…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-08-27

Miks ei ole Eestis ühtegi head muusikaraadiot?

Filed under: Eesti,Kultuur,Rant — Sander @ 11:50:32

Kuulan enamasti raadiot autos. Ja üksinda sõites meeldib mulle kuulata kas klassikalist muusikat või jutusaateid (Jüri Kuuskemaa tehtud Memoria ruulib!). Isegi autoraadios olid mul vaid Vikerraadio, Klassikaraadio ja Kuku välja häälestatud – ei näinud mingit vajadust teisi jaamu otsida.

Kolisin aga suveks – võimalik, et ka talveks – maale. Ja hakkasin hommikuti koos töökaaslasega tööle sõitma. Aga temal on autos välja häälestatud sellised raadiod nagu Uuno, Sky Plus, Power Hit Radio, Raadio 2, Elmar ja Star FM…

Peab kohe ütlema, et see töökaaslane tegelikult ei kuula neid – ja on mulle korduvalt ütelnud, et ma vahetaks jaama kui soovin. Aga probleem on selles, et vaheta kuhu? Kui mitmekesi autos ja rääkida soovite, siis jutusaated ja klassika ei kõlba hästi taustaks.

Aga muusika on kõikidel jaamadel üks ja sama… üldsegi mitte nii halb, aga mul on tunne, et Uuno, Sky Plus, Power Hit Radio ja Star FM jagavad ühte kõvaketast, kuhu mahub heal juhul kakskümmend lugu. On teatud piir, kui mitu korda ma kannatan päevas kuulata “Vuntsidega meest” – ja see on alla kolme korra päevas. Oluliselt alla kolme korra. Midagi on ikka väga mäda, kui ma kuulan päevas raadiot kaks tundi – ja kuulen selle aja jooksul ühte laulu sageli neli-viis korda. Ma saan ju aru, et “uus hitt”, aga see ei tähenda et ainult seda peab mängima…

Ning muusikavalik. Kas keegi on võimeline eristama Sky Plus’i ja Star FM’i muusikavaliku järgi? Uuno mängib veidi rohkem vanemaid lugusid, Power Hit Radio jällegi rohkem Ameerika popmuusikat – aga üldiselt mängivad kõik need jaamad ühte ja sama süldipoppi. Mille peale hakkab nüüd mul juba kõrvadest aju välja pritsima.

Aga kus on Eestis need nn. alternatiivraadiod? Või mis kuradi alternatiivraadiod, kus on kasvõi üks raadiojaam mis mängiks veidi erinevat muusikat, minupoolest kas või tavalist rock’i?! Ei mingit heavy metal’it, tavalist head rokki, nii uuemat kui vanemat – ja seejuures ilma ühtesi ja samu lugusid pidevalt kordamata. Meil on nelikümmend aastat suurepärast muusikat.

Ning korralikud, ilma taustamuusikata uudised igal täis- ja pooltunnil.

Iseenesest, killer äriidee. Sest kes oleksid selle raadio kuulajad? Reklaamitegijate märg unistus, 25…50 aastased – ehk kõige suurema ostuvõimega isikud. Konkurents teiste raadiojaamadega puudub – kuivõrd teisi sarnaseid tegelikult ei ole. Kuulajad ja reklaamiraha on garanteeritud.

Tegelikult on Eestis sellist raadiot – või noh, enam-vähem – üritatud teha. Aastatuhande vahetuse paiku oli Eestis olemas raadio V6. Mängiti rokki – ja hoolimata aeg-ajalt idiootset möla ajavatest DJ’dest, nõrkadest uudistest ja olematust raadiojaama enda reklaamist, oli V6 populaarseimaid jaamu Eestis. Aga 2001. aastal ostis raadiojaama ära AS Wodlinger International – ja kohe esitati taotlus Sideministeeriumile, nime ja formaadi muutmiseks (loe siit ja siit). Lubati, et V6’e 50 000 kuulajat saavad oma jaama kohe-kohe tagasi – ning siis muudeti jaam viivitamatult “mainstream-popmuusikat” mängivaks, Lätist playlisti saavaks raadioks Super FM. Kuulatavus kukkus kolinal nulli ligidale…

Praegu hingitseb kuidagimoodi Tallinnas ja Harjumaal Radio Mania, 88.8 MHz. “Hingitseb” seetõttu, et teda pole kuulda igal pool isegi mitte Tallinnas, rääkimata Harjumaast – või Raplamaast. Veebistriimimine mul pole siiani samuti õnnestunud, tundub selline põlve otsas tehtud asi olevat.

