…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-01-11

Astudes üle lompide. Jaanuaris.

Filed under: Loodus — Sander @ 10:49:25

Ärkasin täna – ja esimese asjana kuulsin vihma krabinat vastu akent. “Kurat! Jälle vihm!” Kogu hommiku mõtlesin, et ei taha kohe mitte õue minna.

Tööle minnes sabises pidevalt vihma. Jätkasin mõttes vandumist… ja siis tuli meelde, et tegelikult on ju jaanuari keskpaik.

Ja väljas on 4° – eile oli 11°. Vihm on soe, rohi läheb järjest rohelisemaks. Talveks seda küll nimetada ei saa – pigem meenutab see ilm märtsi.

Mida see reaalselt aga loodusele tähendab?

Viigritele on selline talv muidugi katastroof, nagu ka Eesti Päevaleht hiljuti kirjutas. Läänemere viigerhülged poegivad eranditult jää peal – ja kui pole jääd, siis pole ka poegimist. Viigrite arvukus on niigi madal, Soome lahes paarsada, Liivi lahes tuhande ümber – õnneks Botnia lahes veidi rohkem, kolme ja viie tuhande hülge vahel.

Erinevalt hüljestele enamik linde rõõmustavad sellise talve peale. Tihased pole mu linnusöögimajas peaaegu üldse käinud – looduses on nii palju süüa, et lisatoidu järgi pole vajadust. Käivad küll igal hommikul ja kontrollivad, kas toit on ikka olemas – aga praktiliselt ei söö. Eelmisel talvel läks kena kopikas tihasetoidu peale, see aasta on siiani pooleteise pakiga hakkama saanud.

Metskitsed rõõmustavad samuti – lund ega jääd pole, toitu on kasvava rohu näol piisavalt. Kuivõrd lund pole, siis ei pea niipalju ka kiskjate pärast muretsema – ehkki küll metskitse põhivaenlane ilves lumest saagijahil niipalju ei hooli. Loodetavasti paneb see talv siiski metskitsede arvukuse kasvama – hetkel ollakse küll üheksakümnendate keskpaiga madalseisust üle, aga kiita pole tänu jahimeeste aktiivsele tegevusele midagi.

Metskitsede arvukuse tõusu peale rõõmustavad aga ka hundid. Kuid ka nemad on kaudselt lumevaba talve üle rõõmsad – nagu Postimehest lugeda võis, on plaanitud viiekümnest hundist lastud vaid üks. Iseenesest väga hea – hundi arvukus ongi meil madalavõitu, samas kui metssea oma on kõrgel. Kui metskitsi rohkem on, siis on samuti hea, et hunte rohkem – korjavad nõrgemad loomad ära. Et ei korduks jälle kaheksakümnendate keskpaiga olukord – kus meil oli metskitsi nii palju, et nad olid paksult parasiite täis ja metsas võis leida lihtsalt parasiitide kätte surnud loomi – normaalses olukorras täiesti absurdne mõte.

Kes aga sellise talve peale ei rõõmusta, on karud. Juba võis lugeda, et üles ärganud tigedat karu nähti kusagil.

Teised, kes sellist talve ei taha, on põllupidajad. Kui neil talivilja maas pole, siis pole katki midagi – lihtsalt kevadel tuleb künda veidi põhjalikumalt, et muld oleks aereeritud. Taliviljaga on aga lood kehvemad – aastavahetusel oli orase pikkuseks kümnekond sentimeetrit normaalse paari-kolme asemel. Kui sarnane ilm jätkub, siis ehk elab rukis selle talve ilusti üle. Kui aga nüüd peaks üks korralik külm tulema – ja ilma lumeta – siis võib selle saagiga hüvasti jätta.

Igatahes, sellest talvest ilmselt enam asja ei saa. Loodetavasti on järgmine talv veidi rohkem talve poole – sellest pidevast porist ja vihmast on juba ammu kõrini.

Advertisements

1 kommentaar »

  1. Ega tali taeva jää :)

    Kommentaar kirjutas Asd — 2007-01-11 @ 13:50:46 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.