…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-01-17

MySQL ei paku enam kompileeritud andmebaasimootorit – kas esimene samm uues suunas?

Filed under: Infotehnoloogia,Rant — Sander @ 10:40:33

MySQL ei paku enam kompileeritud andmebaasimootorit oma Community Server versioonist. Lähtekood on siiski veel saadaval, kuid binaarfailid enam mitte.

MySQL’i andmebaasimootor on (oli?) üks avatud lähtekoodiga projektide seast üks tuntumaid – evangelistide lemmiklaps, tõestades et ka avatud lähtekoodiga on võimalik raha teenida. Nii sai MySQL’ist kiirelt harrastajate lemmik – seda oli lihtne üles panna, integreerida PHP ja Perliga, saadaval oli korralik help ja tugi foorumites. Tõsi küll, eriti alguse poole oli SQL’i tugi veidike nõrguke ja kiiruse poolest jääb ta konkurentidele siiani alla; ka lisandus stored procedure’de toetus alles viiendas versioonis.

MySQL’i andmebaas kasutab n-ö. dual licencing meetodit – GNU GPL tasuta MySQL Community Server ja tasuline MySQL Enterprise Server. Esimest see kompileeritud binaarfailide kasutamine puudutabki – kui minna MySQL’i allalaadimislehele, siis võib sealt leida viimase pre-kompileeritud versioonina 5.0.27 – kuid lähtekoodina 5.0.33.

Mis siis on juhtunud? Ainuke “ametlik” selgitus selle kohta on MySQL AB asepresidendi Kaj Arnö blogis:

Providing and verifying binaries is a paid-for service for those who want to spent money to save time.

Ehk teisisõnu, imege näppu või kompileerige ise.

Eelkõige on see hoop Windowsi kasutajatele – kui enamikus Linuxi distributsioonides on C++ kompilaator juba kaasas, siis Windowsil ei ole. Ning, kuivõrd rõhuv enamik selliseid (Apache + PHP + MySQL) kasutatest on harrastajad, kes pole kokku puutunud muu programmeerimiskeelega kui PHP, siis võib see osutuda neile ülesaamatuks takistuseks.

Iseenesest pole probleem ju suur – asi see siis kompileerida pole – kuid pigem on see suur must plekk MySQL’i mainel. Nagu ühes inglisekeelses blogis pakuti, ilmselt avasid Firebirdi ja PostgreSQL’i arendajad selle uudise peale šampused – oodata võib et nende mõlema populaarsus kasvab järsult. Ausalt öeldes, hea ka, sest mõlemad on oma nišis paremad kui MySQL – Firebird kergete kiirete ja PostGres heavy duty andmebaaside jaoks.

Kuid tagasi MySQL’i juurde. Nagu oligi oodata, tekkisid koheselt serverid, kust uut versiooni sai kompileerituna alla laadida – näiteks http://server.macvicar.net/downloads/ (Windows ja Linux) ja http://www.mysqlperformanceblog.com/2007/01/12/binaries-of-mysql-5033-community-release-for-amd64-em64t/ (ainult Linux).

Veidike lisalugemist selle teema kohta(nagu ikka, avanevad lingid uues aknas):

Advertisements

2 kommentaari »

  1. PostGres? Pole kuulnud. Lähim, mis meenub, on PostgreSQL.

    Kommentaar kirjutas aabram — 2007-01-17 @ 22:42:32 | Vasta

  2. Sel juhul õpi – http://www.postgresql.org/docs/faqs.FAQ.html#item1.1 PostgreSQL lühendatakse Postgres – ja mitte Postgre, nagu Eestis tavaks.

    Kommentaar kirjutas dukelupus — 2007-01-17 @ 23:27:42 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.