…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-03-05

Google kasutamine edasijõudnutele

Filed under: Infotehnoloogia — Sander @ 09:22:54

Google on interneti üks suurimatest „mootoritest” – eelmisest aastast pärit uuringu kohaselt on Google käes 49.2% internetiotsingutest – ehk pea pool. Kuuldavasti on Google populaarsus pärast seda uuringut veidi tõusnud, samamoodi nagu ka Yahoo oma – mõlemal MSN’i otsingu arvelt.

Googlet kasutatakse sageli ka lihtsalt aadressiribana – selle asemel, et sisse trükkida brauseri aadressiribale www.yahoo.com, kirjutatakse Google otsingusse „yahoo” ja klikitakse otsinupul – ning esimene tulemus viibki rõõmsalt Yahoosse.

Iseenesest imeline ärimudel. Üks tekstiväli, kaks nuppu – ja tegemist on ühe suurima interneti kompaniiga. Mis selle taga on, on loomulikult hoopiski teine asi – ja just see teebki Googlest Google. Nüüd on lisaks otsingule lisandunud Googlele kümneid uusi võimalusi – paljud neist kasulikud, paljud aga täiesti mõttetud.

Aga millest ma tegelikult rääkida tahtsin, on hoopiski Google otsingu kasutamine. Seal on oluliselt rohkem võimalusi, kui löö lihtsalt sõna „tolmuahv” tekstikasti ja vajuta nuppe – hea googeldamine on omaette teadus.

Paljud siinkohal toodud nipid töötavad ainult ingliskeelsete otsingutega. Lingid avanevad uues aknas, nagu alati. Kõiki Google võimalusi ei hakka kindlasti siin kirjeldama, samuti ei saa ma väita, et ma kõiki neid teaksin…

Asjad mida peab teadma

 • Google otsing ei ole tõstutundlik. TOLMUAHV ja tolmuahv annavad sama tulemuse
 • Otsioperaatorid aga on tõstutundlikud. Kui otsida tolmuahv OR brasiilia, siis otsitakse kas tolmuahvi või Brasiiliat, tolmuahv or brasiilia aga otsib mõlemat sõna.
 • Google eemaldab tavaotsingust paljud väga tavalised ingliskeelsed sõnad – nagu the, I, then jt. Need sõnad saab otsingusse sisse jätta jutumärkide abil – „the bridge”.
 • Laine ~ sõna ees otsib selle sünonüüme – otsing ~bridge over troubled water otsib ka sõna sild (bridge) sünonüüme.
 • Metamärk * vastab suvalisele sõnale – „* over troubled water” otsib kõiki sõnu ja sõnavorme fraasis.

Keerukamad operaatorid

 • Operaator filetype võimaldab otsida vasteid ainult määratud tüüpi dokumentidest – bridge filetype:doc otsib sõnu silla kohta ainult Microsoft Word’i dokumentidest. Toetatud on järgmised failiformaadid: pdf, ps, wk1, wk2, wk3, wk4, wk5, wki, wks, wku, lwp, mw, xls, ppt, doc, wks, wps, wdb, wri, rtf, swf, ans, txt, xml, cpp, java.
 • site: operaator otsib ainult määratud saidilt. Ilma täiendava otsifraasita otsing, näiteks site:dukelupus.pri.ee, toob kõik selle saidi lehed, koos otsifraasiga (site:dukelupus.pri.ee sõnastik) toob aga kõik vasted sealt saidilt, kus esineb otsifraas (sõnastik).
 • link: selle abil leiad saidile või lehele viitavad hüperlingid – näiteks link:dukelupus.wordpress.com.
 • cache: toob tagasi Google vahepuhvris oleva lehe versiooni. Täiendavad otsisõnad tõstetakse esile, näiteks cache:http://dukelupus.pri.ee/AudioMagus.php mp3 wav flac
 • define: Otsib paljudest allikatest sõna või fraasi definitsiooni. Näiteks define: mp3
 • weather: Ilmainfo otsing. weather:Tallinn
 • movie: Otsib infot filmi kohta: Näiteks movie:The City of Lost Children

Google kalkulaator

Google Calculator on üks meeldivamaid lahendusi – see võimaldab mitte ainult teha küllaltki keerukaid matemaatilisi tehteid, vaid ka konverteerida erinevate mõõtühikute vahel – näiteks 30 feet in meters, 451F in C. Google kalkulaatori kohta saab lähemalt lugeda siit.

Muideks, kirjutasin selle postituse valmis Microsoft Wordis – ja avastasin vähemalt enda jaoks uue featuuri – ka Word pakub läbi smart tags‘i konvertimise võimalust (vt. pilti). Hiire viimisel sõna 451F kohale pakuti kohe ka selle konvertimist. Nice!


Selle artikli jaoks materjali otsides sattus kätte suurepärane blogipost – Ultimate Google Search Guide. Otsustasin kasutada sama posti ülesehitust – ja tegelikult saigi suur osa postitusest selle postitusest sealt tõlgitud..

Advertisements

4 kommentaari »

 1. Google otsioperaator OR on tõstutundlik ja tuleb kirjutada suurte tähtedega
  Google: ahv OR koer — Otsitakse tekste, kus esineb kas “ahv” või “koer” või mõlemad.
  NB! Operaatoriks on ainult “OR”, mitte aga “or”. Väiketähtedes “or” ei ole operaator, vaid lihtsalt sõna. Ja koguni liigagi tavaline sõna, – nende seast, mille Google viskab päringufraasist välja, enne kui otsima hakkab. Tegelikuks päringuks jääb mitte Google: ahv or koer, vaid Google: ahv koer.
  Kui selline “liigagi tavaline” sõna peab otsitavas tekstis tingimata esinema, tuleb see päringusse kirjutada, pannes jutumärgid selle sõna ümber. Google: ahv “or” koer

  kommentaar kirjutas Tamara — 2008-04-03 @ 13:44:32 | Vasta

 2. Eeeee… okei.

  Ega sa juhtumisi lõiku “Otsioperaatorid aga on tõstutundlikud. Kui otsida tolmuahv OR brasiilia, siis otsitakse kas tolmuahvi või Brasiiliat, tolmuahv or brasiilia aga otsib mõlemat sõna.” ei juhtunud lugema?

  kommentaar kirjutas dukelupus — 2008-04-03 @ 13:59:23 | Vasta

 3. gay

  kommentaar kirjutas lallo — 2012-12-07 @ 09:56:07 | Vasta

  • See on tore, et sa allkirja panid, aga kas sisu unus ära?

   kommentaar kirjutas Sander — 2012-12-08 @ 17:09:16 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.