Sellest ka palve – Eesti meediamagnaadid, palun tehke meile muusikaraadio, mida saaks kuulata! Hans H. Luik, ma garanteerin, et see raadio ei jää kahjumisse. Ja kas Sul endal ei oleks soovi vahest raadiost muusikat kuulata? Ma ei usu, et Sa U-POP’i oma autos suudad või tahad kuulata?

Hea muusika – ning täis- ja pooltunnil Kuku uudised! DJ’d, kes ei ole kretiinid ja ei veeda enamiku aega iseenda allapoole-vööd-naljade üle naerdes! Aeg-ajalt mõni rokkmuusika ajalugu käsitlev või uusi plaate tutvustav saade! Ning reklaamid, mis on lühikesed – aga seda kallimalt saab neid müüa. Nagu Kuku seda teeb. Ning kõikjal Eestis.

Ja kuulajaid tuleb nii mis mühiseb. Saab reklaami müüa, saad ise kuulata, saad rahul olla, et hea asja oled teinud. Võrreldes näiteks Delfi või Maalehe ostmisega on uue raadiojaama käivitamise maksumus tühine.

Palun!!!

21 kommentaari »

 1. Pole suurem raadiokuulaja. Taustaks võib star fm harva olla. Aga väärt raadiod on r2 ja klassikaraadio, milles on häid saateid. R2s väga mitmekesine õhtuprogramm ja klassikaraadios näiteks Fantaasia.
  Noh ja need Uno ja Sky raadiod ongi nii halvad, et juba on lahedad. Seda piinlikku sitta sealt kuulata, kaua muidugi ei soovita, võib vaimsele tervisele hakata

  Kommentaar kirjutas marko — 2007-08-27 @ 11:59:21 | Vasta

 2. R2’l on hommikul stuudios mingi kretiinikari, õhtupoole on mõistlikum. Aga Klassikaraadio Fantaasia on väga hea saade.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-08-27 @ 12:06:26 | Vasta

 3. Üldiselt olen väga nõus sinu kriitikaga eesti raadiomaastiku kohta. Korra Kukule sattununa keeldun ma nüüd uuno-elmar-pauer-skai lainetel aega veetmast, kui siis olude sunnil lepiks ka R2-ga.

  Kuku kõrvale sobiks tõesti hästi selline lühiuudiste-muusika kanal, kus oleks kukuga sarnane mitteärritav playlist .. mmm.

  Kommentaar kirjutas Imre — 2007-08-27 @ 12:40:00 | Vasta

 4. Kuigi Kuku klassifitseeritakse üldiselt juturaadioks, siis need mõned ennelõunased hetked, kui n-ö ajatäiteks muusikat lastakse on ka kuldaväärt. Enamasti erinevatest ajajärkudest pärit kvaliteet. Tõesti mõnus. Ise midagi peale Kuku eriti ei kuula…

  Kommentaar kirjutas Rohtla — 2007-08-27 @ 13:08:44 | Vasta

 5. Vanasti oli selline jaam nagu Eva – sealt tuli minu maitsele vanemaid hitte ja mitte eriti korduvalt.
  Praegu on Furtadost ja muudest “tähekestest” juba oksemaitse suus. Paistab, et iga diskor, kes stuudiost lahkub jätab oma plaadi (ma arvan et neil on ainult üks miksitud CD) järgmisele, kes hakkab neid lugusid uuesti ketrama.
  Teine küsimus on selles, et milleks neid kõneoskamatuid tegelasi seal üldse peetakse. Hoitagu palgaraha kokku ja ostku rohkem plaate. Parim aeg näiteks StarFMi kuulata on nädalavahetus, kus töötab plaadimasin.

  Kommentaar kirjutas Riho — 2007-08-27 @ 13:13:17 | Vasta

 6. Endal arvutis olles pidevalt chill-ambient-groove-lounge-newage raadiod striimivad. Ei mingit möla – ainult muusika. Lähen maale tabab täielik raadioviha: mitte midagi pole kuulata! Krapist lasen ainult vikerraadiot. Tuleb teha mittetulundusühing mis tutvustaks eesti inimestele MUUSIKAT(!) sõna otseses mõttes. Peale popprocki ja tümina muusikaväljundeid pole olemas.

