr.ee […]

  Pingback-viide kirjutas Andris Reinman» Blog Archive » Edukas vaba tarkvara projekt? — 2009-03-30 @ 14:03:40 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.