…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-07-19

Harry Potter 7 enne ilmumist võrgus saadaval?

Filed under: Kultuur,Raamatud — Sander @ 15:45:05

Nagu ilmselt väga paljud juba teavad, on Potteri-saaga seitsmes, viimane raamat jõudnud enne avaldamist võrku – seda küll üsna kehvade fotodena. Samas, olemas on ka juba paremad versioonid, kus head inimesed on OCR’i teinud ja/või selle hoolsalt sisse tippinud – torrentite aadressid on allpool.

Ilmselt on vähe õnnelikke inimestei, kes pole Potteri-maania viimase, seitsmenda raamatu ilmumisest veel kuulnud, hoolimata kuudepikkusest meediamürast… mitte, et mul midagi Potteri vastu oleks, ei, otse vastupidi. Ostsin nimelt see nädal lõpuks endale eestikeelsed Potteri raamatud ära ja hakkasin neid üle lugema – suhteliselt hea hinnapakkumine ostu põhjuseks.

Aga meediakära on kull raamatu ümber masendav. Liiga palju, liiga vali ja liiga mõttetu. Tegemist on ju kena fantasy-seeriaga, ei miskit šokeerivalt head ega miskit vapustavalt uut. Toredam on aga võibolla just see, et seeria on pannud inimesed uuesti lugema, nii lapsed kui ka täiskasvanud.

Kuid nüüd pealkirjas oleva juurde. Nagu oli kuulda, on viimase Potteri-raamatu, “Harry Potter and the Deathly Hallows”, väljaandja pannud kakskümmend miljonit raamatu ja selle sisu väljaandmiseni varjamise peale. Kuid sellest hoolimata läks ühel andunud fännil korda saada omale raamat – ning edasi ei lugenud ta mitte ainult seda, vaid tegi ka oma Canoni digifotoaparaadiga kogu raamatust pildid ja pani need võrku üles. Ilmselt polnud tal skännerit võtta… Mõned lehed on loetamatud ilma Photoshopi abita, kuid usinad tippijad on hoolega juba raamatut sisse lööma hakanud.

Päris raamat peaks ilmuma täna öösel – kuid kui keegi ei kannata oodata, siis siin on torrent, kus on pildid – ja siin on torrent, kus head inimesed on esimesed kümme peatükki sisse tippinud.

Kas tegemist on päris asjaga või on see reklaamitrikk? Poleks ju kirjastusel kuigi suur probleem palgata üks algaja kirjanik fake-versiooni kirjutama ja siis see torrentitesse kui päris raamat paisata? Eks aeg näitab. Praegu paistab küll, et tegemist on päris raamatuga – seda võib kinnitada asjaolu, et Scholastic, Potteri-raamatute kirjastaja, on asunud hoolsalt kohtukutseid esitama. Tõsi küll, mingil arusaamatul põhjusel mitte torrentisaitide, vaid hoopiski sellest teavitanud veebilehtede vastu. Ilmselt meeltesegaduses, nagu Siim Kallas ütleks, või ei ole nad sõnavabadusest kuulnud…

Aga ka raamatu lekitajal endal võib minna nirusti. Ilmselt mitte kõige parema tehnilise taibuga pildistaja pole teadnud või osanud  EXIF-infot enne piltide üleslaadimist eemaldada – vaata siia – ja kuna Canon on üks nendest kaameravalmistajatest, kes kaamera seerianumbri EXIF-andmetesse panevad, siis on seal ka see olemas. Kui see isik on oma seerianumbri valmistajale teada andnud – ja väga tõenäoliselt on, garantiikupongi täitmisel juba ostes – siis on võimalik tema isik kindlaks teha. Ja siis kargab raamatu väljaandja talle kaela ja esitab hagi mõnesajale miljonile dollarile, mida väidetavasti see isik kahjuna kirjastusele on põhjustanud. Väidetavasti, kuna sellised inimesed, kes tõmbavad omale selle piltidena ilmunud Potteri, on ülisuure tõenäosusega andunud fännid, kes nagunii selle raamatu ostavad. Aga, nojah, tee see kirjastusebossile või müügimehele selgeks…

Advertisements

1 kommentaar »

  1. Nojah, lõppeks on see ristisõdagi ju mainekujundus. Umbes samasugune, nagu hiljuti syndis, kui yhe organisatsiooni usin mainekujundaja lasi revisjoniaruande sisefoorumist maha võtta. Maine tuli myhinaga…
    Igayks peab teadma, millist kuulsust tahab.

    Samas oleks ysna mitu raamatut eesti keelde tõlkimata, kui inimesed neid kõigepealt failidena lugenud poleks.

    Kommentaar kirjutas Oop — 2007-07-25 @ 11:27:21 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.