…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-08-10

Windows Live Writer: parim vahend blogimiseks.

Filed under: Nipid — Sander @ 09:47:14

Eesti blogosfääris on Windows Live Writeri kohta juba päris palju kirjutatud. Kuid enda õigustuseks peab ütlema, et plaan WLW’st kirjutada oli mul juba maikuus – vähemalt olen siis lisanud oma plaanitavate postituste hulka kirja: todo: Windows Live Writer.

Niisiis, mis see Windows Live Writer siis on? Tegemist on tasuta desktop-rakendusega Microsoftilt, mille abil saab kirjutada blogiposte. Ei kõla just kuigi huvitavalt… selge, Microsoft. Bloated kräpp, mis vajab tööks Office täisversiooni ja töötab ainult Windows Live Spaces’ga.

Aga ei. Harukordselt Microsoftile on hakkama saadud ülimalt mugava ja kasutajasõbraliku rakendusega. Kui ma esimest korda WLW’d nägin, siis ma ei suutnud uskuda, et selle taga ei ole näiteks Google – Windows Live Writer on blogimiseks sama mugav, kui Picasa tavainimesele piltide haldamiseks. Toetatakse praktiliselt kõiki blogimootoreid – koduleht ütleb “Windows Live Spaces, WordPress, Blogger, LiveJournal, TypePad, and many other weblog service providers.“. Oletan, et see tähendab tegelikult kõiki blogimootoreid, mis XML-RPC’d toetavad.

Praegu on Windows Live Writer alles beetastaadiumis, kuid klient on stabiilne ja funktsionaalsus normaalne. Ilmselt lõppversioonist eristavad teda vaid ilu- ja pisivead.

WindowsLiveWriter

Omadusi:

 • Suurte võimalustega WYSIWYG editor.
 • Suudab hallata mitut blogi
 • Tõmbab alla blogiteema ja kirjutad just säärasena nagu see pärast paistab.
 • Lihtne tabelite jm sisestamine
 • Kiire, võrreldes WordPressi editoriga.
 • Suudab üles laadia pilte nii otse blogisse kui ka FTP’ga.
 • Kasutajasõbralik
 • Oluliselt parem HTML, kui WordPressil
 • Pluginad

Mis mulle eriti meeldivad on kaks viimast. Windows Live Writer ei ürita minu HTML’i hambutuks teha ja lõpetada kõiki HTML tag’e nii vara kui võimalik. Oled iial proovinud WordPressis tabelit teha või lisada reavahetust juba olemasolevale lõigule? Või pannud koodi tavaliste <code>…</code> tagide vahele, avastades pärast vaate muutust, et tegelikult on armas WordPress eraldanud kõik koodiread eraldi paragrahvideks, tekitades konstruktsiooni <p><code>…</code></p> igale reale?

Lõpp sellele, Windows Live Writer ei ürita sinu koodi kallal nõmetseda. Ega tema enda tehtud HTML-kood ei ole samuti täiuslik, kuid siiski saab kõike ise veidike HTML’i tweakides parandada ning seda ei retsita ära. Postitades otse WordPressi Windows Live Writerist, laseb WordPress läbi HTML’i, mida muidu ei lubataks. Olen sellega ise vaeva näinud – parandanud trükivea otse WordPressis, kuid see tähendab et WordPressi editor käib minu posti üle ja teeb HTML’i omale meelepäraseks. Neetud!

Pluginad

WindowsLiveWriter.InsertCodeSnippet Teine suur boonus WLW juures on tema extendability pluginate abil. Kui hetkel on vastaval veebilehel pluginaid veel üsna vähe, 50 – siis juba on näha, milliseid võimalusi need annavad. Ise kasutan praegu vaid kahte pluginat – Insert Formatted Clipboard, mis võimaldab formaaditud teksti Wordist, Excelist, brauseist või mujalt postituse sisse pasteda, ja Code Snippet, mis võimaldab koodi pastemisel see ilusti ära formaatida. Olemas on aga ka pluginad video, tabelite jms sisestamisks, “now playing“, ekraanipiltide sisestamine jpm. Arvata võib, et parimad/vajalikumad pluginad tulevad alles pärast lõppversiooni valmimist.

 

 

Kokkuvõtteks võib öelda, et tegemist on hetkel parima desktop-rakendusega blogimiseks. Või, kui aus olla, siis asendamatu abimehega.

Advertisements

15 kommentaari »

 1. Ma tuletaks meele, et “windows” ja “parim” käivad viisakatel inimestel ühte lausesse kokku ikka ainult eitava kõneviisi puhul.

  Kommentaar kirjutas Offf — 2007-08-10 @ 13:11:34 | Vasta

 2. Ma pole kunagi väitnud ennast olevat viisakas inimene. :P

  Pigem on viisakuseprobleemid mõttetutel Windowsi-bashijatel. Üle ega ümber ei saa asjaolust, et praegu on Windows desktopil parim operatsioonisüsteem. Muidugi meeldiks ka mulle, kui Windows oleks avatud lähtekoodiga – või kui Linux muutuks reaalseks desktopi-OS’iks. Aga ilmselt ei juhtu ei ühte ega teist. Või noh, näeme, Vistast paremat argumenti Linuxi kasuks on raske leida.

  Peale selle, kui tahad võid proovida WLW’d panna Mono peal jooksma. Iial ei tea…

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-08-10 @ 13:33:05 | Vasta

 3. Live Writer on üks pagana mugav asi küll, kuniks kirjatükid pole keerukad. DT blogisse kirjutan pea kõik kanded sellega. Samas olen Live Writerilt leidnud ka terve rivi igasuguseid ebamugavaid ja mittetöötavaid asju. Kõige tüütum on see, et aeg-ajalt suudab ta stiilide osas kenasti lolliks minna. Aga see selleks. Ega miski siin ilmas pole veatu peale Linuxi, nagu eespoolt saime lugeda :D

  Samas koodi highlight-i plugin… Milleks seda vaja on? Meil teeb blogi mootor highlightimise ise automaatselt ära ja toetatud keelte/märgikeelte valik on suht-koht lai.