  Kommentaar kirjutas shiller — 2007-08-27 @ 13:20:57 | Vasta

 7. killer äriidee my ass.
  niširaadio on eestis liiga väiksele sihtgrupile suunatud mõte.

  mõned sellised on ju olnud ja näidanud mis saab.
  eeva ja seesamune mania on siis minule meelde jäänud näited.

  esimene oli selline pehmema popi raadio või midagi sinnakanti, vanemad lood ja eristumine sellestsamast hetke playlistist. tartus ja tallinnas vaid levis kui ma õigesti mäletan. ei pidanud kaua vastu. kahjuks. hmm, ja riho juba oma kommentaaris mainis ka :)
  sellega juhtus lihtsalt see asi, et see sulas uunosse ja kadus pmst jäljetult.

  mania oli alguses päris vägev. rokk ja puha. aga praeguseks on asi taandunud sinnamaale, et nädalavahetuse õhtuti ja öösiti on sealt vahelduva eduga ka pidevalt rokki loota. aga lootus on teatavasti lollide ootus.

  ja v6 oli juba juttu.

  ehk siis, seoses asjaoluga, et ise on samuti vaja piisavalt palju autoga ringi liigelda ja raadio oleks nagu kõige pädevam meelelahutus/muusikakuulamisvahend, tahaks ka ise mõnd muusikaraadiot. ausalt öeldes kuulan kõike popprokksoga, mida mängitakse, aga lühikesed playlistid ja alla arvestust möla lugude vahel võtab mõne praeguse jaama kuulajaks hakkamise isu ära. sekundeerin blogijale seega hooga :)

  Kommentaar kirjutas koduloom — 2007-08-27 @ 14:02:24 | Vasta

 8. Oh, eks see mure nende raadiotega ole paljudel, ühes neist kribasin kunagi http://tuhvlialused.blogspot.com/2007/03/probleem-hommikuprogrammiga.html isegi

  Kommentaar kirjutas muidumeez — 2007-08-27 @ 14:03:06 | Vasta

 9. @muidumeez:
  Mäletan, kuidas su blogiposti märtsis lugesin ja naersin – võõras mure. Nüüd aga…

  @koduloom:
  Nišš jah, aga suurusega kolmandik Eesti raadiokuulajatest. Seejuures kõige ostujõulisem kolmandik. Ükskõik millise raadiojaama juht on nõus oma hinge koos saba ja sarvedega Vanapoisile müüma, kui selle veendunud kuulajateks saaks.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-08-27 @ 14:12:39 | Vasta

 10. Olen ka ise samasse auku mineval teemal kirjutanud: http://mutimoti.blogspot.com/2007/05/uuno-raadio-ja-vanad-naljad.html

  Ja üldiselt nõustun kahel käel, et raadiost lihtsalt pole midagi kuulata. Hommikuti tahaks kuulda ainult muusikat ja uudiseid, aga raadiost tuleb vaid labane mölin. Need raadio DJ’d ajavad reeglina nii jaburat teksti, et kaua kuulata ei kannata. Ja muusika on ka juba surmani ära tüüdanud – ühtesid ja samu lugusid tuleb kaks korda tunni aja jooksul. (Ok, ilmselt mitte nii tihti aga tundub küll nii.)
  Praeguseks olen jõudnud selleni, et kas panen mõne plaadi mängima või istun üldse vaikuses. Vähemalt kõrvad puhkavad. Raadiot kuulan minimaalselt. Peaks vist tõesti vikerraadio sagedused oma krapist välja võluma, saab vähemalt normaalset juttu kuulata, kui tuju on.

  Ja see hommikuprogrammide teema on mulle jäänud kõrvu väga paljude autojuhtide suust – 99% siunavad, et mitte midagi pole kuulata, sest seda ajuvaba ilkumist lihtsalt ei kannata hommikust hommikusse isegi mitte taustaks lasta. Rock’n’rolli raadiol oleks aga kuulajaid hulgim, näiteks minu isa oleks nõus vasaku väikse varba maha müüma, et selline raadiojaam Eestisse tekiks. Nišš või mitte, aga Eesti väiksust arvestades oleks seda siis enamus keskmisest kõrvale kalduvast.

  Kommentaar kirjutas Mutt — 2007-08-27 @ 15:11:19 | Vasta

 11. Ma olen R3-e viimasel ajal kuulanud.

  Nende hommikuprogramm oli ka kõige parem kui Milling ja Reitelmann seda tegid. Praegu siis Kirsti Timmer ja Reitelmann. Milling vaeseke peab päeval koos Toomas Järvega stuudios olema..

