…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-02-13

Poliitikud, valimised, reklaam — tühikargajad, möla, ideelagedus… väsimus.

Filed under: Eesti,Rant — Sander @ 09:43:33

Valimised on taaskord kätte jõudmas. Pole need seekord olnud rohkem ega vähem sopaloopimised, kui eelmised. Paha maik on kogu värgist aga ikka täpselt samamoodi suus…

Raha on seekord raisatud valmiste peale kindlasti rohkem, kui iial varem. Selge on, et väljahüütud saja miljoni krooniga kõike seda ära ei tehtud – arvata võib, et kusagil öeldud 200 miljonit on tõenäolisem summa. Eks ilmselt kõigil suurematel erakondadel olid salakassad – eelkõige muidugi siis Kesk- ja Reformierakonnal.

Ja mille peale siis raha läks? Keskerakonna ajuvaba välireklaam – näod, millele amatöörlikult Photoshopiga Eesti lipp peale soditud. Neid oli terve Eesti paksult täis – eriti jube oli Tallinna kesklinnas. Nagu vanameister Kalju Suur kokku luges, oli Vabaduse platsil 30 Savisaare plakatit. Viru juures (ei saa enam ju “Viru väljakul” öelda) oli neid ilmselt veelgi rohkem. Hea kohe vaadata, kuidas Edgar Savisaar, Eino Baskin ja Nelli Privalova kõrvuti olid – eestlane, juut ja venelane. Kohe vana hea Nõukogude aeg tuli meelde – rahvaste sõprus ja kõik need teised sõnad… Baskinist oli ainult kahju, olen teda alati paremaks pidanud. Aga noh, mida teha, elu on selline. Tahad oma teatrit – astu Keskerakonda. Tahad spordikooli – astu Keskerakonda. Tahad, et su äri oleks edukas – astu Keskerakonda…

Keskerakond ja Reformikad on selgelt kokku leppinud, et vastanduvad valimiskampaania ajal üksteisele nii palju kui suudavad, korjavad sellega hääled kokku ja teevad valitsuse. Isamaliidul on Res Publica veskikivina jalus, kümmekond protsenti ilmselt häältest küll saavad, aga ilma RP’ta oleksid ilmselt kahtekümmet noolinud. Rahvaliit… nojah, saab oma traditsioonilised püsihääled. Ilmselt küll vähem kui enne, Rüütlit pole ja erakonna maine on üsna määrdunud. Valijad hakkavad ka vanadusse surema.

Kes siis veel? Sotsiaaldemokraadid on pärast Ilvese lahkumist varjusurmas, hea kui nad parlamenti üldse saavad. Rohelised korjavad ilmselt seekord protestihääled – nende juhi suur lapsesuu ja mõtlematu käitumine on küll ilmselt viimase nädala-paariga paar protsenti toetust maha võtnud, aga kui hästi läheb, siis ehk Riigikokku saavad ja koguni kümmekond kohta või paar-kolm enam. Ülejäänud pudipadiparteisid pole mõtet ilmselt üldse mainida.

Aga miks siis oli nii palju raha vaja reklaami alla panna? Kas siis keegi vaatab – oo, seal on Ansip halli kardinalina Keit Pentuse taga seismas, ma valin nüüd kohe kindlasti neid? Loomulikult mitte.

Nagu politoloogid väidavad (ja ärgem olgem nii naiivsed ja arvakem, et seda meie parteibossid ei tea), on poliitilise välireklaami mõte ühene – vaja on meelitada erakonna pooldajad valima. Kui mõni inimene õnnestub kallutada oma erakonda toetama, siis on hea – aga reklaami mõte on selles, et tuletada valijatele meelde – tulge valige meid!!! Selleks ka need haamriga-pähe tobedused a la “Teeme ära!” ja muud sellised.

Huvitav, miks ükski partei pole selle peale tulnud, et kutsuda valimiskampaania alguses kokku suur pressikonverents ja seal teatada “Nendel valimistel meie loobume igasugusest reklaamist. Selle asemel annetame kogu valimiskassas oleva raha N. lastekodule.” Või siis lastekodu asemel “… ostame metsatuka ja võtame looduskaitse alla”, “…ehitame Tallinna Loomaaeda korraliku kiskjate tarandiku”, “…teeme kolmes Eesti koolis remondi ära” või muudki säärast. PR missugune, isegi hääletaks sellise partei poolt. Loomulikult, loomaaiatarandiku juurde tuleb sildike “Ehitatud Sotsiaaldemokraatliku partei toetusel.” Kõik näevad ja neil on meeles – “näe, sotsid ehitasid, selle asemel et tänavaid ja postkaste risustada. Tublid mehed, nende poolt hääletan – said midagi tehtud, selle asemel, et Toompeal mula ajamise eest unelmatepalka saada.”