  Kommentaar kirjutas Gunnar — 2007-08-10 @ 13:50:30 | Vasta

 4. Niipalju, kui ma aru saan, siis DT blogi ei jookse WordPress.com serveris – ja siin ei ole code highlighting automaatne. Või on ja ma ei tea seda?

  Ma olen üsna aktiivselt kasutanud WLW’d ja siiani pole veel stiilidega probleeme olnud. Tegelikult mudisin veidike tema poolt alla tõmmatud CSS’i, editor-akna laiemaks (just 3 minutit tagasi…). Küll aga oli mul mingi hetk probleem ühe konkreetse pildiga, selle sisestamisel kukkus WLW alati kokku – aga see kadus kui ma uuele tööarvutile ringi kolisin. Tegemist on siiski beetaga, loodame et need lapsehaigused lõppversioonist on kadunud.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-08-10 @ 14:07:52 | Vasta

 5. Algsest teemast küll mööda, aga: minu arust on asjalugu ikka nii, et parim desktopi operatsioonisüsteem on Mac OSX, alles järgmine on Windows ja seegi XP, mitte Vista.

  Kommentaar kirjutas Ülo — 2007-08-10 @ 14:22:06 | Vasta

 6. No Vistat nüüd keegi vaevalt peale Microsofti müügimeeste parimaks OS’iks ei pea….

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-08-10 @ 14:32:12 | Vasta

 7. DT kogu krempel (va. sisemiseks tööks vajalikud masinad) istub Data Zone-is ja selles mõttes pole meil ühtegi muud teenusepakkujat vahel. Kuidas muidu nende hostitud blogidega on? Et igasugu cache ja Akismet ja muu taoline on ka olemas või?

  Kommentaar kirjutas Gunnar — 2007-08-10 @ 14:47:30 | Vasta

 8. Akismet on, aga mida sa cache all silmas pead? Peaks tegelikult WordPressi oma enda virtuaalserverisse peale lükkama ja seal sellega mängima… aga pean tunnistama, et ilmselt olen selleks liiga laisk. ;)

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-08-10 @ 14:50:14 | Vasta

 9. Cache tähendab seda, et korra genereeritud lehekülg salvestatakse maha ja edaspidi kasutatakse salvestatud versiooni kuniks midagi pole muutunud. Meil tõstis see WordPressi jõudlust orienteeruvalt 1000 korda. See puudutab siis seda aega, mis kulub PHP-l töö tegemiseks. Apachest tingitud delay-sid see number muidugi ei sisalda ja seega clientina mõõtes võib graafikat rohkem kasutavate kannete täielik laadimise aeg olla “oluliselt” pikem kui lühematel kannetel.

  P.S. Kui WordPressile saada olevate jubinatega mõnda aega tutvust teha ja neid torkida, siis leiab päris toredaid vidinaid. Meil on praegu igasugu vidinaid kasutusel päris paras käpatäis. :)

  Kommentaar kirjutas Gunnar — 2007-08-10 @ 15:22:05 | Vasta

 10. Kas Vistas on vähemalt mitme-ekraani tugi korralikult implementeeritud? XP-s on see igatahes kohutavalt haigelt tehtud.

  Kommentaar kirjutas Anti — 2007-08-10 @ 17:04:28 | Vasta

 11. Mina küll ei tea… lähen Vistale siis üle, kui teistmoodi enam ei saa.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-08-10 @ 17:11:40 | Vasta

 12. pigem on wp teinud haruldaselt kehva sisestusakna, w writer on keskpärane.

  Kommentaar kirjutas toivo — 2007-08-10 @ 19:31:53 | Vasta

 13. “Pigem on viisakuseprobleemid mõttetutel Windowsi-bashijatel. ”

  Mõttetutel? Bashijatel? MS-l ei ole mõtet win kasutajatega (oma klientidega) kakelda, tõde on klientide poolel. kasutajate tagaside toote arendajatele lihtsalt ei tööta.

  Kommentaar kirjutas toivo — 2007-08-10 @ 19:35:08 | Vasta

 14. Well, mitme ekraani tugi ja nii mõnigi teine asi on Linuxis märksa paremini realiseeritud, nii et sinu väide nagu Linux pole tõsiseltvõetav vajaks vähemalt pikemalt artiklit, muidu on see lihtsalt mõttetu lahmimine.

  Minu enda seisukoht on aga selline, et kõik OS-id imevad.

  Kommentaar kirjutas Anti — 2007-08-10 @ 20:23:00 | Vasta

 15. Ma pole öelnud, nagu Linux poleks tõsiselt võeltav – on, vägagi. Aga desktopil tavakasutaja jaoks on Windows esialgu veel parem. Linux on oluliselt paranenud tänu Ubuntu arendajatele, aga sama kasutajasõbralik ta ei ole. Ennekõike “tänu” poolpidustele draiveritele… ei mäleta, kes mu tuttavatest just hiljuti nuttis, et tema kahest mälupulgast ühe tunneb Ubuntu ära aga teist ei näe. Rääkimata keerulisematest asjadest, videokaardi ja helidraiveritest.

  Loodetavasti see kõik paraneb. Kunagi. Või kirjutab keegi parema opsüsteemi. Aga mõttetu on teha järjekordset threadi slashdoti stiilis “Windows imeb!” “Ei! Linux sakib!”

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-08-10 @ 20:42:54 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.