…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-04-08

Kadunud Laste Linn

Filed under: Filmid,Kultuur — Sander @ 08:28:52

Kunagi ammu elas nii andekas leiutaja, et ta suutis luua elu. Tõeliselt märkimisväärne mees. Kuna tal polnud ei naist ega lapsi otsustas ta nad oma laboratooriumis meisterdada.

Ta alustas oma naisest ning kujundas ta maailma ilusaimaks printsessiks. Aga kuri geneetikahaldjas rikkus leiutaja plaanid nii, et printsess oli vaid põlvepikkune.

Seejärel kloonis leiutaja kuus last omaenese näo järgi. Usinad ja töökad, olid nad nii sarnased, et keegi ei suutnud neid eristada. Aga saatus vedas teda jälle ninapidi, nakatades nad kõik unetõppe.

Igatsedes kellegagi rääkida, kasvatas ta akvaariumis õnnetu migreeni põdeva aju.

Ning siis, kõige lõpuks lõi ta oma meistriteose – targema kui kõige targem inimene maailmas.

Aga jällegi tegi leidur suure vea.

Kuigi ta loodu oli tark, oli ka sellel oma viga. Tal ei näinud mitte ealeski und. Te ei suuda ette kujutada kui kiirelt ta vananes, sest ta oli nii õnnetu.

***

Nõnda saame akvaariumis elava ja migreeni põdeva aju onu Irvini käest teada, mis toimus enne filmi algust.

„Kadunud Laste Linn” (1995, prantsuse keeles: La Cité des enfants perdus, inglise keeles The City of Lost Children; Wikipedia, torrent, eesti subtiitrid) on Jean-Pierre Jeunet ja Marc Caro tume fantaasiafilm. Muusika kirjutas Angelo Badalamenti, selle näidet saate kuulata ülalolevast player’ist.

Tume on kõik sõna otseses mõttes. Steampunk’i ja kolmekümnendaid aastaid meenutav stiil, mis muuhulgas oli eekujuks Dark City‘le, millest aga omakorda võttis šnitti The Matrix. Visuaalselt on film kindlasti üks maailma kõige ilusamaid – ei, mitte ilus nagu alpiaasal kõndiv Julie Andrews, vaid ilus nagu… ilus nagu… Kadunud Laste Linn (siin on veidi pilte).

Filmigeeniused Jeunet ja Caro on teinud koos ja eraldi mitmeid teisi väga häid filme – Delicatessen, Amélie, Alien: Resurrection jt, kuid minu jaoks on parimaks jäänud just seesama Kadunud Laste Linn. Hea story, suurepärased näitlejad – Dominique Pinon, Ron Perlman ja uskumatult hea lapsnäitleja Judith Vittet – ning, nagu öeldud, hingemattev visuaalne lahendus. Pole ime, et pean seda üheks oma lemmikfilmiks.

Paljudele võib Kadunud Laste Linn olla liiga freaky – nii nagu Rocky Horror Picture Show ei istu kuidagi oma seksuaalsuses ebakindlatele meestele. Siiami kaksikud, akvaariumis elav aju, mehaanilisi silmi kasutavad „kükloobid”, väljaõpetatud kirbud… Kui aga sulle meeldivad väikse kiiksuga filmid, siis vaata seda filmi – ja sa ei kahetse.

Kasvõi algussteen – kaunis lastetuba, langev lumi, ilus jõulupuu – ja kaminast kostab sabinat. Kes sealt küll tulla võiks? Jõuluvana, kes pakub lapsele mänguasja… Aga veel tuleb kaminast sabinat… ja sealt tuleb järgmine jõuluvana. Ja järgmine. Ja järgmine – kuni tuba on paksult jõuluvanasid täis. Üks neist kummutab põuepudelit, kusagilt on tuppa saanud põhjapõder, kes põrandale hunniku laseb…

Ei hakka rohkem ette rääkima – ehkki minu jaoks on iga selle filmi vaatamine elamus. Kui sa pole seda filmi näinud, siis vaata – ja kui oled, siis vaata ikka.

Head vaatamist!

Advertisements

5 kommentaari »

 1. 1 küsimus ,kus seda laenutada, osta,või tõmmata saab?tnx
  palun saada vastus adrele Silverman112@hotmail.com

  Kommentaar kirjutas silver — 2007-04-08 @ 15:06:58 | Vasta

 2. “Paljudele võib Kadunud Laste Linn olla liiga freaky”

  Sa alahindad vaatajat ja pushid isiklikku eripära. : )

  Kommentaar kirjutas Trash — 2007-04-08 @ 19:38:44 | Vasta

 3. Silver: link on postituses ju olemas…

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-04-08 @ 20:08:39 | Vasta

 4. See film… Ma alustasin selle vaatamist ja pärast 15 minutit ei suutnud edasi vaadata. Asi vajus unustusse (õnneks film on alles).
  Praegu ajasid isu uuesti peale. Peab ikka ära vaatama.

  Kommentaar kirjutas Hannele — 2007-04-08 @ 21:23:56 | Vasta

 5. Silverile:
  Selle filmi DVD ei kuulu just odavamate hulka. Või noh mis on kellele odav? Mõni ütleb, et 300.- per DVD on odav. Mina jällegi ütlen, et max 170.- DVD on normaalse hinnaga. Võimalt ise ostan sellise ja soodsama hinnaga filme Taanlaste Axelmusicust ja Miamis asuvast DVDpacificust.

  Kui keegi osta seda tahab siis vast soodsaim tuleb http://www.axelmusic.com/productDetails/9398710515695 see koos transpordiga Eestisse ümarguselt 250.-

  Odavata versiooni pole praegu saada kahjuks http://www.axelmusic.com/productDetails/9330080000255

  Inglaste sendit.com pakub seda umbes 50.- kallimalt ja suure lombitagused poed on sendit-ga umbes samas hinnas.

  Kes sellist filmi Eestis leida tahab peab vist edasi unistama.

  Kommentaar kirjutas kixs — 2007-04-09 @ 11:11:57 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.