…meie igapäevast IT’d anna meile igapäev…

2006-12-28

Nokia: head mobiilid aga halb tarkvara. Esimene osa.

Filed under: Mobiil,Rant — Sander @ 08:54:24

Väheke minu mobiiltelefonidest

Kohe alguses peab ütlema, et mulle on alati Nokia mobiilid meeldinud. Töökindlad, soliidsed, mugavad kasutada… eriti seda viimast. Tänapäeval ei ole enam mobiilide kasutajaliideste mugavuses erilist vahet – kõik on üsna ilusti läbi mõeldud.

Nii ei olnud see aga eelmise kümnendi teises pooles. Ericssoni, Philipsi, Sharp’i menüüloogika… rääkimata Kehva Kasutajaliidese Kuningast, Motorolast. Nende kõrval oli Nokia super – kõik oli arusaadav ja lihtsalt kasutatav.

Nii saigi mu esimeseks mobiiliks Nokia 5110. Välise antenniga, suur ja kohmakas Eesti rahvamobiil. Töötas teine väga hästi, levi oli kõva ja aku pidas kaua vastu – kaks nädalat, kui normaalselt rääkida. Üliõpilasele enam kui piisav.

Olin temaga üliväga rahul päris mitu aastat. Tekkis isegi väike trots – ei hakka mina ennem uut mobiili ostma, kui vana üles ütleb.

Aga seda viimast ei juhtunud ega juhtunud. Aku eluiga hakkas vaikselt lühemaks muutuma – aga hoolimata paarist üsna kõvast kukkumisest, seejuures ka antenni peale, töötas mu 5110 ilusti edasi.

Üks päev sattusin kusagil võrgust 5110’e ülevaadet lugema. Vastupidavuse kohta öeldi, et lahti saab 5110’nest siis, kui selle asfaldi peal tanki alla viskad – ja siis ka võibolla…


Järgmine hommik läksin ja ostsin omale uue mobiili. Jälle Nokia, ilus oranž 3510i.

Selle kohta pole midagi head ega halba öelda – kena tavaline mobiil. Töötas ilusti ja erinevalt kuulujuttudest oli päris hea leviga – mitte nii hea, kui 5110, aga Alutaguse laanes sai temaga rääkida, samas kui tuttava Sony Ericssoniga ei saanud. Töötab teine siiani, õetütre käes.

Ning mu praegune mobiil – kevadel oli firmadele suurpakkumine, valikute seast oli parim taaskord Nokia mobiil – 6230i. Tänu heale pakkumisele ja sellele, et töökoht suurema osa kinni maksis telefonist, saigi see nii… pool-äriklassi mobiil ostetud. 1.3 mpix kaamera, infrapuna-sinihammas-mängib-laulab-tantsib.

Ja hakkame mobiili arvutiga ühendama…

Hea oli, et uus ja parem mobiil sai. Tööl on ajad teised – omal on nõuded mobiilile teised. Sitta sest kaamerast ja muusikamängijast, need rohkem tiineritele – aga GPRS’i kipub ikka vaja minema. Vahest harva hea maalt meili lugeda – või siis mugav mälupulgana kasutada, faile kaasas vedada mälukaardi peal.

Kodus vedeles paremal pool näha olev Sigmateli IrDA-junn. Sellega on ühendatud ära tuttavate ja sugulaste Ericssone ja Alcatele, muudest karvastest ja sulelistest rääkimata.

Panen siis IrDA USB külge ja mobla tema ette – mobiili settingud paika, IrDA nägi mobiili ära, sai ka pisikese faili saata – ja siis Nokia PC Suite käima. Ja… ei kõssugi. PC Suite ei näe mobiili.

Mängin siis seadetega edasi ja tagasi, ühtepidi ja teistpidi. Abi ei miskit. Lõpuks saab siis nokia.ee veebivormilt abipalve saadetud – lisaks veel info selle kohta, et nende veebivorm ei saa täpitähtedega hakkama (aastal 2006!).

Saan siis kiirelt vastuse – peab ütlema, et see tuli tõesti meeldivalt kiirelt ja oli hästi sõnastatud. Oluline oli järgmine lõik:

Teil ei õnnestu ühendus USB (välise) infrapunaseadme abil luua ühendust arvuti ja mobiiltelefoni vahel. Väliste infrapunaseadmetega on niimoodi, et Nokia neid ei toeta. Nendega võib ühenduse saada, aga ei pea. Nokia toetab sisseehitatud infrapunaseadmeid. Need on näiteks olemas sülearvutitel.

Alternatiivina soovitame DKU-2 -kaabelühendust või ühendust bluetooth’i abil.

???

??!

?!!

Mida kuradit. Teised mobiilitootjad saavad ilma probleemideta kasutada väliseid infrapunaseadeid, aga Nokia ei saa. Hüva… proovime läppariga. Mobla infrapuna kõrvale, kordame kõike – taas, telefon leitakse üles aga PC Suite temaga ühendust ei saa.