Praegu ilmselt kõik poliitikud palvetavad, et valimiste ilm oleks ilus – siis tulevad inimesed valima. Või võimalik, et mitte kõik – eks pensionärid tule iga ilmaga valima ja mida vähem neid teisi on, seda parem Keskerakonnale ja Rahvaliidule.Ilmselt jääb iga ilma korral siiski valimisaktiivsus üsna madalaks. Tõenäoliselt üle viiekümne saab – aga mitte oluliselt rohkem. Kuidas aga valimisaktiivsust tõsta? Võib ju heietada jutte teemadel, kuidas rahvas on poliitikutest ja sopapritsimisest väsinud, riputada üles plakateid ja üleskutseid… aga olgem ausad, keda see morjendab? Ja kes reaalselt usub, et valimised midagi muudavad?

Aga kuidas siis ikkagi inimesed valima saada? Iseenesest, lahendus oleks lihtne – lubame mitte ainult poolthääli vaid anname võimaluse ka vastu hääletada. Isamaaliit ei meeldi – pole probleemi, hääleta nende vastu!

Ning siis hiljem lahutatakse poolthääled vastuhäältest. Rahvaliit sai viiskümmend tuhat poolthäält ja kuuskümmend tuhat vastuhäält – selge, parlamenti ei pääse. Rohelised said nelikümmend tuhat poolt- ja viis tuhat vastuhäält – nonii, teil on järgmises Riigikogus korralik esindatus.Demokraatia missugune! Rahvas tuleb kohe rõõmuga hääletama – nagu teistele, meeldib ka eestlastele käki keeramine rohkem, kui kellegi toetamine. Kohe on näha, kuidas toetused tegelikult jaotuvad ja mida parteidest tegelikult arvatakse. Ohh, milline kena helesinine unistus…

Loomulikult seda iialgi ei tule, ehkki võiks. Paljudele poliitikutele tuleks seda mõtet lugedes külmavärinad peale. Toimuks ju sulaselge anarhia – Keskerakond ja Rahvaliit häviks mullast madalamaks, Reformierakond kaotaks ka oluliselt hääli. Teised… on liiga vähetähtsad, et nende peale emotsioone raisata. Saaksid enam-vähem samapalju hääli, aga teiste kao tõttu oluliselt suurema tüki riigipirukast endale. Mis seal rääkidagi…


Aga kelle poolt ma siis ise hääletan? Esimese asjana tuleks küsida, kas ma hääletan? Kuivõrd saab kodust ID-kaardiga hääle anda, siis nagu ikka peaks. Toetame e-stoniat ja nii edasi. Aga kelle poolt hääletada? Isamaaliidul on Res Publica vähkkasvajana küljes. Sotsdemokraate nagu isegi toetaks ideeliselt, aga nende pink on nii tühi mis tühi – lisaks täielik mõttelagedus. Keskerakond ja Rahvaliit pole minu jaoks. Reformikad on juba paar korda minu hääle saanud, aga enam ei anna – liiga palju igasuguseid jamasid ja ma ei taha jälle Keskerakonda valitsusse.

Rohelised? Mõtteviisilt olen ma ju ka üsna roheline ja pikka aega plaanisingi oma protestihääle neile anda. Siis aga lasi keegi Marek Strandbergil ilma suhtekorraldajata rääkida – ning kohe saadi tulemuseks absurdse maksureformi plaan ja kummaline homode reguleerimise idee. Viimasega võiks ju iseeneset nõuski olla, aga mis järgmiseks? Eemaldame juba lootena vasakukäelised, vägivaldsed, liiga targad või riigikorda mittetoetavad isikud? Libe tee – ja peale selle, üks poliitik lihtsalt ei tohi selliseid asju öelda, lapsesuu või mitte.

