…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-03-20

Programmeerimiskeeled: Basic

Filed under: Infotehnoloogia,Programmeerimine — Sander @ 09:35:52

BASIC ehk Beginner’s All-purpose Symbolic Instruction Code on loodud lausa 1963. aastal, olles seega vanem nii Pascalist kui C’st. Nagu ka nimest on näha, loodi Basic (kasutagem siinkohal seda nimevormi) eelkõige lihtsa keelena algajatele programmeerimise õpetamiseks – eesmärkideks lihtne süntaks, arusaadavad veateated ja kasutaja „kaitsmine” operatsioonisüsteemi eest.

Ja sellisena ta ka kindlasti oma koha täitis. Enamus programmeerijaid seitsmekümnendatel ja kaheksakümnendatel alustas oma tutvust programmeerimisega just Basicus – ehkki suur osa läks üsna kiirelt üle Pascalile või C peale. Viimasel kümnendil on Basicu koha võtnud õpetamisel suuresti üle Java.

Basicu populaarsus tõusis vaikselt kogu seitsmekümnendate vältel – plahvatuslik populaarsuse tõus toimus 1975. aastal, kui ilmus Altair Basic, esimene Microsofti Basicu-perest. Enne ja pärast seda on ilmunud sadu Basicu dialekte – neid on rohkem, kui ühelgi teisel programmeerimiskeelel.

Olemas on algelisi dialekte, mis on vaid wrapper’id assemblerile, ning „päris” programmeerimiseks mõeldud objektorienteeritud dialekte, nagu seda oli Visual Basic 6.0.

Tänapäeval on Basicu populaarsus üsna väike – ja langeb pidevalt. Oma osa on sellel kindlasti Microsofti otsusel lõpetada ära MFC Visual Basicu arendamine ja hakata selle asemel pakkuma kummalist hübriidkeelt Visual Basic.NET. Nagu on nüüdseks selgunud, kasutavad VB.NET’i üsna vähesed firmad – otseselt .NET platformi jaoks loodud C# on kasutajasõbralikum ja mugavam.

On firmasid, kes üritavad pakkuda „moodsaid” Basicuid, nagu näiteks FreeBASIC, MiniBASIC ja PowerBASIC. Teenäitaja nendele oli tänaseks kahjuks arengu lõpetanud RapidQ – selle autor müüs lähtekoodi maha ning sellest on saanud REALbasic‘u alus.

***

Ka minu tutvus programmeerimisega algas Basicust – nimelt Juku peal jooksvast jbasic’ust, mida meile koolis õpetati. 5.25″ flopid, mustvalge kuvar, jube klaviatuur… ühesõnaga, Juku. Samas, jbasic oli süntaksilt oluliselt parem, kui „standard”-Basic – paremini läbimõeldud ja lihtsam kirjutada. Kahjuks suurt midagi jbasicust ei mäleta, igasuguseid katseid sai sellega tehtud. Meelde on jäänud, et sai kirjutatud trips-traps-trulli mängimise programm ja mingit muud algelist graafikat tehtud. Viietollised flopid on mul kusagil karbis siiani alles…

Mõne aja pärast sain omale vapustava Intel 8088 laptopi. Ilma kõvakettata, kahe 720kb kolmetollise flopidraiviga. Kiire oli, sellega sai palju-palju Diggerit mängitud. Hea mäng oli.

Alguses kasutasin selle peal GW-Basicut – üsna jube, halvasti struktureeritud ja kehva keskkonnaga dialekt. Õnneks aga ilmus varsti MS-DOS 6 – ja sellega koos tuli Microsoft QBasic. Kahjuks ei õnnestunud mul tollal hankida QuickBasicut – QBasic on lihtsalt selle lahjem variant.

QBasicu keskkond oli oma aja kohta suurepärane. Töötav debugger, kontekstitundlik abi – peab ütlema, et see help oli lausa suurepärane. Iga funktsiooni kohta oli lühike abitekst, pikem abitekst ja näited – ning erinevalt pahatihti siiani pakutavast olid näited ka reaalselt kasulikud. Selle help’i tasemele jõuti tagasi alles Visual Studio 2003 juures.

QBasicuga kirjutasin vägagi palju asju, enamikku ei mäletagi. Sai kirjutatud muusikamängimise programm (PC speakerit kasutades, muidugimõista), mingeid matemaatilisi asju, mänge, isegi mingi algeline 3D graafikajunn… ei mäletagi, mis seal täpselt oli. Hea õnne korral on mul need kusagil alles, peaks huvi pärast otsima.

Siis aga tuli ülikool peale ja programmeerimine jäi paariks aastaks soiku – ja kui uuesti hakkasin sellega tegelema, siis juba C-keeles. Millalgi 90’nendate teises pooles flirtisin veidi Visual Basicuga ja hiljem katse mõttes ka RapidQ’ga, kuid Basicu aeg oli minu jaoks siis juba möödas…

Advertisements

Lisa kommentaar »

Kommentaare veel pole.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.