  Kommentaar kirjutas Tõnis — 2007-08-27 @ 15:30:23 | Vasta

 12. Head raadiojaama teha on imelihtne.
  1. Võta mania, anna teejottidele jalaga.
  2. Lisa playlisti ka alla 2006 laulud. Näiteks võiks võtta rock-i edetabelid läbi kogu rocki ajaloo ja need sisse visata playlisti.
  3. Uudised tuleks kukust/etc. sisse osta.
  4. Reklaami suuremad kohad on enne/pärast täistunni ja pooltunni uudiseid.
  5. Paladevaheline reklaam on piiratud ühe reklaamiga <= 10 sec.
  * 3 ja 4: võiks sisseostu hinna nullida ühel pool uudiseid oleva “kuku” kanalit pidi müüdava reklaamiga.

  Kuulajaskond: ~10..50k inimest
  Personalikulu: 1 inimene kes nädalas korra plaate tellib vastavalt top-idele, 1 päev nädalas raamatupidamise jms juriidikaga tegeleb ning 3 päeva reklaami müüb. 1 koer kah. Et ikka väärt mees-ja-koer firma oleks.

  Kommentaar kirjutas Fog — 2007-08-27 @ 18:16:39 | Vasta

 13. Ma pole ammu viitsinud kodumaiseid raadiojaamu kuulata. Tüütu on see, et lood alatihti korduvad. Kuulad kaks päeva ja siis võid rahulikult kaks kuud mittekuulata – vahepeal suurt midagi ei muutu. Oleks tore küll, kui keegi võtaks vaevaks ühe asjaliku jaama lõpuks teha. Sama käib telekanalite kohta. Ei viitsi iga jumalast antud õhtu vaadata, kuidas mingi tshukk norris või mõni muu taoline ajuhiiglane teistele poistele jalaga näkku lööb. Siingi annaks ehk palju teha.

  Kommentaar kirjutas Gunnar — 2007-08-27 @ 20:48:05 | Vasta

 14. Tere,

  õigustatud postitus ja kommentaarid.

  Proovime põlveotsas omaltpoolt heamuusikakõrbe niisutada.

  Hetkeponnistus asub : http://www.kohviradio.com

  Palad on pärit kodumaite ja välismaite esitajate sulest.

  Tegevus on kahjuks mittelegaalne, kuna legaliseerimine võtaks lihtsalt hingest kinni.

  Parimat,

  H

  Kommentaar kirjutas Hannes — 2007-08-27 @ 21:41:16 | Vasta

 15. Raadio 3. Sealt tuleb head muusikat 80% juhtudel.

  Kommentaar kirjutas Nirti — 2007-08-27 @ 23:20:58 | Vasta

 16. “Uuno, Sky Plus, Power Hit Radio ja Star FM jagavad ühte kõvaketast”
  Selle üle vaidleks. Pigem Sky Plus ja Power Hit Radio jagavad, ning Star FM ning Uuno omaette. :).
  Star Fm on parim argipäevade hommikutel kui käib hommikuprogramm ja aetakse igasugust loba välja.
  Muusika on nagu on. Tõesti, lugusid on kohe väga väga vähe erinevaid. Unos tundub nagu tuleks täiesti plaadi pealt. Järgmine päev kuulad ja tulevad samas järjekorras. Sky-d kuulan väga vähe ja kommentaare ei oska anda.
  Päeval on ka vahepeal täiesti huvitav minu arust Raadio 3. Tuleb igasuguseid lugusid ja iga mingi aja tagant on ka mingi huvitav uudis.

  Kommentaar kirjutas Indrek — 2007-08-27 @ 23:36:16 | Vasta

 17. Hirmsasti tahaks kuulata mõne raadiotegelase kommentaare: nii omaniku poole pealt – miks tambitakse raha nende personalikuludesse kui ka diskori juttu – miks nii loll ja ebakvaliteetne möla ja nii korduvad lood. Huvitav kas diskor normaalses olukorras suudab grammatiliselt ja täislausetega rääkida või oli ta emakeele tunni ajal internetis uusi hitte tõmbamas. (Ja kuna emakeele tunde on tänapäeval nii vähe, siis sai ta tõmmatud ainult 3 hitti, mida siis tunnist-tundi mängib.)