Ning viimane piisk karikasse, Strandbergi käitumine praamil. Normaalne inimene ei too suurt koera söögikohta – või siis antud juhul söögisaali. Kummaliselt võiks vaadata juba daami sülekoerakest sellises kohas – aga suur koer suletud ruumis, kus lisaks on veel laste mängunurk??! Ei. Ei. Ei anna sellise inimese poolt juhitud parteile häält.Nii kipubki vist olema, et mul jääb ikkagi hääletamata. Pole lihtsalt kellegi poolt hääletada. Matsid, petturid, valetajad ja mölakad – nagu poliitikud igal pool maailmas.

Advertisements

14 kommentaari »

 1. Rohelised on valinud teise tee, tutvustada oma ideid ajalehena, eestlased armastavad trükisõna, armastavad lugeda. Loosungitest ei piisa, on vaja ideede tutvustamsieks suuremat ruumi. http://www.gryyne.ee

  p.s. lisaks marekile on veel 124 nime valimisnimekirjas ja 1299 roheliste erakonnas? oled sa marekia näost-näkku kohtunud, aga tee seda?

  Kommentaar kirjutas toivo — 2007-02-13 @ 10:00:09 | Vasta

 2. On teisi inimesi. Aga erakonna juht on selle nägu.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-02-13 @ 10:13:09 | Vasta

 3. Rohelisel erakonnal puudub 1 JUHT. Rohelisel erakonnal on 4 eestkõnelejat, nagu rootsi rohelistel …. Algatusgrupis, mis tuli kokku et novemrbris 2005 et erakond moodustada, oli 30 inimest …
  http://roheline.erakond.ee/index.php/Juhatus

  p.s. kui sa rohelisi ei vali, siis hääleta sotside või isamaaliidu poolt. :)

  Kommentaar kirjutas toivo — 2007-02-13 @ 10:37:19 | Vasta

 4. Ei hakka nimesid nimetama, aga tunnen sealt juhatusest isiklikult kolme inimest. Ühte neist toetaksin kas või peaministriks, aga üks ülejäänud kahest paneb tagasi tõmbuma – “eww… kas tema on ikka veel poliitikas? Miks ometigi?!”. Kolmanda suhtes olen üpriski neutraalne. Aga see jääb teemast kõrvale.

  Paratamatu on see, et avalikkuse jaoks on roheliste juht Strandberg. Olgu neli või kakskümmend eestkõnelejat, ikkagi on avalikkuse jaoks Roheline erakond “Strandbergi partei”. Ja sellega peab arvestama.

  Aga tänan soovituse eest keda valida. Eks ma nende kolme vahel ikkagi lõpuks valiku pean tegema.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-02-13 @ 10:43:31 | Vasta

 5. Teadupärast meil on selline süsteem, kus erakonna nimekirjas olevatele kandidaatidele antud hääled liiguvad sinna etteotsa ja Marek on üpris eesotsas. Seega on iga erakonnale antud toetushääl ka Mareki toetushääl.

  Aga Toits, kus ja kuidas on võimalik Mareki aupaistet näha ja Suurt Rohelist Juhti katsuda?

  Kommentaar kirjutas Elver — 2007-02-13 @ 10:51:17 | Vasta

 6. EPL avaldas eile minu arust seni pädevaima ajakirjanduses avaldatud analüüsi eelolevatest valimistest.

  Rääkides Res Publicast, siis ootused olid valijatel keskmisest kõrgemad ja lubatud müstilise uue poliitika asemel tegeleti ikka selle vanaga. Mis sai tollele erakonnale saatuslikuks? Naiivsus ja rohelisus. Usun, et Res Publica languses oli paljuski süüdi Reformierakond. Juurde teised ka, sest kõigil oli loomulik soov nullida üks tõsine konkurent ära.

  Iseenesest võib rohelistel olla täpselt samasugune saatus. Võetakse ruttu koalitsiooni, antakse “juhtoina” roll, keeratakse teiste utsitamisel või isegi tagaselja mingi s*tt kokku ja erakond ongi kutu.