Äkki on telefon vigane? Tuttava läppari külge – ühendub… ja plaksti saab Nokia PC Suite ühendatud.

Oh-jah.

Enam ei viitsinud Nokia käest abi otsida – mõtlesin, et võtan selle soovitatud DKU-2 kaabli ära – mis ta tühi ikka maksab.

Pop-PortAga maksab. DKU-2 kaabel on 600 krooni kanti – ja mitte Nokia enda tehtud kaabli saab kätte nii 200 krooniga. Taaskord… mida f&@# kuradit. Tegemist on kõige tavalisema “USB <—> mittestandardne ots” kaabliga. Ja Nokia veel kilkab mõnitavalt kui hea tema “Pop-PortTM” on – võimaldab mida iganes ühendada (vaata vasakule).

Kas tõesti on nii raske kasutada USB’d? Sinna alla mahuks tavaline USB-ots, mitmest mini-USB otsast rääkimata. Saaks ühendada korraga mitu asja telefoniga.

Aga ei. Vaja on teha tingimata omaenda, patenditud ühendus – ja siis kõigi lisaseadmete eest hingehinda küsida – nagu ka paljud fotoaparaaditootjad (Olympus!!!) . Mis on selle DKU-2 kaabli omahind? 15 krooni? 20.-? Aga ei – Nokia mõtleb ainult kasumile, mitte kunagi kasutajale.

Ostsin siis selle mitte-originaalkaabli. Pistsin sisse, Nokia PC Suite leidis lõpuks mobiili isegi ülesse. Oeh… lõpuks ometi. Milleks kogu see saaga – miks ei võiks see närune kaabel koos mobiiliga ostes tulla? Kindel, et sellised jurad mõjuvad Nokia mainele halvasti – ka mina ilmselt järgmise mobiilina Nokiat ei osta.


See oli selle Nokia-rant’i esimene osa. Teises osas (mille kirjutan paari päeva jooksul) räägin ma veidikese – või veidi rohkem – Nokia PC Suite tarkvarast, GPRS’ist ja miks andmeside mobiili kaudu ei ole perspektiivne.

Advertisements

4 kommentaari »

 1. mis ma oskan öelda, kah ajad tagasi sai tehtud ülevaade, mis telefonid mul on ajajooksul olnud. ma igastahes nokia kultusest loobusin, miks maksta nime ja välimuse eest, kui sisu poolest on nokiad enamvähem ühes klassis suht samad, lihtsalt lubatud/nuditud vöimalustega.

  eile or sm jooksis muidu läbi uudis, et hiina noore tahavad standartseid laadijaid, vb on lootus, et ühel heal päeval ka nokia suudab mini usb peale üle minna.

  ise kasutan kirutud nöme ja paha paha motorolat, mini usb laadija, bt töötab igas asendis, iga pulgaga ja probleeme pole :)

  minu nokia kultus jäi sinnapaika, teised tootjad on lisaks viledele ka hakanud akudele mötlema, ehk siis mida rohkem vilesid, seda vähem akut ;) vähemalt nokia puhul see reegel kipub välja lööma liiga tihti.

  Kommentaar kirjutas busse — 2006-12-28 @ 09:05:41 | Vasta

 2. Selle SigmaTel IrDA adapteriga on täiesti võimalik ka Nokia enda PC suite’t kasutada. Device manageris tuleb adapteri Advanced seadete all üks pisike muudatus teha ja peale seda leiab ka PC Suite telefoni üles.

  Loomulikult ma enam ei mäleta, mida täpselt muuta tuleb, eriti palju sealt valida polegi.

  Kommentaar kirjutas Aarne — 2006-12-28 @ 10:09:12 | Vasta

 3. Need asjad, mida muuta on:

  Võite veel proovita muuta Tranceiver A ja Tranceiver B parameetreid sealt samast kohast, kust muutsite infrapunaseadme kiirust.

  ja

  IrDa kiiruse panin 115.2 peale nagu FAQ ütles.

  Kui oli midagi muud, siis seda ei katsetanud.

  Kommentaar kirjutas dukelupus — 2006-12-28 @ 10:31:36 | Vasta

 4. Nehh, ma olin ka kõva Nokia fänn miski 6 aastat. Möödunud aastal tuli telefonivahetus päevakorda. Nokiatest jäi sõelale N50, aga selle tekst oli minusuguse pimeda jaoks selline kirbusitt, et jäi ostmata.
  Sai valitud hoopis SE K700i. Samade viledega Nokia oleks pea 2X rohkem maksnud.
  Praegu juba SE K610i, kuna 700i-l oli paar põhimõttelist kiiksu, mille pärast ta mulle pinda käis.

  Kommentaar kirjutas DUHH — 2006-12-28 @ 19:01:30 | Vasta


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.