  Kommentaar kirjutas Riho — 2007-08-28 @ 07:08:57 | Vasta

 18. Tõesti sooviks kuulda mõne raadiotegelase kommentaari antud teema kohta. Eriti huvitaks põhjused, miks mängitakse tunnist tundi ühtesid ja samu lugusid. Raadio fonoteegis ometi on igasugu muusikat – soovisaadetes ju kuuleb täiesti seinast seina lugusid, mitte ainult eelmise nädala hitte. Ja miks on uudiste osakaal raadios vähenenud ja kvaliteet nõrgaks muutunud? Miks ei tehta normaalseid vestlussaateid, kus räägiksid inimesed, kes tegelikult ka valdavad antud teemat? Allapoolevööd naljad ammendavad end päris kiirelt… Näiteks sattusin üks laupäev bussi, mille juht kuulas Vikerraadiot, ja sealt tuli nii huvitav jutusaade, et otsisin oma mobiili raadiost ka selle kanali üles ja kuulasin peale bussist väljumist edasi. Ei mäleta, millal viimati oli sama olukord mõne mölaraadioga, et oleks kahju kuulamist pooleli jätta.
  Minul näiteks pole kodus telekat (juba viimased ~6 kuud) ja interneti sain ka alles paar nädalat tagasi. Ma tellisin endale Postimehe, et kuskiltki informatsiooni saada, sest tööl ei jõua ju netis lehti lugeda ja raadiost võiski ootama jääda asjalikku juttu.

  Kommentaar kirjutas Mutt — 2007-08-28 @ 13:18:20 | Vasta

 19. Ise olen muusikalise tausta saamiseks olnud ikka vahelduva eduga Mania kuulaja ning vahest kuulan ka Kukust teatud saateid.

  Viimasel ajal pole eriti raadiot kuulanud kuid vahest on ka mulle tundunud, et Mania lugude valik on kuidagi korduv. See kirjutis ajendas mind asja natuke rohkem uurima ning kuna Mania jagab veebilehel välja mängitava loo nime, siis tegin statistikat ühe nädala kohta (ajavahemik 13-19 august):

  lugusid kokku: 2406
  erinevaid lugusid kokku: 1140
  kõige rohkem mängitud lugu: 33 korda
  üle 10 korra mängitud lugusid: 12
  päevas mängitud lugude arv: 331 … 374
  kõige rohkem mängitud lugu ühel päeval: 7 korda
  üle 1 korra mängitud lugusid ühel päeval: 301
  üle 2 korra mängitud lugusid ühel päeval: 26
  üle 3 korra mängitud lugusid ühel päeval: 11

  Panen siia ka nimekirja neist 11 loost, mida on mängitud päevas üle kolme korra (järjekord tähestikuline):

  ASH, Polaris (2007)
  BIFFY CLYRO, Folding Stars (2007)
  DEVIN TOWNSEND, Hyperdrive (2007)
  FUNERAL FOR A FRIEND, Walk Away (2007)
  HIM, Kiss Of Dawn (2007)
  KORN, Evolution (2007)
  LIFEHOUSE, First Time (2007)
  THE 69 EYES, Rocker (2007)
  THE WHITE STRIPES, You Don’t Know What Love Is (You Just Do As You’re Told) (2007)
  VELVET REVOLVER, She Builds Quick Machines (2007)
  YELLOWCARD, Light Up The Sky (2007)

  Vaadates seda nimekirja, on kohe selge, et uusi lugusid mängitakse rohkem kui vanu ;-)

  Kommentaar kirjutas Cougar — 2007-08-29 @ 17:26:59 | Vasta

 20. Kusjuures kuulasime Tõnise soovituse järgi Raadio 3’e. Ja hommikuprogramm on tõesti hea. Varem eriti midagi Kirsti Timmerist ei arvanud, aga selle saatega saab ta küll ilusti hakkama. Kahjuks aga õhtul on eetris mingit kaks meeslollpead, kelle ainukeseks funktsiooniks paistab taas olevat iseenda lollide allapoole vööd naljade peale irvitada. Eile läks asi nii hulluks, et produtsent tõmbas poole lause pealt kuttidele musa peale.

  Aga muusika on… mitte väga hea, aga talutavalt hea. Võiks olla veelgi parem.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-08-30 @ 10:01:10 | Vasta

 21. star FM ja pauerhitt reidiol teeb vägagi vahet. Ise kuulan ainult pauerit eesti raadiote seast, kuna mujalt enamus kräpp minujaoks. Hindan ainult klubi ja tantsumuusikat vahest ka midagi lihtsalt head. Seda saab ka star FM-ilt :) Eks kui vanemaks saan, hakkan ka ehk siunama raadioid, et nomraalset musa ei tule.
  Tegelikult parim raadio mida kuulan on fusion radio mis tegelikult on netiraadio küll.
  Maitsed on erinevad. Aga poppmuusika müüb kõige paremini siiki noorte seas. Äri.

  Kommentaar kirjutas jann — 2007-09-24 @ 14:43:03 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.