  Kommentaar kirjutas J — 2007-02-13 @ 11:07:59 | Vasta

 7. Ma esitasin augustis RE debatilistis idee, et vähemalt 30% valimisteks plaanitud rahast annetataks heategevuseks. Kahjuks olin vist päris üksi…
  Mis puudutab Roheliste “maksureformi” siis saa lõpuks aru, et midagi palgaga ei muutunuks. Muudetuks ainult definitsioonid ja arvutamise valemid. Kõik summad jäänuks endiseks, kuid iga maksumaksja näinuks, mis tegelikult ta maksab maksukogujatele! Meie palgad saavad võrreldavaks muu maailmaga. Praegu on see kunstlikult “madalaks” muudetud. Eestlased ei torma enam nii kergekäeliselt Eestist lahkuma.
  Vastuhääletamise idee on halb, kuna on nullsumma mäng. Kas meil on vaja üleskütta ärapanemist ja mahategemist? See meeldib ilmselt anarhistidele. Pealegi valmiste mõte on valida endale esindaja – poolt hääletamise teel, mitte maha teha. Niigi lonkab eestlase sotsiaalne kapital mõlemat jalga. Sarnase veidi mõistlikuma idee esitasin enda blogis juulis, aga peitsin ära. Idees oli, et vastuhääle kaal oleks 25-30% poolthäälest. Sest muidu jõuavad parlamenti ilmetud keskpärasused, täpselt nagu sinu retoorika praegu käib Mareki suhtes, teadmiseks meedia alati võimendab asju kahjuks tihti erapoolikult. Lisaks soovitan igale poliitika teemadel sõnavõtjale ise osaleda valmiskampaanias kasvõi KOV-i tasemel – osalemise huvides ja nähakse asju teise pilguga…

  Kommentaar kirjutas Olev — 2007-02-13 @ 11:46:10 | Vasta

 8. Kuidas lahendada mure valimas käimisega ?
  Ääretult lihtne – valmimaskäimine kohustuslikuks :) Ja ärge öelge, et pole aega. Puhtalt tahtmises on asi. Pea kaks nädalat kestab triangel erinevatel tasanditel. Kui valima ei lähe, kõik üle miinimumpalga teenitu riigile. 4 aastat järjest ehk järgmiste valimisteni.
  + isikuvalimised tagasikutsumiskorraga nagunii. Selguse mõttes.
  Protsent tõuseks mürinal ja küll leitaks siis ka kelle poolt (või vastu) hääletada.

  Kommentaar kirjutas ieska — 2007-02-13 @ 14:23:39 | Vasta

 9. Jah, valimised kohustuslikuks. Ühtlasi nimetame Eesti ümber Ostlandiks ja kuulutame Hjalmar Mäe rahvuskangelaseks.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-02-13 @ 14:44:58 | Vasta

 10. Lipud ei ole PHOTOSHOPIGA TEHTUD. Kui Sa asjast ei tea, ära räägi.

  Kommentaar kirjutas doh — 2007-02-13 @ 14:47:31 | Vasta

 11. Ah et lausa GIMP mängus… karm.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-02-13 @ 15:11:44 | Vasta

 12. […] Ning viimane piisk karikasse, Strandbergi käitumine praamil. Normaalne inimene ei too suurt koera söögikohta – või siis antud juhul söögisaali. Kummaliselt võiks vaadata juba daami sülekoerakest sellises kohas – aga suur koer suletud ruumis, kus lisaks on veel laste mängunurk??! Ei. Ei. Ei anna sellise inimese poolt juhitud parteile häält.Nii kipubki vist olema, et mul jääb ikkagi hääletamata. Pole lihtsalt kellegi poolt hääletada. Matsid, petturid, valetajad ja mölakad – nagu poliitikud igal pool maailmas.” dukelupus.wordpress.com/2007/02/13/poliitikud-valimised-reklaam-tuhikargajad-mola-ideelagedus-vasimu… […]

  Pingback-viide kirjutas Jutud, arvamused, vestlused jms. » Blog Archive » — 2007-02-13 @ 21:44:36 | Vasta

 13. Kus on mu kallis isamaa?
  Kas vennikene Venemaa?
  “Oh ei, ei ta!”
  Kas Liivimaa? Kas Eestimaa?
  “Ei, ei, ei ka!”
  Noh kuku, kallis kandlekeel,
  kus on siis minu isamaa?
  “Su isamaa on – pisem veel,
  on kilplaste kena kihelkond!”

  Carl Robert Jakobson

  Kommentaar kirjutas kant — 2007-02-15 @ 01:35:49 | Vasta

 14. Mingis EPLi artiklis selgitati miks ühele venkule jäi sinimustvalge plakatile peale võõpamata — olevat olnud eraldi trükikihi peal ja trükikojas “unustati”. Seega pildistamise ajal, Keskerakonna enda selgituse kohaselt, ei olnud kellegil midagi põsel vaid see lisati hiljem arvutiga. Kas Photoshopiga või mitte ei mängi rolli.

  Kommentaar kirjutas Elver — 2007-02-15 @ 13:58:51 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.