…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2007-01-05

Mozilla Firefox: asendamatud pluginad. Teine osa.

Filed under: Firefox — Sander @ 09:32:54


Selle kirjutise esimest osa saab lugeda siit ja kolmandat osa siit.

Peab tunnistama, et mingil põhjusel algavad enamik tõsisemaid Mozilla Firefoxi laiendusi tähtedega, mis asuvad tähestikus tagapool. Nõnda õnnestuski posti esimeses osas kirjeldada-linkida üheksa pluginat – aga sellesse jäi pärast pikemat arupidamist lausa 12 või 13, mida kirjeldada tahaks. Nii olengi sunnitud selle postituse lausa kolmeks tegema – nii minu kirjutamisvõimel kui ka teie lugemisvõimel on piirid…

Niisiis, ilma pikema sissejuhatuseta, asume asja kallale.

Firebug

http://www.getfirebug.com/

Firebug on asendamatu abiline Javascripti kirjutamisel – aga mitte ainult. Sa saad reaalajas jälgida HTML’i, CSS’i – ja isegi XMLHttpRequest’i. Saad JS koodile panna breakpointe, uurida DOM mudelit, uurida HTTP headerit, näha kui kiiresti miski alla laetakse… Muuta vajadusel CSS’i jms. Nagu eelpool ütlesin – asendamatu abiline. Kui sul on vähegi pistmist veebi kirjutamisega – või soovid lihtsalt näha, mis veebilehe “tiksuma paneb”, siis see laiendus on sinu jaoks.

Breakpoindid Firebugis

Veebilehe laadimise kiiruste diagramm

IE Tab

http://ietab.mozdev.org/

Windows Update Firefoxis – ja ilma WindizUpdate‘ta? See laiend teeb selle võimalikuks. Internet Explorer embeddidatkse Firefoxi tab’i – ja sa saad ühe klikiga valida kas veebisait laetakse Firefoxi või IE abil. Samuti saad määrata, et soovitud veebileht avatakse alati Internet Exploreri tabis.

Välja näeb IE tab nagu teised tabid Firefoxis – ainult ikoon on Internet Exploreri oma. Sul on kõik IE võimalused, so Windowsi kasutaja-põhine identifikatsioon (hea firmade intranettides), ActiveX jne.

Vahetada saad IE ja FF vahel klikkides statusbar’i ikooni – kui vaatad lehte Firefoxiga, siis on seal FF logo, kui IE’ga, siis mõistagi IE logo.

Javascript Debugger (ehk Venkman JavaScript Debugger)

http://www.mozilla.org/projects/venkman/

Venkman Javascript Debugger on, nagu nimigi ütleb, Javascripti debugger. Algselt Netscape jaoks alustatud projekt sai endale edasise elu Mozilla korporatsioonis. Mozilla Suite’s on Venkman kaasas, Firefoxile tuleb see ise lisada.

Algselt ülivõimas projekt on nüüdseks kahjuks pea surnud – siinne mainiminegi on rohkem ajalugu silmas pidades. Edasi Venkmani ei arendada, vähemalt mitte aktiivselt – tõsised vead on juba väga kaua üleval ja viimane, aprillis 2006 ilmunud 0.9.87 on rohkem ilu-release. Soovitan pigem kasutada Firebug’i – ise olen pea täielikult selle peal.

Nightly Tester Tools

http://users.blueprintit.co.uk/~dave/web/firefox/nightly

Suuresti viimase Nightly Build FF versiooni kasutajatele suunatud plugin, mis võimaldab muuhulgas mittekompatiibleid pluginaid installida ja kasutada. Pahatihti on teiste pluginate autorid jätnud uuendamata oma laiendi uue Firefoxi versiooni jaoks – tegelikult vaid ühe numbri muutmine koodis.

Muud Nightly Tester Tools’i omadused on vähemalt mind suhteliselt külmaks jätnud.

Page Animation

http://home.comcast.net/~danm-moz/pageanimation/

Jah, kahjuks on ka aastal 2007 inimesi, kes arvavad et animeeritud GIF on parim veebikujunduselement. Mis siin rääkidagi… Hüppavad-vilguvad-liikuvad pildid – nagu Homer Simpsoni “Interneti kõige paremal lehel”

Selle vastu aitab Page Animation. Saad näärata et nii Flashist kui ka animeeritud GIF’ist näidatakse ainult esimene frame – ning nende näitamist jätkatakse, kui sa hiirekursori selle pildi peale viid. Lihtne ja mugav!

Kahjuks ei ole seda laiendust hiljaaegu edasi arendatud, nii et installima peab seda Nightly Testers Tool’i abil. Ongi hea võimalus viimast ära proovida…

Sage

http://sage.mozdev.org/

 


Sage on pisike ja lihtne RSS-feedi lugeja. Vasakul ribas on leitud RSS’id, paremal onRSS’i sisu. Olemas on feed’ide lehelt otsija, toetatakse nii RSS (2.0, 1.0, 0.9x) kui Atom-formaadis feede.

Meeldivaks teeb Sage’i integratsioon Firefoxiga – nimelt integreerub nii bookmarkide kui ka Live Bookmark’idega.

Lahendatud on Sage lihtsalt ja loogiliselt. Kui vanemad versioonid olid kahjuks üpriski vigased, siis nüüdseks on titehambad juba välja kukkunud ja tegemist igati kena ja võimsa tööloomaga.


Need olid siis seekordsed kuus Firefoxi pluginat. Kui kõik õnneks läheb, siis jutu kolmas ja viimane osa näeb ilmavalgust järgmise nädala alguses – seal teen siis juttu viimasest kuuest või seitsmest pluginast; nende hulgas paar ilma milleta ei Firefoxi ega veebiskäimist enam ettegi ei kujuta.

Advertisements

Lisa kommentaar »

Kommentaare veel pole.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.